Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty mieszkaniowe na historycznym poziomie. Średnia kwota zaciąganej pożyczki wzrosła o ponad 25 proc. „Jest kilka powodów"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W ujęciu liczbowym banki udzieliły 24,1 tys. kredytów mieszkaniowych. Średnia kwota udzielanego kredytu wynosi 402,98 tys. zł, co jest kwotą wyższą o 25,5 proc. niż przed rokiem.
W ujęciu liczbowym banki udzieliły 24,1 tys. kredytów mieszkaniowych. Średnia kwota udzielanego kredytu wynosi 402,98 tys. zł, co jest kwotą wyższą o 25,5 proc. niż przed rokiem. Joanna Urbaniec/ Polska Press
W październiku 2022 roku, w ujęciu liczbowym banki udzieliły 24,1 tys. kredytów mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 267 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,725 mld zł – co jest najwyższą kwotą w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych – zaznacza prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Spis treści

Jak wyglądała sprzedaż kredytów w październiku 2023 roku

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało dane na temat sprzedaży kredytów w Polsce, z których wynika, że w październiku 2023 r., w porównaniu do października 2022 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej trzech rodzajów produktów kredytowych:

  • kredytów mieszkaniowych (+267 proc.),
  • kredytów ratalnych (+49,3 proc.).
  • kredytów gotówkowych (+11,6 proc.).

Z kole i ujemną dynamikę odnotowały limity w kartach kredytowych (-3,0 proc.).

W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość we wszystkich produktach kredytowych:

  • kredytach mieszkaniowych (+360,6 proc.),
  • kredytach ratalnych (+34,6 proc.),
  • kredytach gotówkowych (+22,3 proc.)
  • limitach na kartach kredytowych (+9,1 proc.).

Kredyty mieszkaniowe na historycznych poziomach. Z czego to wynika?

– Dla kredytów mieszkaniowych październik wypadł wręcz rekordowo, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy bardzo duże ożywienie – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, cytowany w opublikowanym komunikacie.

Ekspert podkreśla, że w ujęciu liczbowym banki udzieliły 24,1 tys. kredytów i jest to najwyższy od października 2021 r. poziom miesięcznej akcji kredytowej. Z kolei w ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,725 mld zł – co jest najwyższą kwotą w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych.

Jakie są więc główne źródła rekordowej wartości akcji kredytowej? Rogowski przyznaje, że „jest ich klika". – Tak duża sprzedaż jest wynikiem ożywienia popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniły się zarówno spadek poziomu WIBOR-u, wzrost realny wynagrodzeń, jak i wydłużanie średniego okresu kredytowania – wymienia.

Jednocześnie ekspert zwraca uwagę na wzrost zdolności kredytowej, który przełożył się na wzrost wartości udzielanego kredytu, obecnie średnia kwota wynosi 402,98 tys. zł, będąc wyższą o 25,5 proc. niż przed rokiem. – Jednocześnie jest ona na historycznie rekordowym poziomie – zaznacza Rogowski.

„Bezpieczny Kredyt 2%" napędza sprzedaż

Ekspert podkreśla, że w październikowych wynika pozytywny skutek programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. – W październiku br. według statystyk BIK banki udzieliły w ramach tego Programu 14 206 kredytów (59 proc. wszystkich udzielonych kredytów) na kwotę 5,829 mld zł (60 proc. łącznej kwoty udzielonych kredytów) – tłumaczy i zwraca uwagę, że wartość udzielanych w ramach programu kredytów jest zbliżona do wysokości limitów tj. 500 tys. zł dla singla i 600 tys. zł dla małżeństw lub par wychowujących przynajmniej jedno wspólne dziecko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kredyty mieszkaniowe na historycznym poziomie. Średnia kwota zaciąganej pożyczki wzrosła o ponad 25 proc. „Jest kilka powodów" - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska