Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryminalna Zielona Góra i powiat zielonogórski. Wiemy, ile w ubiegłym roku było bójek i kradzieży. Zaskakuje porównanie lat 2021 i 2020

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W galerii znajdziesz informacje na temat konkretnych przestępstw popełnionych w latach 2020 i 2021 w powiecie zielonogórskim. Dane zaskakują. Czyżby było mniej przestępców? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W galerii znajdziesz informacje na temat konkretnych przestępstw popełnionych w latach 2020 i 2021 w powiecie zielonogórskim. Dane zaskakują. Czyżby było mniej przestępców? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay.com
Poznaliśmy dane statystyczne dotyczące wszczętych i stwierdzonych przestępstw w powiecie zielonogórskim w 2021 roku i 2020 roku. Jak wypada porównanie? Co wynika z danych? Z galerii dowiesz się, ile i jakich przestępstw było w ubiegłym roku i dwa lat temu.

Policja w Zielonej Górze. Służba

Praca w policji to szczególny rodzaj misji, który polega na zapewnieniu bezpieczeństwa społeczeństwu oraz niesieniu pomocy innym jest przeznaczony dla odpowiedzialnych osób - informuje Komenda Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
W policji można pełnić służbę prewencyjną, dzielnicową, kryminalną, dochodzeniowo-śledczą, pracować w ruchu drogowym lub laboratorium kryminalistycznym, należeć do policyjnych antyterrorystów, techników kryminalistyki, profilaktyków. Tutaj pracują też psycholodzy, przewodnicy psów, rzecznicy prasowi, funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą, korupcyjną, cybernetyczną, narkotykową czy zorganizowaną.

- To tylko niektóre możliwe drogi, które można obrać decydując się na służbę w szeregach Policji - informuje KWP.

Policja w Zielonej Górze. Statystyczne dane za 2021 i 2020 rok

W ubiegłym roku w powiecie zielonogórskim stwierdzono 3115 przestępstw. Liczba postępowań stwierdzonych w ubiegłym roku w 7 podstawowych kategoriach przestępstw kryminalnych (kradzież mienia, kradzież pojazdu, kradzież z włamaniem, rozbój i wymuszenie rozbójnicze, uszkodzenie ciała, uszkodzenie mienia, bójka i pobicie) to 1885.
Z porównania danych rok do roku widać spadki. Co to oznacza?

– Jeśli chodzi przestępstwa gospodarcze i narkotykowe, wtedy jest dobrze, jak jest ich stwierdzonych więcej – wyjaśnia podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik rasowa Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. – Z roku na rok jest ich coraz więcej, i o to walczymy.

Spadki dotyczą m.in. kradzieży samochodów i kradzieży z włamaniem.

– Jeśli chodzi o pozostałe przestępstwa, od wielu lat mamy tendencję spadkową. Te liczby były jeszcze większe w latach 2018 i 2019. Obserwujemy tendencję sukcesywnego ograniczania przestępczości w Zielonej Górze. Tak naprawdę to są drastyczne spadki, jeśli porównamy dane do poprzednich lat – tłumaczy rzecznik prasowa KMP.

Zmniejsza się liczba stwierdzonych przestępstw kryminalnych. Podobnie jest w tzw. siedmiu podstawowych kategoriach przestępstw (to kradzież mienia, kradzież pojazdu, kradzież z włamaniem, rozbój i wymuszenie rozbójnicze, uszkodzenie ciała, uszkodzenie mienia, bójka i pobicie).

– Mamy ogromne ograniczenie dynamiki przestępczości – podkreśla M. Stanisławska.

Znacząco zmniejsza się liczba rozbojów. W 2020 roku stwierdzonych było 38, a w ubiegłym roku 20. To znaczne ograniczenie. – Czynniki i przyczyny są różne. Wpływ mają działania policji – podkreśla rzeczniczka.

W galerii znajdziesz szczegółowe dane na temat przestępstw stwierdzonych w 2021 i 2020 roku.

W galerii znajdziesz informacje na temat konkretnych przestępstw popełnionych w latach 2020 i 2021 w powiecie zielonogórskim. Dane zaskakują. Czyżby było mniej przestępców? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kryminalna Zielona Góra i powiat zielonogórski. Wiemy, ile w...

Kryminalna Zielona Góra. Więcej przestępstw internetowych

Jest jednak dziedzina, w której przestępstw jest coraz więcej. – Obserwujemy niestety wzrost przestępczości internetowej. W tym przypadku jest utrudnione zatrzymanie sprawców, którzy pozbawiają pieniędzy na pomocą telefonu. Wysyłają wiadomość tekstową o tym, że mamy niedopłatę i wyłączony zostanie nam prąd lub gaz. Wiele osób bez zastanowienia klika i wpisuje dane wrażliwe, łącznie z hasłami do konta. Takie przestępstwo zajmuje niedużo czasu. Konto jest szybko wyczyszczone.
Podobnie, wciąż jest dużo oszustw na tzw. Blika, wnuczka i policjanta. – Niestety, to ogromna plaga, dlatego przy każdej okazji przypominamy o tym, żeby uczulać innych i samemu być ostrożnym – apeluje rzecznik prasowa KMP w Zielonej Górze.

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Gorzowska policja rozpracowała oszustów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska