MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys w motoryzacji dotknął nasz region

Michał Iwanowski fot. Krzysztof Kubasiewicz
Pan Artur z Nowej Soli, który pół roku temu znalazł pracę w strefie ekonomicznej, dziś nie może już być pewien, że ją utrzyma
Pan Artur z Nowej Soli, który pół roku temu znalazł pracę w strefie ekonomicznej, dziś nie może już być pewien, że ją utrzyma
Nie jest dobrze. Na początku 2009 roku szykują się zwolnienia grupowe w fabryce sprzęgieł Zaset w Kożuchowie. Spadek zamówień odnotowała też nowosolska Gedia.

W kożuchowskim Zasecie pracuje ok. 500 osób. Firma jest największym w kraju producentem mechanizmów dociskowych i tarcz sprzęgłowych, produkuje także dźwignie hamulców ręcznych do wielu aut, zawiasy, zatrzaski, itp. O tym, że kryzys światowy dotyka branżę motoryzacyjną, wiadomo od dwóch miesięcy. Prawdopodobnie Zaset będzie pierwszą ofiarą kryzysu w zagłębiu motoryzacyjnym, jakim jest powiat nowosolski.

 

50 na bruk

 

Firma powiadomiła już urząd pracy oraz związki zawodowe w Zasiecie o planowanym zwolnieniu grupowym w pierwszych miesiącach nowego roku. To znaczy, że pracę straci co najmniej 50 ludzi, czyli 10 proc. załogi. - Ale być może więcej, to zależy od sytuacji na rynku, która zmienia się z tygodnia na tydzień - mówi prezes Zasetu Anna Pawłowska. - Zamówienia spadły nam drastycznie, musimy szukać oszczędności, żeby utrzymać firmę.

 

Zdaniem Pawłowskiej, oszczędności firma można szukać jedynie w funduszu płac.

 

Spadek zamówień

 

Po Nowej Soli krążą plotki, że w potężnych tarapatach znalazła się ponadto nowosolska Gedia, która też produkuje części do aut i zatrudnia ponad 800 ludzi. - Mamy spadek zamówień, ale zwolnień grupowych nie planujemy - mówi nam jeden z dyrektorów Gedii, proszący o zachowanie anonimowości. - Redukcja zatrudnienia odbywa się w sposób naturalny, bez radykalnych ruchów. Kryzys nie powinien zatrzymać rozwoju firmy, bo przecież w strefie ekonomicznej budujemy nową fabrykę i być może w drugiej połowie 2009 r. będziemy przyjmować nowych pracowników.

 

Idzie recesja

 

Bezrobocie w powiecie nowosolskim zaczyna niepokojąco rosnąć. W listopadzie przybyło 445 bezrobotnych i wynosi dziś 5.567 osób, czyli 18,2 proc. Tymczasem do września bezrobocie systematycznie malało, co było zasługą m.in. kolejnych firm, lokujących się w strefie ekonomicznej. Problem w tym, że wiele z nich działa branży motoryzacyjnej lub metalurgicznej, która też jest uzależniona od popytu na nowe samochody. A to od września drastycznie spada, bo banki niechętnie udzielają kredytów.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska