Ksiądz Piotr zmarł na świńską grypę. To pierwsza ofiara wirusa A/H1N1 w Lubuskiem

Małgorzata Trzcionkowska 0518 135 502 mtrzcionkowska@interia.pl Tatiana Mikułko 95 722 57 72 tmikulko@gazetalubuska.pl
Po dwóch tygodniach walki w poniedziałek w nocy zmarł chory na świńską grypę 27-letni kapłan.- Najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną była ostra niewydolność oddechowa - mówi Kamil Jakubowski, zastępca dyrektora lecznicy.

To pierwsza ofiara świńskiej grypy w Lubuskiem i dziesiąta w kraju. Wiadomość o śmierci młodego księdza z parafii na Zawarciu poruszyła gorzowian. Już o 3.00 w nocy z poniedziałku na wtorek dziennikarz obywatelski MM Gorzów Picia umieścił na tym portalu pożegnalny wpis i zdjęcia księdza. Internauci zaczęli zapalać w sieci symboliczne znicze.

Na forum www.gazetalubuska.pl Monika napisała: "4 lipca tego roku wyszłam za mąż. Ślubu udzielił nam właśnie Ksiądz. Mówił pięknie, było pięknie, pamiętam jak się starał i denerwował. Ostatnio modląc się w kościele o jego zdrowie, myślałam sobie, że jesteśmy taką siłą w ręku Boga i taką iskrą, którą Ksiądz na pewno poczuje. Odszedł. Proszę, łączmy się w modlitwie." Ania KSM: "Miałam okazję osobiście znać Piotra i tym ciężej jest mi uwierzyć w to, co się stało. Nie jestem pewna, czy znam drugą taką osobę, która miała tyle optymizmu w sobie i chęci pomagania innym co On. Składam szczere kondolencje rodzinie Piotra i modlę się za Niego. Teraz jest w niebie razem z moją mamą."

We wtorek spotkaliśmy rodziców księdza w szpitalu przy Dekerta. Ludzie spontanicznie podchodzili i składali kondolencje. O 18.00 w kościele pw. Chrystusa Króla na gorzowskim Zawarciu odprawiona została msza w intencji księdza Piotra. Po niej około 30 wiernych przeszło z krzyżami i zniczami pod pomnik Jana Pawła II. - Przyszłam, bo choć ksiądz Piotr był u nas niedługo, to był bardzo sympatycznym i zawsze uśmiechniętym młodym człowiekiem - mówiła pani Jadwiga.

- Piotr zaziębił się we Wszystkich Świętych na cmentarzu. Bóg zechciał zabrać go do siebie - mówił nam ksiądz Władysław Stachura, proboszcz rodzinnej parafii księdza Piotra w Kożuchowie. Proboszcz wspominał, że nastał na parafii w Kożuchowie, gdy Piotrek Ogrodowiak miał 7-8 lat. - Z wielkim przejęciem służył do mszy jako ministrant. Chociaż kopał piłkę i czasami rozrabiał, jak inni chłopcy, to było widać, że ma powołanie do stanu duchownego - opowiada ksiądz.

- Niedawno spotkałam jego mamę na ulicy - wspomina pani Danusia. - Jechała do syna, do szpitala. Pomyślałam, że bardzo jej zazdroszczę takich synów: księdza Piotra i o rok młodszego księdza Marka. Obaj chłopcy to marzenie każdej matki. Zmroziło mnie, gdy dowiedziałam się o śmierci Piotra.

Przed rozpoczęciem nauki w seminarium duchownym w Gościkowicach, ksiądz Piotr uczęszczał do Technikum Leśnego w Starościnie koło Rzepina. - Piotr i jego brat Marek przyjaźnili się z moim synem Mateuszem - opowiada Dorota Czerniak, spotkana na kożuchowskim cmentarzu. - To była wyjątkowa grupa młodzieży. Spotykali się u nas w domu, po mszach. Piotr uczestniczył w pielgrzymkach i Oazach. Z jego rodzicami jeździłam na zebrania do Technikum Leśnego. Bardzo im współczuję ogromnej straty i nie życzę żadnej matce, żeby nawet przez sekundę czuła to, co jego matka.

Wiesław Wasylciów, miejscowy fotograf ma kilkaset zdjęć z księdzem Piotrem. - Pamiętam go jako chłopaka, a potem księdza - opowiada. - Nigdy nie zapomnę zeszłorocznej pielgrzymki do Lichenia, którą zorganizowałem. Poprowadził nas ksiądz Piotr, jeszcze jako kleryk. Wraz z nami pielgrzymował mój kolega Mirek, ciężko chory na raka płuc. Piotr bardzo podtrzymywał go na duchu i sprawił, że czuł duże wsparcie całej grupy. Niestety, Mirek już nie żyje. Ale nie spodziewałem się, że będziemy żegnać również księdza Piotra, który był młodym i pogodnym człowiekiem.

Pan Wiesław z nostalgią przegląda zdjęcia, które zrobił zmarłemu księdzu. Z pielgrzymki do Lichenia i zeszłorocznej prymicji. Na wszystkich widać uśmiechniętego, szczęśliwego chłopaka, który pochyla się z troską nad osobami starszymi i dziećmi. Zapowiada, że zorganizuje autokar, który zabierze mieszkańców Kożuchowa na mszę do Gorzowa. - Będzie pochowany u nas, ale powinniśmy być również tam - dodaje fotograf.

- Jego mama od lat działa bardzo czynnie w Caritasie - mówi ks. W. Stachura. - W swoją pracę angażowała synów. Dzięki niej Piotr był wyjątkowo wrażliwy społecznie. Nie dbał o pieniądze i zaszczyty.

Mieszkańcy Kożuchowa mówią, że śmierć Piotra to dla nich wielki cios. Licznie uczestniczyli w codziennych mszach w intencji jego wyzdrowienia. Gdy dowiedzieli się o jego śmierci, wielu zapaliło świeczki w swoich domach.

Pożegnalna msza święta dla gorzowian odbędzie się w kościele pw. Chrystusa Króla w czwartek o godz. 17.00. Godzinę wcześniej zaplanowano czuwanie modlitewne. Pogrzeb będzie dzień później, w piątek o godz. 11.00 w rodzinnej parafii księdza w Kożuchowie. Przewodniczył będzie bp Stefan Regmunt.

Pierwsza ofiara A/H1N1

Ksiądz Piotr to pierwsza ofiara świńskiej grypy w Lubuskiem i dziesiąta w kraju. Chory ksiądz od tygodnia leżał na OIOMie, wcześniej leczony był w domu i na oddziale zakaźnym. Nie oddychał, miał zniszczone płuca, utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej. Lekarze liczyli na przełom, gdy w czwartek zastosowano bardzo drogi lek. - Wydaliśmy 150 tys. zł na leczenie farmakologiczne. Niestety, nie powiodło się - mówił nam we wtorek rano szef lecznicy Andrzej Szmit.

Czy wirus świńskiej grypy spowodował śmierć młodego księdza? - Przyczyną była infekcja grypowa A/H1N1, ale też zapalenie płuc, zespół ciężkiej niewydolności oddechowej, wstrząs septyczny, niewydolność wielonarządowa - tłumaczyła nam dr Walentyna Mickielewicz, lekarz dyżurujący we wtorek na OIOMie.

W przypadkach takich jak ten więcej wyjaśni sekcja zwłok. - Wirus dołożył się do śmierci księdza, ale nie musiał być główną przyczyną. Będziemy mogli coś więcej powiedzieć po wynikach badań histopatologicznych. To kwestia kilku dni - uważa K. Jakubowski.

Na gorzowskim OIOMie w ciężkim stanie leży wciąż trzech pacjentów. Dwóch ma stwierdzonego wirusa świńskiej grypy. Podłączeni są do respiratorów. W przypadku 43-letniego mężczyzny, którego w poniedziałek w nocy przewieziono z oddziału zakaźnego lekarze czekają na wyniki badań. - To też ciężki przypadek. Chory ma ospę i niewydolność płuc. Nie oddycha samodzielnie - mówił nam we wtorek K. Jakubowski. Na gorzowskim OIOMie wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin. Obowiązuje on także na ginekologii i położnictwie oraz oddziale wewnętrznym. W całym szpitalu wprowadzono reżim sanitarny - przy chorym może być na raz tylko jedna odwiedzająca osoba.

We wtorek potwierdzono też kolejne trzy przypadki A/H1N1 w Lubuskiem. Wszyscy leczeni są w domu. Najmłodsza chora to ośmioletnia dziewczynka, najstarsza ma 34 lata. Cztery osoby czekają na wyniki badań (trzy w szpitalu w Gorzowie, jedna, mieszkanka pow. zielonogórskiego, leczy się w domu).
Od początku trwania pandemii świńskiej grypy do wczoraj zachorowały 22 osoby, 257 objęto nadzorem epidemiologicznym.

Drastycznie wzrosła też liczba chorych na sezonową grypę. W minionym tygodniu zachorowało prawie 3 tys. osób. To prawie dwa razy więcej niż dwa tygodnie temu. - Ale to jeszcze nie epidemia. Biorąc pod uwagę dane z kraju, nie wypadamy tak źle. Gorzej jest w województwach opolskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim - tłumaczyła nam Jolanta Owsińska, kierownik epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie.

Z wtorkowego raportu wydziału bezpieczeństwa urzędu wojewódzkiego wynika też, że mamy w Lubuskiem 180 opakowań leku na grypę Tamiflu, 74 opakowania szczepionek. W aptekach nie brakuje antybiotyków, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych ani wspomagających odporność.

BROŃ SIĘ PRZED GRYPĄ

W związku z coraz większą liczbą chorych na świńską i sezonową grypę Porozumienie Zielonogórskie wydało ulotkę - ABC zachowań zalecanych przez lekarzy rodzinnych. Radzą w niej, by się szczepić, przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej i być ostrożnym w kontaktach z innymi, m.in. nie całować na powitanie. Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego radzą też, by nie lekceważyć takich objawów choroby jak: temperatura powyżej 38 stopni, towarzyszące gorączce kaszel i trudności z oddychaniem, bóle gardła, mięśni, mdłości. Bezwzględnie do lekarza powinny się zgłaszać osoby z grupy ryzyka: kobiety w ciąży, dzieci do lat dwóch, przewlekle chorzy np. na astmę, cukrzycę.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

u
upsss
W dniu 27.11.2009 o 20:47, Zenek napisał:

Jednego szamana mniej !Ciemny narodzie nie liz d*** szamanom bo to zwykle degeneraty sa.Zgodnie z pokręcręconą logiką Zenobiusza każdy zenek to kretyn i analfabeta, bo w jednym z (usuniętych na szczęscie postów) alkoholik pisał przez CH.

Poza tym skończmy temat, trudno kopać się z koniem. Niech się chłopiec sam nakręca.
d
dart

Gdy umrze szary obywatel, to nie ma takiego rozgłosu! Księdzu natomiast potrzeba aż całej pierwszej strony w gazecie! Normalnie NADCZŁOWIEK!

Z
Zenek

Jednego szamana mniej !

Ciemny narodzie nie liz d*** szamanom bo to zwykle degeneraty sa.

p
powolny141
W dniu 24.11.2009 o 21:25, baska222 napisał:

Człowieku uszanuj pamięć zmarłego a nie takie rzeczy wypisujeszPopieram wpis.
p
powolny141
W dniu 25.11.2009 o 22:42, :( napisał:

To co wypisuje Zenek nadaje się pod paragraf.Obrażanie jest karane, więc uważaj gnojku bo jak myślisz, że jesteś nieuchwytny to zobacz w Wikipedii co to IP, Internet Protocol. Takie coś jest zapisywane na każdym forum. I jeżeli posiadasz Neo a zapewne tak bo to widać po Tobie, to i tak Cię nie uchroni.I myślę, że GL zrobi w związku z tym jakiś krok bo to co powiedział ten Idiota to jest przegięcie.Podzielam wpis,ale zastrzegam sobie,iż należy domniemywać na obecnym etapie.
p
powolny141
W dniu 26.11.2009 o 08:12, u napisał:

Zenonie, trudno mi zdiadnozować twój problem. Myślę, że w dzieciństwie Cię nie przutulano, albo też kołyska stała zbyt blisko ściany ;-)) A najlepiej wracaj skąd przybyłeś.... do Izraela?Powinien być pod opieką psychiatry i psychologa,gdyż występują,a wręcz prezentuje zaburzenia psychiczne.
p
powolny141
W dniu 24.11.2009 o 21:31, S napisał:

Bardzo proszę o powstrzymanie się od głupich wpisów na forum - zmarłemu księdzu i rodzinie należy się szacunek !Jest mi bardzo przykro, że nawet w takiej chwili ludzie nie potrafią powstrzymać bezinteresownej zawiści.Łączę się w ogromnym żalu z rodziną zmarłego.Przyłączam się.
p
powolny141
W dniu 24.11.2009 o 21:25, baska222 napisał:

Człowieku uszanuj pamięć zmarłego a nie takie rzeczy wypisujeszPodzielam w pełni w/w wpis, z Rodziną zmarłego łączę się w bólu po utracie Ukochanego Syna.
p
powolny141
W dniu 25.11.2009 o 00:34, 1E4E1B napisał:

Zenek leczysz kompleksy? Rozumiem, że nikt Cię nie kocha, nie lubi, nie szanuje na tym świecie, to nie moja ale nie wyżywaj się w takim miejscu.Jak dla mnie powinni wziąć Twoje IP i Cię znaleźć i na głównej napisać: Największe Nieszczęście województwa Lubuskiego, hahah to by było świetnie Wyrazy współczucia dla RodzinyUważam,iż Kuria Biskupia winna wnieść doniesienie do Prokuratury na ochydne wpisy "ZENKA".
p
powolny141
W dniu 25.11.2009 o 22:11, ~ania~ napisał:

Oby nikt więcej nie spłodził takiego BĘKARTA jak Ty Zenku.Ublizanie na forum nie powinno mieć miejsca.
p
powolny141
W dniu 25.11.2009 o 22:42, :( napisał:

To co wypisuje Zenek nadaje się pod paragraf.Obrażanie jest karane, więc uważaj gnojku bo jak myślisz, że jesteś nieuchwytny to zobacz w Wikipedii co to IP, Internet Protocol. Takie coś jest zapisywane na każdym forum. I jeżeli posiadasz Neo a zapewne tak bo to widać po Tobie, to i tak Cię nie uchroni.I myślę, że GL zrobi w związku z tym jakiś krok bo to co powiedział ten Idiota to jest przegięcie.Należy z urzędu namierzyć i wnieść doniesienie prokuratury.Wpis godny potępienia.
p
powolny141
W dniu 24.11.2009 o 21:16, Zenek napisał:

***Słuszna decyzja!!!
u
u

Zenonie, trudno mi zdiadnozować twój problem. Myślę, że w dzieciństwie Cię nie przutulano, albo też kołyska stała zbyt blisko ściany ;-)) A najlepiej wracaj skąd przybyłeś.... do Izraela?

:(

To co wypisuje Zenek nadaje się pod paragraf.
Obrażanie jest karane, więc uważaj gnojku bo jak myślisz, że jesteś nieuchwytny to zobacz w Wikipedii co to IP, Internet Protocol. Takie coś jest zapisywane na każdym forum. I jeżeli posiadasz Neo a zapewne tak bo to widać po Tobie, to i tak Cię nie uchroni.
I myślę, że GL zrobi w związku z tym jakiś krok bo to co powiedział ten Idiota to jest przegięcie.

~ania~

Oby nikt więcej nie spłodził takiego BĘKARTA jak Ty Zenku.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3