MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto dostanie

MAREK BIAŁOWĄS 0 68 324 88 70 [email protected]
O zwrot VAT zawartego w cenie materiałów, na które podatek podskoczył do 22 proc., można starać się na dwa sposoby - raz w roku lub po zakończeniu inwestycji.

Prawo do zwrotu części podatku mają osoby, które poniosły lub poniosą określone wydatki w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. To właśnie osoby fizyczne, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, najbardziej odczuły podwyżkę stawki podatku od towarów i usług (VAT). Firmy mogły bowiem odliczyć VAT zawarty w cenie materiałów budowlanych, a osoby budujące dom systemem gospodarczym nie. Dopiero ustawa, która obowiązuje od początku br. zezwala na odzyskanie od fiskusa części poniesionych kosztów.

Kto dostanie

Na pieniądze z urzędu skarbowego mogą liczyć osoby fizyczne, które poniosły wydatki na:

  • budowę budynku mieszkalnego
  • nadbudowę lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach
  • remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego

    Trzeba jednak pamiętać, że prawo do zwrotu części podatku mają osoby, które wydały pieniądze na materiały budowlane, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane 7-proc. stawką VAT, a od dnia 1 maja 2004 r. podlegają podstawowej stawce VAT - 22 proc.

    PAMIĘTAJ!
    Na zwrot podatku mogą liczyć tylko te osoby, które spełniają jeszcze jeden warunek - posiadają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (remontu budynku mieszkalnego lub budynku mieszkalnego). W przypadku inwestycji, która zgodnie z prawem budowlanym wymaga pozwolenia na budowę, konieczne jest też pozwolenie na budowę.

    Kiedy wniosek?

    Są dwa tryby składania wniosku o zwrot VAT. Można to zrobić:
  • po zakończeniu inwestycji, lecz nie później niż przed upływem pół roku od dnia jej zakończenia
  • raz w roku, z tym, że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do 30 czerwca 2008 r.

    - Jeżeli inwestycję zakończono przed styczniem 2006 r., to termin półroczny liczy się od wejścia w życie ustawy. Te osoby, które zakończyły inwestycję przed końcem ubiegłego roku, powinni rozliczyć się z urzędem do 30 czerwca br. - mówi Mariusz Gendera, doradca podatkowy z Zielonej Góry. - Jeżeli tego nie zrobili, stracili szansę na odzyskanie pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie jednej sytuacji - gdy inwestycja została zakończona w ubiegłym roku.

    Potrzebne dokumenty

    Aby otrzymać pieniądze - trzeba złożyć wniosek w urzędzie skarbowym (do 30 czerwca 2008 r.). W dokumencie muszą znaleźć się m.in.:

  • nasze dane (nazwisko, NIP, adres)
  • rodzaj poniesionych wydatków
  • rok rozpoczęcia inwestycji
  • wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków związanych z inwestycją
  • obliczona kwota do zwrotu

    Do wniosku trzeba też dołączyć kopie pozwolenia na budowę lub dokumenty potwierdzające tytuł prawny do budynku lub mieszkania oraz kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki. Na podjęcie decyzji o zwrocie naczelnik urzędu skarbowego ma sześć miesięcy.

    W przypadku wniosku składanego przed zakończeniem inwestycji, która wymaga pozwolenia na budowę, gdy prace na budowie jeszcze trwają, musimy dołączyć do wniosku kopię dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji. Dokument taki powinna sporządzić osoba posiadająca uprawnienia budowlane (np. kierownik budowy).

    Gdy prace nie wymagają pozwolenia na budowę (np. w przypadku remontu mieszkania) i jeśli wniosek składamy po zakończeniu inwestycji - urzędowi wystarczy zawiadomienie o zakończeniu. Sporządzamy go sami i dołączamy do wniosku o zwrot VAT. Gdy prace remontowe jeszcze trwają do wniosku nie trzeba załączać nawet tego zawiadomienia.

    Jak obliczyć zwrot?

    Aby ubiegać się o zwrot VAT, trzeba obliczyć jego wysokość. A to nie jest łatwe, bo zależy od wielu czynników.

    - Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kwota zwrotu musi mieścić się w ustawowym limicie uzależnionym od ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłaszanego w poprzednim kwartale, w stosunku do tego, za który składa się wniosek. - mówi M. Gendera. - Cena ta jest ogłaszana w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, publikowanego w Dzienniku Urzędowym GUS.

    Kwota zwrotu jest zróżnicowana w zależności od tego, czy zainteresowana zwrotem osoba fizyczna korzystała z ulg mieszkaniowych czy też nie.

    Gdy nie korzystaliśmy z ulgi

    W tym przypadku wysokość zwrotu będzie wynosić 68,10 proc. kwoty VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych. Jednak i tutaj obowiązują pewne limity, które zależą od tego, czy inwestycja wymagała pozwolenia na budowę czy nie.

  • jeśli mamy pozwolenie na budowę, wtedy kwota zwrotu będzie wynosiła 68,18 proc. kwoty VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych, jednak nie więcej niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanego do obliczenia premii gwarancyjnej.
  • jeśli nie mamy pozwolenia na budowę - kwota zwrotu też będzie wynosiła 68,18 proc. kwoty VAT, jednak nie może ona wtedy przekroczyć 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 30 mkw. i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanego do obliczenia premii gwarancyjnej (na aktualny wskaźnik jeszcze trzeba poczekać).

    Gdy korzystaliśmy z ulgi

    Gdy ubiegamy się o zwrot VAT, a korzystaliśmy wcześniej z ulg mieszkaniowych. Obliczając kwotę zwrotu musimy uwzględnić, że wynosi ona 55,23 proc. kwoty VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych. Kwota ta jest inna w zależności od tego, czy było potrzebne pozwolenie na budowę czy nie.

    - jeśli mamy pozwolenie na budowę, to kwota zwrotu wynosi 55,23 proc. zapłaconego VAT, jednak nie więcej niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanego do obliczenia premii gwarancyjnej.

    - jeśli pozwolenia nie mamy - kwota zwrotu nie może przekroczyć 9,959 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 30 mkw. i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanego do obliczenia premii gwarancyjnej.

    Wykaz materiałów

    Na nie wszystkie materiały przysługuje zwrot podatków. Tylko na te, które zostały wymienione w obwieszczeniu ministra budownictwa w oparciu o symbole PKWiU.

    Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Dotyczy on wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7 proc., a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane 22-proc. VAT. (wykaz materiałów na str. 4 i 5)

    Wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane można sporządzić samemu lub zlecić to doradcy podatkowemu. Koszt sporządzenia wniosku u profesjonalisty zależy głównie od liczby faktur, które przyjdzie sprawdzić doradcy podatkowemu.

    Niezbędne załączniki

    - Aby wniosek był kompletny, trzeba będzie do niego dołączyć niezbędne załączniki, o których mowa w ustawie. Inwestor, który zechce ułatwić sobie zadanie, może skorzystać z wzoru wniosku o zwrot VAT (VZM-1), który znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). Wzory wniosków można też otrzymać w każdym urzędzie skarbowym.

    Do wniosku należy dołączyć kopie dokumentów:

  • pozwolenie na budowę albo w przypadku remontu, dla wykonania którego nie potrzeba pozwolenia na budowę, dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do budynku lub lokalu mieszkalnego
  • faktury dokumentujące poniesione wydatki

    W przypadku wniosku:

    - składanego po zakończeniu inwestycji - pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomienie o zakończeniu inwestycji

    - składany w trakcie inwestycji dokument określający stopień zaawansowania inwestycji, sporządzony przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane (np. kierownika budowy)

    Wniosek o zwrot VZM-1 należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania.


  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska