Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ktoś popisał zielonogórski mural poruszający temat Strajku Kobiet. Autor grafiki: Szczerze? Jestem zaskoczony, że to stało się tak późno

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Ktoś popisał mural komentujące Strajki Kobiet w Polsce.
Ktoś popisał mural komentujące Strajki Kobiet w Polsce. Jacek Katos
W ostatnich miesiącach na jednej z zielonogórskich ścian pojawił się mural - komentarz do przetaczających się przez Polskę Strajków Kobiet. W ostatnim czasie ktoś zamalował dzieło Łukasza Chwałka. Na grafice pojawiły się różne hasła.

Pod koniec minionego roku w wielu miejscowościach w Polsce odbywały się strajki i protesty, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego aborcji. Temat wywołał wiele dyskusji społecznych. Protesty miały swoich zwolenników i przeciwników.

Szybko też zostały one skomentowane przez artystów. W Zielonej Górze, nieopodal dawnej galerii "Pod Topolami", powstał mural.

Wideo: mural komentujący Strajki Kobiet w Polsce:

- Temat strajków został mocno nagłośniony przez media - mówił nam wtedy autor dzieła: Łukasz "Waek" Chwałek. - Trudno przejść obok tego obojętnie.

Artysta wyjaśniał nam, że to nie jest manifest za, ani przeciw, tylko komentarz, odniesienie się do sytuacji. Podobnie jak było to z jego wcześniejszymi muralami, dotyczącymi np. pandemii koronawirusa.

Ktoś popisał mural w centrum Zielonej Góry

Mural, który powstał jeszcze w zeszłym roku, został popisany. Ktoś zostawił na nim hasła: "Aborcja to morderstwo własnego narodu" a poniżej: "V Nie zabijaj" - jako odniesienie do Dekalogu.

To sztuka uliczna, ona wywołuje emocje

Jak tę sprawę w Zielonej Górze komentuje autor dzieła, Waek?

- Z tego co wiem, to musiało się stać jakoś niedawno - mówi autor muralu o Strajku Kobiet, Łukasz Chwałek. - I szczerze powiedziawszy, to jestem zaskoczony, że stało się to tak późno. Liczyłem na to, że będzie jakiś odzew na mural, że ktoś go skomentuje.

Łukasz Chwałek podkreśla, że to sztuka uliczna. Ona jest od tego, żeby poruszać, wywoływać reakcję. Artysta uważa też, że plusem jest fakt (w przypadku tej pracy), iż ludzie nie pozostają obojętni.

- Może w przypadku innych prac nie byłbym zadowolony, że ktoś przychodzi i mi po nich pisze - mówi artysta. - Ale rozumiem, że w przypadku tej, to wzbudza mnóstwo kontrowersji. Nie chciałbym jednak, żeby każda moja praca była w ten sposób komentowana - mówi z uśmiechem Waek. - To nie byłoby fajne.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że murale to dobry sposób komentowania rzeczywistości?

Zawsze opinię o danym dziele można przecież przekazać artyście osobiście, czy nawet komentując je w sieci.

Zobacz też: W Zielonej Górze pojawiły się billboardy z grafiką dziecka w serduszku. Widzieliście je? O co chodzi w tej inicjatywie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska