Kuba ze Strzelec Krajeńskich chce do szkoły. Sąd nie pozwala...

  Kuba ze Strzelec Krajeńskich chce do szkoły. Sąd nie pozwala [WIDEO]

  Jarosław Miłkowski

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Sąd nie widzi, że to niepełnosprawny chłopak - mówi adwokat Kuby. Chłopak ze Strzelec Krajeńskich już siedem razy uciekł z ośrodka wychowawczego
  - Ja tylko chcę, aby mój syn mógł chodzić do szkoły, a tymczasem musi się ukrywać, aby go policja znów nie zakuła w kajdanki - mówi Magdalena Łyczko. 38-letnia mieszkanka Strzelec Krajeńskich to mama Jakuba. W grudniu chłopak skończy 15 lat. Gdy jego rówieśnicy chodzą do szkoły, on - z przymusu - siedzi w domu.

  Sześć lat temu rodzice Kuby się rozwiedli. I od tego czasu chłopak stwarzał problemy wychowawcze.
  Kradł, niszczył, przypalał dzieci papierosami. W sądzie rodzinnym miał kilka spraw o pobicie innych chłopaków czy o uszkodzenie samochodu. W domu Kuba był wulgarny wobec matki, agresywny wobec młodszego brata. Niszczył sprzęty, nosił przy sobie niebezpieczne przedmioty. Oprócz tego palił papierosy, sięgał również po alkohol, a pieniądze na używki miał z kradzieży w sklepie oraz z portfela matki i babci. Ponieważ 15-latka nie można „normalnie” skazać za łamanie prawa, chłopak trafił do młodzieżowego ośrodka wychowawczego.

  Chłopak ma zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD. Gdy 15-latek był badany na początku lata zeszłego roku, lekarz nie widział konieczności umieszczenia go w szpitalu psychiatrycznym... Ale widział konieczność umieszczenia go w ośrodku szkolno-wychowawczym...

  Więcej o tej sprawie przeczytasz w piątek, 23 września, w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Wspólnie z Niemcami szkolimy fachowców branży gastronomicznej

  Wspólnie z Niemcami szkolimy fachowców branży gastronomicznej

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Małe Mądrale odc.3