MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łagów - zaułek sztuki

Renata Zdanowicz
Gmina Łagów
Miasto Artystów - Zaułek Sztuki już oficjalnie. Z tarasu amfiteatru trębacz odegrał specjalnie skomponowany hejnał, prezent dla Łagowa.

Wielka uroczystość w łagowskim amfiteatrze, związana z uhonorowaniem Łagowa mianem „Miasta Artystów – Zaułek Sztuki” odbyła się 16 czerwca pod honorowym patronatem Posłanki na Sejm RP Katarzyny Osos, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak, Wójta Gminy Łagów Czesława Kalbarczyka. Wydarzenie zainicjowała Fundacja Łagowski Dom Artysty.

O otwarcie Złotej Bramy symbolizującej wejście do „Miasta Artystów – Zaułek Sztuki” poproszeni zostali honorowych patroni uroczystości. Każdy, kto przeszedł „,Złotą Bramą” otrzymał Świadectwo uczestnictwa uhonorowania Łagowa mianem „Miasta Artystów – Zaułek Sztuki”.

Przypomnijmy, że działalność kulturalna w Łagowie sięga lat powojennych, od roku 1948 odbywały się tu plenery malarskie, spotkania muzyczne, przygotowania do konkursów Chopinowskich i Wieniawskiego, sympozja literatów polskich, a także w 1970 roku odbył się w Łagowie Pierwszy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Łagowie, który organzowany jest do dzisiaj , jednak pod inną nazwą, jako Lubuskie Lato Filmowe.

Ponadto częścią uroczystości było uwiecznienie znaczących dla Łagowa twórców i artystów, którzy zostawili tu ślady swojego mistrzostwa artystycznego i zapisali się złotymi zgłoskami w pamięci łagowian. W związku z tym odsłonięto trzy tablice pamiątkowe. Pierwsza upamiętniła wydarzenia związane z Pierwszym Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych. Zaszczyt odsłonięcia spotkał panią marszałek wraz z Andrzejem Kawalą, dyrektorem festiwalu „Lubuskie Lato Filmowe”.
O odsłonięcie drugiej tablicy, poświęconej słynnej malarce Jolancie Zdrzalik, wieloletniej organizatorce plenerów łagowskich, poproszono siostrę malarki Julitę Rogóż-Zdrzalik, dyrektora Muzeum w Zielonej Górze Leszka Kanię, Nadleśniczego Nadleśnictwa Świebodzin Lecha Kołdykę oraz wszystkich artystów XXII pleneru malarskiego „Niebo w Zieleni” im. Jolanty Zdrzalik, który odbywał się aktualnie w Łagowie. Dodajmy, że większość artystów uczestniczących w plenerze malarskim to koleżanki i koledzy J. Zdrzalik.

Trzecia tablica poświęcona była Tadeuszowi Bairdowi, kompozytorowi, którego imię nosi Filharmonia Zielonogórska. O odsłonięcie poproszono posłankę K. Osos pochodzącą z Łagowa, zaangażowaną w działalność Fundacji Łagowski Dom Artysty oraz dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej Czesława Grabowskiego.

Wielką niespodziankę przygotował Cz. Grabowski, który na prośbę Fundacji skomponował Hejnał dla Łagowa o charakterze poloneza i muzyki ludowej. Został on odegrany z tarasu amfiteatru przez trębacza z Filharmonii Zielonogórskiej. - Hejnał jest pięknym dziełem artystycznym - twierdzili zgodnie uczestnicy uroczystości.

Fundacja Łagowski Dom Artysty wystąpiła z wnioskiem do Rady Gminy Łagów o nadanie Honorowego Obywatela Gminy Łagów dla zasłużonych dla Łagowa ludzi kultury. Wskazano: Ałłę Trofimenkovą-Herrmann, Cz. Grabowskiegoi A. Kawalę. Wręczenie aktów nadania nastąpiło na uroczystej sesji Rady Gminy Łagów, 17 czerwca.

Następnie na czerwony dywan poproszono partnera projektu L. Kołdykę, któremu podziękowano za sponsoring i zaangażowanie się na rzecz rozwoju Łagowa.

W części artystycznej był koncert Zespołu Dubai Band z Filharmonii Zielonogórskiej, wystawa malarstwa i rysunku „Zeszyt łagowski Ałły”. Biesiadzie towarzyszyła muzyka Tośka i Mańka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska