Przez pierwszych 20 dni kwietnia w lasach położonych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze odnotowano 85 pożarów, w których spłonęło 12 hektarów powierzchni leśnej i 160 metrów sześciennych ściętego, przygotowanego do transportu drewna. To dane tylko z obszaru RDLP Zielona Góra. Trzeba do tego dodać pożary, które wybuchały na północy lubuskiego. To już tereny, które podlegają pod RDLP w Szczecinie. – Od początku kwietnia na terenie RDLP Szczecin odnotowaliśmy 60 pożarów, spaleniu uległa powierzchnia blisko 11 hektarów – mówi Maciej Lipka z RDLP w Szczecinie. W całej Polsce w okresie od 1 do 20 kwietnia odnotowano 2.014 pożarów lasów.
Lasy i łąki w Lubuskiem płoną na potęgę. Leśnicy i strażacy ...
Nadleśniczy może zakazać wstępu do lasu
Zgodnie z ustawą o lasach, w lasach państwowych, nadleśniczy może na zarządzanym przez siebie terenie wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu, m.in. z powodu zagrożenia pożarowego. Taka decyzja jest podejmowana po ocenie lokalnych warunków. Leśnicy każdego dnia prognozują stopień zagrożenia pożarowego, poprzez badanie wilgotności ściółki. Przepisy przewidują wprowadzenie zakazu wstępu do lasu jeśli w danej okolicy wilgotność ściółki mierzona o godz. 9 przez pięć kolejnych dni wynosi mniej niż 10 proc. - W naszym regionie nie ma takiej sytuacji. W przypadku kiedy zakaz wstępu do lasu jest wprowadzony, wówczas nadleśnictwa szeroko o tym informują, a zakazy są oznaczane na mapie Banku Danych o Lasach – mówi dr Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy RDLP w Zielonej Górze.
Przeczytaj też: Pożar lasu w koło Górzykowa. Akcja gaśnicza trwała wiele godzin
Podpaleń lasów jest mniej, ale się zdarzają
- Sytuacja jest bardzo trudna, ale w ostatnich latach zauważana jest zmiana postaw ludzi. Jest coraz mniej podpaleń na skraju lasów, ludzie dzwonią i alarmują o pożarach i innych niebezpiecznych sytuacjach – podkreśla M. Lipka. Podpalenia wciąż jednak się zdarzają. 22 kwietnia na terenie nadleśnictwa Lubniewicie miał miejsce duży pożar. W akcji brało udział osiem zastępów straży pożarnej (OSP i PSP), służby leśne i trzy samoloty gaśnicze. Po ugaszeniu ognie służby leśne odkryły, że doszło do podpalenia, i to w pięciu różnych miejscach!
Sytuacja jest bardzo trudna, ale w ostatnich latach zauważana jest zmiana postaw ludzi. Jest coraz mniej podpaleń na skraju lasów, ludzie dzwonią i alarmują o pożarach i innych niebezpiecznych sytuacjach
Zakaz wstępu do lasu to ostateczność
Leśnicy podkreślają, że wprowadzanie zakazów wstępu do lasów to ostateczność. Spacerowicze i osoby odwiedzające tereny leśne są bowiem sprzymierzeńcami w walce z pożarami. To właśnie osoby postronne bardzo często zauważają pożary i alarmują służby. Jeśli lasy będą zamknięte, służby leśne będą zdane tylko na siebie. Pożary, a w zasadzie towarzyszący im dym, jest wypatrywany m. in. ze specjalnych, wysokich wież obserwacyjnych i z samolotów.
Polecamy również: SANTOCKO, MARWICE, KARWIN. Dwa pożary lasu. W akcji gaśniczej bierze udział 5 samolotów
Susza nietypowa i niespotykana
– Tegoroczna susza jest nietypowa i niespotykana. W zimie praktycznie nie było śniegu, a wiosną opady są znikome. To odbija się na przyrodzie. W ciągu roku sadzimy na terenie naszego nadleśnictwa od 400 do 500 tys. młodych drzew. One potrzebują wody. Nie mamy możliwości ich podlewać, dlatego tak bardzo potrzebne są opady – mówi Piotr Pietkun, nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec.
Aby sytuacja się poprawiła, potrzeba solidnych, kilkudniowych opadów deszczu. Nie wystarczą opady przelotne, czy nawet intensywna, ale krótkotrwała burza
Potrzeba opadów deszczu
- Aby sytuacja się poprawiła, potrzeba solidnych, kilkudniowych opadów deszczu. Nie wystarczą opady przelotne, czy nawet intensywna, ale krótkotrwała burza. Powinno padać przez kilka dni, wtedy sytuacja w lasach, ale też na polach uprawnych, ulegnie poprawie – tłumaczy Maciej Lipka z RDLP w Szczecinie.
W lesie zachowaj ostrożność!
Wchodząc do lasu, trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy bezwzględnie powstrzymać się od używania ognia, palenia papierosów. Nierozsądne i bardzo niebezpieczne jest rozpalanie ognisk i grilla. Również wjazd samochodem, motocyklem i quadem, nawet na oznakowaną drogę publiczną wiodącą przez las – niesie ryzyko wzniecenia pożaru.
Polecamy też: "Ocieplenie klimatu i przymrozki". Pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego o czynnikach, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożaru
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii