Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łaźnia miejska w Gorzowie: przepiękny zabytek z niezwykłą historią! Tysiące ludzi nauczyły się tutaj pływać. Wy też?

OPRAC.: red.
Łaźnia miejska przy ul. Jagiełły to jeden z najpiękniejszych budynków w Gorzowie. Kiedyś był tu basen, dziś rządzi tutaj tenis stołowy
Łaźnia miejska przy ul. Jagiełły to jeden z najpiękniejszych budynków w Gorzowie. Kiedyś był tu basen, dziś rządzi tutaj tenis stołowy Kazimierz Ligocki/archiwum GL/Kurt Mazur/Tomasz Rusek/Archiwum Państwowe w Gorzowie/Łukasz Kulczyński
Już za chwilę, bo 7 stycznia, jeden z najpiękniejszych zabytków w Gorzowie będzie obchodził urodziny! To łaźnia miejska. Dziś jej wnętrza wyglądają zupełnie inaczej, niż kiedyś!

21 lat temu w łaźni można było pływać. Dziś najmłodsi mieszkańcy Gorzowa mogą w to nie uwierzyć, bo przecież po basenie w ścisłym centrum miasta od dawna nie ma śladu. A dokładnie od 2002 r., kiedy pływalnia została zamknięta, a nieckę niedługo później za 2 mln zł przerobiono na halę sportową na potrzeby klubu tenisa stołowego (i taką funkcję pełni ona do dziś).

Byle bez karaluchów

W basenie przy ul. Jagiełły tysiące gorzowian nauczyło się pływać. Setki trenowały też tę dyscyplinę sportu. Treningi odbywały tu choćby dzieciaki ze sportowej SP 17.

W basenie przy ul. Jagiełły tysiące gorzowian nauczyło się pływać. Setki trenowały też tę dyscyplinę sportu

Najpierw jednak trzeba było się przebrać w jednej z 38 szatni. Były ich dwa rzędy. W każdej przebieralni można było trafić na karaluchy, ale stali bywalcy mieli swoje ulubione i wiedzieli, że w niektórych paskudnych robali jest mniej. I jeszcze jedna uwaga w kwestii szatni. W teorii kabiny powinny służyć jednej osobie. Ale czasami potrafiło się w nich przebierać nawet i pięciu chłopaków czy pięć dziewczyn. Ciasnota była okropna!

Do dyspozycji pływających pozostawała nie tylko 25-metrowej długości niecka, ale także wieża do skoków. Nie każdy jednak wie, że co odważniejsi (głupsi?), skakali do wody nawet z... okalających basen tarasów dla kibiców.
Ostatecznie basen w łaźni, podobnie jak odkryty basen stilonowski przy ul. Energetyków, został zamknięty m.in. z powodu uruchomienia nowoczesnej Słowianki. Dziś pamięć o starych basenach przetrwała tylko w głowach starszych mieszkańców i na nielicznych zdjęciach...

Budynek z historią

Warto dodać, że sam budynek łaźni to jeden z najpiękniejszych obiektów w Gorzowie. Został oficjalnie otwarty 7 stycznia 1930 r. Budowla powstała dzięki wielkiej szczodrości landsberskiego przemysłowca Maxa Bahra. By ją sfinansować, trzeba było dodatkowo m.in. wypuścić specjalne akcje. „(...) jakość wody stale kontrolowana była przez Pruski Instytut Higieny” - napisał w książce „Volksbad Łaźnia Miejska 1930-2015” historyk i regionalista Robert Piotrowski.
W naszej galerii znajdziecie więcej zdjęć łaźni i z łaźni.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska