MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leczy nas stulatek

Piotr Drozdowski
Szpital zatrudnia dziś 385 osób, rocznie przyjmuje ok. 9,5 tys. pacjentówfot. Piotr Drozdowski
Szpital zatrudnia dziś 385 osób, rocznie przyjmuje ok. 9,5 tys. pacjentówfot. Piotr Drozdowski fot. Piotr Drozdowski
Kilka dni temu obchodziliśmy 100-lecie parowozowni. Teraz kolej na jubileusz szpitala.

Już w 1641 r. w mieście działał szpital przy kościele św. Ducha (dziś stoi tu Pomnik Niepodległości). Dbałość o izbę oraz utrzymanie chorych była obowiązkiem przyszpitalnego proboszcza. W 1846 r. goszcząca na dworze Gajewskich Angielka Maria Pearce ufundowała szpital katolicki, w którym mieszkał i pracował noblista Robert Koch. W 1902 r. lecznicę przeniesiono do nowego domu sióstr miłosierdzia (w budynku działa teraz prowadzony przez siostry dom spokojnej starości).

Budowa obecnego szpitala ruszyła w 1906 r. i trwała rok. Główny gmach z czerwonej cegły był darem Józefa Goldschmidta-Rotschilda (to właściciel majątku pałacowego we Wroniawach). Lecznica miała 60 łóżek i oddziały: chirurgiczny, wewnętrzny, położniczy oraz zakaźny. Była sala opatrunkowa i operacyjna, podręczne laboratorium i aparat rentgenowski.

Do 5 stycznia 1919 r. szpital był pod administracją niemiecką. Potem był własnością Powiatowego Związku Samorządowego w Wolsztynie. Pierwszym dyrektorem po objęciu lecznicy przez wadze polskie był Walenty Markowitz, który zmarł w wyniku zakażenia podczas operacji. Stanowisko po nim objął Franciszek Nowak, który po nominacji na lekarza powiatowego przekazał obowiązki Kazimierzowi Piskozubowi. W 1938 r. dyrektorem został Ludwik Mierzejewski, który szefował wiele lat po II wojnie.

W 1950 r. w szpitalu unowocześniono pralnię, urządzono salę porodową, a z mieszkań zrobiono izby szpitalne, zwiększając liczbę łóżek do 136. W 1957 r. powstał 15-łóżkowy oddział płucny. Teraz planowana jest rozbudowa lecznicy o kolejne skrzydło.

Trwają przygotowania do jubileuszu. - Dopracowujemy program obchodów, które planujemy na wrzesień - mówi dyrektor Jerzy Miadziołko. I zapowiada, że w ramach 100-lecia szpitala będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych badań i porad lekarskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska