Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lewa noga i prawa ręka czyli opowiadamy nordic walking

Danuta Kuleszyńska
Jolanta Bała, z zawodu jest masażystką, w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie kieruje odnową biologiczną. Posiada międzynarodowy  certyfikat International Nordic Walking Association. Mężatka, dwoje dorosłych dzieci. W wolnych chwilach bawi się w kabaret w zielonogórskiej Galerii u Jadźki.
Jolanta Bała, z zawodu jest masażystką, w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie kieruje odnową biologiczną. Posiada międzynarodowy certyfikat International Nordic Walking Association. Mężatka, dwoje dorosłych dzieci. W wolnych chwilach bawi się w kabaret w zielonogórskiej Galerii u Jadźki. fot. Mariusz Kapała
Rozmowa z Jolantą Bała, instruktorką nordic walking.

Nordic walking staje się u nas coraz modniejsze, choć na zachodzie spacery z kijkami znane są od lat.Dokładnie od lat 11. Nordic walking powstał w Finlandii, jako sposób aktywności ruchowej poprzez spacer. Jest to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków. Z podobnych "podpórek" od lat korzystają narciarze podczas letnich treningów. Ale same korzenie nordic sięgają czasów starożytnych gdy pasterze i pielgrzymi używali kijów do podpierania się podczas marszu w trudnym terenie.

Co nam daje taki spacer? Przede wszystkim zdrowie. Jest świetny dla osób, które chcą się odchudzić. Podczas godzinnego marszu z kijkami spalamy 400 kalorii, natomiast przy spacerze bez podpórek jedynie 280. Po miesiącu regularnych ćwiczeń możemy schudnąć do pięciu kilogramów, pozbędziemy się kilku centymetrów w udach i w biodrach. Dodatkowo w trakcie spaceru dotleniamy nasz organizm, poprawia się wytrzymałość mięśni nóg i rąk, lepiej pracuje nasze serce, które przy okazji wzmacniamy. Nordic walking nie obciąża stawów ani kolan, a wręcz przeciwnie: redukuje ich odciążenie. Idąc z kijkami pracuje w naszym organizmie aż 600 mięśni, a więc aktywne jest całe ciało. Spacer z kijkami jest zdrowszy od aerobiku.

Są jakieś przeciwwskazania do uprawiania tego sportu?Nie ma żadnych. Wręcz przeciwnie spacery nordic zaleca się osobom schorowanym, niepełnosprawnym, a także zawałowcom. W Kiekrzu pod Poznaniem zakład rehabilitacyjny wprowadził nordic walking dla osób po zawałach i z wszczepionymi by-passami, przy zwyrodnieniach kręgosłupa, oraz w rehabilitacji ruchowej po wypadkach. Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych, wręcz przeciwnie im wcześniej zaczniemy chodzić tym będziemy zdrowsi i efekty będą lepsze. Najlepiej na taki spacer wybrać się całą rodziną. A jak ktoś już zacznie chodzić, to potem nie będzie mógł się od tego oderwać. Nordic walking wciąga i to bardzo.

.

Trzy etapy chodzenia z kijkami

1. Technika rekreacyjno-zdrowotna. Zalecana dla osób z ograniczeniami ruchowymi kończyn oraz przy zmianach w kręgosłupie.
2. Technika fitness. Jest bardziej intensywna, ma szybsze tempo. To ćwiczenia całego ciała
3. Technika sportowa. Dla wytrawnych sportowców, aż do granic fizycznej wytrzymałości, jak np. marsz z kijkami po górach.

Konieczny jest trening pod okiem instruktora, czy można zacząć trenować samemu? Marsz z kijkami to pewna technika, którą poznaje się podczas pracy z instruktorem. Wystarczy tygodniowy kurs, żeby poznać te wszystkie tajniki, a potem można już chodzić samemu.

No tak, ale nie w każdym mieście jest instruktor, nie mówiąc już o wsiach.Jeśli ktoś nie ma możliwości skorzystania z kursu, może oczywiście spróbować sam. Należy zwrócić uwagę na rytm. Powinno się iść na przemian: lewa noga, prawa ręka, a nie np. prawa ręka i prawa noga. Gdy lewą stopę wysuwamy do przodu, to za nią przesuwa się prawa ręka z kijem. Przy czym barki powinny być rozluźnione, a kije należy trzymać blisko ciała i wbijać je w podłoże pod kątem 60 stopni.

Kije muszą być profesjonalne, czy wystarczy te, znalezione w lesie?Najlepsze oczywiście są kijki fachowe. Można je kupić w sklepach sportowych za około 200 zł. Tańsze są w supermarketach. Długość kijka powinna być odpowiednia do wzrostu. Przelicznik jest taki: wzrost osoby mnożymy przez 0, 72 cm . I tak przy wzroście 170 cm kijek powinien mieć 1,23 cm . Z tym, że na początku mogą one być trochę krótsze.

Gdzie najlepiej ćwiczyć?Można wszędzie, a najlepiej w lasach, bo tam jest miękkie podłoże.

Dziękuję.

Zalety nordic walking

Jest łatwy i szybki do nauczenia. Przydatny dla każdej grupy wiekowej. Idealny dla osób niepełnosprawnych. Możliwy do uprawiania wszędzie i w każdym czasie. Do 30 proc. odciąża cały aparat ruchowy.

Uwalnia napięcie w ramionach i na karku. Wzmacnia mięśnie górnej części korpusu i nóg. Powoduje równowagę ciała i duszy. Działa przeciw starzeniu się. Podnosi pewność chodzenia. Wzmacnia system odpornościowy. Zapobiega cukrzycy. Obniża hormony stresu. Wzmacnia kości, zmniejsza ryzyko osteoporozy. Poprawia sprawność układu krążenia. Obniża cholesterol we krwi.

Nordic walking jest zalecany dla osób: z problemami zwyrodnieniowymi, przy chronicznych zapaleniach, chorobach związanych z przemianą materii, przy problemach internistycznych, bólach mięśniowych, dla kobiet w ciąży, dla dzieci i młodzieży z wadami postawy, dla osób zestresowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska