Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczy się specjalizacja, ale także lojalność

Czesław Wachnik 0 68 324 88 29 [email protected]
MZK zatrudni także młodych kierowców. Lecz muszą oni pamiętać, że pracują nie tylko z kierownicą, ale także z ludźmi.
MZK zatrudni także młodych kierowców. Lecz muszą oni pamiętać, że pracują nie tylko z kierownicą, ale także z ludźmi. fot. Paweł Janczaruk
Na rynku pracy zaszły znaczące zmiany. Najważniejszą jest ta, że to pracodawcy poszukują pracowników, a ci mogą wybierać w ofertach. Pod warunkiem, że są specjalistami.

Kogo dziś poszukują pracodawcy? Osoby z ogólnym wykształceniem czy też specjalistów o tzw. wąskich kwalifikacjach? Czy mają to być osoby doświadczone czy też dopiero zaczynające pracę?

Adaptacja trwa miesiącami

Na te pytania dyrektor Zachodniej Izby Przemysłowo - Handlowej Stanisław Owczarek odpowiada: - Najbardziej poszukiwani są pracownicy w zawodach technicznych. I jednak bardziej wyspecjalizowani. Jeśli mają zawód ogólny, to po przyjęciu do pracy konieczne są przekwalifikowania. A na to niekiedy pracodawca nie ma pieniędzy lub czasu. Dlatego woli zatrudniać osoby bardziej doświadczone. Adaptacja nowego pracownika w firmie trwa niekiedy kilka miesięcy - dodaje Owczarek.
Menadżer oddziału spółki Rondstad z Gorzowa Wlkp. zajmującej się naborem do pracy Bogusław Michalak twierdzi, że dla pracodawców najważniejsza jest lojalność. A także chęć związania się z firmą na dłuższy okres. - To najważniejsze kryterium. Często okazuje się, że przyjęty i przez kilka miesięcy szkolony pracownik odchodzi. Dlatego lojalność jest tak ważna - dodaje Michalak.

A wykształcenie, specjalistyczne czy bardziej ogólne? - Jednak firmy częściej poszukują specjalistów i to doświadczonych - wyjaśnia nasz rozmówca. Przyczyn takiego stanu jest kilka. Po pierwsze, firma nie ma czasu na przekwalifikowanie. Po drugie, szkolony pracownik jest mało wydajny a ponadto nie mniej ważna jest jakość pracy.

Michalak podaje przykład lakiernika: - Wiele warsztatów szuka ludzi w tym zawodzie. Ale każdy chce doświadczonego lakiernika. Po prostu żaden zakład nie może sobie pozwolić, by naprawiane auto klienta służyło do nauki.

Brakuje robotników fizycznych

Szefowa firmy Audit z Gorzowa, która zajmuje się doradztwem personalnym Wioletta Panasiuk - Strzyżewska wyjaśnia, że oczekiwania pracodawców są uzależnione od tego, kogo poszukują. - Obecnie najbardziej brakuje pracowników fizycznych i specjalistów. W przypadku tych pierwszych wymagania praktycznie nie istnieją. Jeśli ktoś się zgłosi, to firma zgodzi się na jego przeszkolenie czy nawet podwyższenie kwalifikacji. Natomiast jeśli chodzi o wyższe stanowiska, to tu poszukiwani są specjaliści, dodatkowo z doświadczeniem - mówi Panasiuk - Strzyżewska.

Dodaje też, że wobec braku ludzi do pracy, szefowie firm i spółek bardziej cenią swoich pracowników, oferują im też lepsze warunki zatrudniania. Dyrektor zielonogórskiego MZK Barbara Langner twierdzi, że w przypadku kierowców ważne są nie tylko kwalifikacje ale także odpowiednie predyspozycje. - Kierowcy pracują bezpośrednio z ludźmi, mają kontakt z pasażerami. Dlatego nie każdy się na to stanowisko nadaje.

Langner dodaje jednak, że MZK przyjmuje także kierowców młodych, bez doświadczenia. Jednak muszą oni wcześniej zaliczyć pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska