Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja 13. i 14. emerytury? Leszek Balcerowicz wzywa do cięć w programach społecznych oraz prywatyzacji spółek skarbu państwa

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
W porządnym kraju obietnice wyborcze nie są oszustwem – w taki sposób prof. Leszek Balcerowicz odniósł się do wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Były prezes NBP, były wicepremier, jeden z autorów transformacji gospodarczej po 1989 roku uznał, że najlepszym rozwiązaniem dla Polski jest "odpolitycznienie" państwowych firm. W ten sposób określił prywatyzację Orlenu, KGHM i innych państwowych spółek. Jednoznacznie też wypowiedział się na temat 13. i 14. emerytury, które jego zdaniem trzeba zlikwidować.
Leszek Balcerowicz był gościem RMF FM.
Leszek Balcerowicz był gościem RMF FM. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska

Leszek Balcerowicz chce demaskować populizm

Jak mówił prof. Leszek Balcerowicz, jego zdaniem obecna polityka jest „pełna populizmów”, w latach 90. XX wieku było inaczej. Według ekonomisty trzeba ten populizm „demaskować”.

– Jednym z zadań społeczeństwa obywatelskiego jest demaskacja populizmu w polityce. Wystarczy, że ktoś obiecuje wydatki z budżetu i nie mówi skąd weźmie pieniądze – to jest populizm. Elementarne pytanie: "skąd weźmiesz pieniądze?". Nikt nie powie, że je dodrukuje – mówił.

Dodał, że „ludzi można oszukać, ale gospodarki nie”.

Krytyka obietnic opozycji

Nie szczędził także słów krytyki obietnicom wyborczym, jakie składał w kampanii Donald Tusk, który jest kandydatem na premiera koalicji dotychczasowej opozycji.

„Jeżeli Tusk mówi, że niczego nie zabierze, tzn. że nowa władza będzie nadal zabierać ludziom podbite przez PiS podatki. A po drugie jeżeli ktoś mówi, że niczego nie odbierze z tych podbitych przez PiS podatków, to oprócz tego, że obiecuje zachowanie podbitych wydatków, to nie mówi, w jaki sposób i jakimi kosztami sfinansuje odziedziczony deficyt. W sytuacji, gdy ten rok to jest stagnacja – uważa prof. Balcerowicz.

Wezwał także do ograniczenia lub likwidacji 13. i 14. emerytury.

Były wicepremier, minister finansów, prezes NBP, wielokrotnie podkreślał, że jest zwolennikiem prywatyzacji, gdyż jego zdaniem opieranie gospodarki na państwowych firmach może się skończyć „dyktaturą” i „upadkiem”.

Prywatyzacja gospodarki?

„Ruch w kierunku nacjonalizacji, czyli de facto upolitycznienia gospodarki jest ruchem wstecznym, w kierunku ustroju, który wszędzie zakończył się bankructwem. Wszystkie kraje, które były obarczone dominującym sektorem państwowym, upadły gospodarczo i na dodatek musiały być dyktaturami” – powiedział.

Jednocześnie zastrzegł, że nie musi to oznaczać wejścia zagranicznego kapitału.

„Od dawna są projekty prywatyzacji, które nie muszą oznaczać, że wchodzi zagraniczny kapitał. Można sobie wyobrazić to, że będziemy mieli akcjonariat obywatelski, że zasili się fundusze emerytalne – przekonywał prof. Balcerowicz.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źrodło: RMF FM

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Likwidacja 13. i 14. emerytury? Leszek Balcerowicz wzywa do cięć w programach społecznych oraz prywatyzacji spółek skarbu państwa - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska