„Lubuska wskazówka” - bezpłatna pomoc psychologiczna, prawna i społeczna oraz cykl warsztatów plastycznych ARTYSTĄ BĄDŹ

OPRAC.: Artykuł sponsorowany Warto Jest Pomagać
LUBUSKA WSKAZÓWKA to nowy projekt Stowarzyszenia „Warto jest pomagać”, który związany jest ze skutkami epidemii wywołanej przez covid-19. Nasz projekt ma na celu pomoc osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności i ich rodzinom w zakresie prawnym, psychologicznym i społeczno-obywatelskim.

Poradnictwo psychologiczne

Celem wsparcia psychologicznego osób niepełnosprawnych jest przede wszystkim pomoc w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pandemii, w szczególności konsekwencjom zaniechania lub ograniczenia działań terapeutycznych. Indywidualne podejście psychologa gwarantuje wsparcie do zdiagnozowanego problemu. Natomiast stosowanie różnorakich technik psychologicznych gwarantuje pomoc.

Poradnictwo prawne

Specjalistyczne porady prawne polegają na stworzeniu pism procesowych, odwołań, pozwów, apelacji, interpretacji przepisów i osobistej rozmowy z beneficjentami oraz kontaktu on-line, są najbardziej efektywnymi formami pomocy w tym obszarze działania.

Poradnictwo społeczno-obywatelskie

Celem szeroko pojętego udzielania poradnictwa społeczno-obywatelskiego, w tym min. udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz członków rodzin, w tym organizacji pozarządowych.

Kto może skorzystać z bezpłatnych konsultacji?

Z bezpłatnych konsultacji może skorzystać każda osoba niepełnosprawna oraz opiekunowie i rodzina. Każdy kto mieszka na terenie powiatu: zielonogórskiego, nowosolskiego, żarskiego i żagańskiego i posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Wystarczy zadzwonić tel. 575 515 558 lub napisać na adres [email protected]

Projekt współfinansowano ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Lubuskiego - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

„Lubuska wskazówka” - bezpłatna pomoc psychologiczna, prawna i społeczna oraz cykl warsztatów plastycznych ARTYSTĄ BĄDŹ

Gdy kreatywność dziecka nie zna granic pozwól mu zostać ARTYSTĄ

W obecnych czasach dzieci spędzają praktycznie cały czas w domach przed komputerami. Centrum Pomocy „Warto Jest pomagać” zaproponowało zamianę komputera na zajęcia plastyczne. Odpoczywają dzieci i rodzice.

Stowarzyszenie „Warto Jest Pomagać” działa już 12 lat w Zielonej Górze. Ma ponad 200 podopiecznych, którzy są pod stałą opieką stowarzyszenia. Jednak Prezes Grzegorz Hryniewicz postanowił zacząć pomagać na większą skalę i powołał do życia Centrum Pomocy „Warto Jest Pomagać”. To gałąź, która zajmuje się przede wszystkim organizacją czasu wolnego dla dzieci i dorosłych, współpracą z zielonogórskim hospicjum, schroniskiem dla zwierząt, fundacjami, Domami Pomocy Społecznej i organizacjami, które działają na terenie miasta i również pomagają. Warto wspomnieć, że Centrum powstało w ramach wsparcia z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Nastał teraz trudny czas dla mieszkańców i trudny dla Centrum, które nie może realizować w pełni swoich założonych celów. Obowiązujące obostrzenia uniemożliwiły wiele zaplanowanych na jesień akcji. Jak mówi Grzegorz Hryniewicz - Nie poddajemy się jednak i w miarę możliwości, stosując się do obowiązujących nakazów działamy.

Jedną z ostatnich akcji jest zorganizowany dla najmłodszych cykl warsztatów plastycznych ARTYSTĄ BĄDŹ. Są one bezpłatne, a zapisać się można było do końca października. Odbywają się one w grupach 5 osobowych (wg zaleceń) w siedzibie Centrum Pomocy WJP w godzinach popołudniowych. To czas dla najmłodszych, którzy mogą wyżyć się twórczo, zaszaleć z pomysłami, spotkać się z rówieśnikami – ten czas swobody, odejścia na moment od komputera jest teraz bardzo potrzebny. Jest to również czas dla rodziców, którzy mają dwie godziny tylko dla siebie.

Warsztaty plastyczno-rękodzielnicze dla grupy wiekowej 6-10 lat to genialne możliwości twórcze – mówi Agnieszka Hryniewicz instruktorka. – Ten wiek jest cudowny. To fantastyczni młodzi ludzie, którzy są tak otwarci na nowe, inne. Każde spotkanie z nimi to jest po wybuchowy czas – są pozytywnie nieobliczalni oraz pełni kosmicznej energii.

Ostatnio popularność przedmiotów wykonanych ręcznie stale wzrasta. Coraz częściej ludzi chce kupować i dostawać coś oryginalnego, niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju. Handmade, czyli przedmioty ręcznie wykonane to coraz bardziej popularne prezenty i ozdoby naszych mieszkań, domów. Uczestnicy warsztatów, poznając techniki plastyczno -rękodzielnicze, mają okazję stworzyć samodzielnie niesamowite i jedyne w swoim rodzaju gadżety.

- Uwielbiam, kiedy widzę, jak dzieci mają na twarzach te pozytywne emocje. Kiedy widząc przygotowane materiały na stole odpalają ten guzik – WYOBRAŹNIA i zaczynają działać z ogromną pasją. Daję im dużą swobodę tworzenia. Pomagam, pokazuję techniki, doradzam, ale pomysł zawsze należy do nich. Takie działania wymagają cierpliwości, często skupienia. Bywa różnie z dokładnością, ale zaraz staram się wytłumaczyć, że lepiej pracować wolniej a wtedy ich dzieła będą dopracowane i dzięki temu bardziej trwałe. – mówi instruktorka.

Na listopadowych warsztatach powstały m.in. obrazy na płótnie z wykorzystaniem kamieni, farb i mazaków, łapacze snów z m.in. własnoręcznie wykonanymi piórkami, kalendarze adwentowe z rolek po papierze toaletowym, wianki świąteczne z kawałków starych, nienoszonych, dziurawych ubrań. Podczas takich zajęć można wykorzystać wiele rzeczy, które większość ludzi potraktowała by jako coś niepotrzebnego, do wyrzucenie, zawadzającego. Dzięki takim warsztatom rzeczy zapomniane, stare lub takie które potocznie są nazywane przez większość śmieciami dostaje drugie życie i to jakie piękne.

W Centrum Pomocy „Warto Jest Pomagać odbędą się jeszcze grudniowe spotkania plastyczne z najmłodszymi, lecz jak się dowiedzieliśmy planowane są także w nowym roku warsztaty plastyczno - rękodzielnicze dla dorosłych.

O dacie planowanych kolejnych spotkaniach z plastyką będziemy informować na swoim Fanpage`u Warto Jest Pomagać. Pojawią się też zaproszenia w zielonogórskich mediach - poinformował nas Prezes Stowarzyszenia Grzegorz Hryniewicz. Bardzo się cieszymy, że cykl ARTYSTĄ BĄDŹ cieszy się takim zainteresowaniem. Sam pracuję z dziećmi i wiem, jak takie zajęcia są odstresowujące. Będziemy starać się zapraszać na nie tak często jak to będzie możliwe.

Kalendarz adwentowy z rolek po papierze toaletowym. Na warsztatach rzeczy do wyrzucenia dostają drugie życie. Zoja - jedna z uczestniczek warsztatów
Kalendarz adwentowy z rolek po papierze toaletowym. Na warsztatach rzeczy do wyrzucenia dostają drugie życie. Zoja - jedna z uczestniczek warsztatów ze swoim dziełem. Archiwum Stowarzyszenia „Warto jest pomagać”
Dodaj ogłoszenie