MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie dostanie najmniej pięniędzy z Unii

Czesław Wachnik 68 324 88 29 [email protected]
Lubuskie dostanie najmniej pieniędzy z europejskich funduszy.
Lubuskie dostanie najmniej pieniędzy z europejskich funduszy. sxc.hu
Województwo lubuskie dostanie z Unii Europejskiej 728 milionów euro, najmniej ze wszystkich regionów! - wynika z pierwszych wyliczeń. Marszałek Elżbieta Polak już protestuje i pyta, dlaczego tak mało.

 

Podczas konwentu marszałków w Białowieży po raz pierwszy padły sumy, które mogą trafić do poszczególnych regionów. Niestety, informacje nie są optymistyczne dla Lubuskiego. W latach 2014-2020 mamy szansę na 728 mln euro. Dla porównania: Opolskie - województwo, w którym jest podobna liczba mieszkańców - ma dostać 759 mln. Dlaczego?

- Nie wiem - powiedziała nam wczoraj marszałek Polak. - Nie jestem zadowolona. Ale pamiętajmy, że choć pod względem sumy jesteśmy na ostatnim miejscu, to biorąc pod uwagę pieniądze w przeliczeniu na osobę, znajdujemy się w środku stawki. Nie ukrywam jednak, że liczyłam na około 800 milionów euro. Dlatego chcąc się dowiedzieć szczegółów, wystąpiliśmy do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o wyjaśniania.

Marszałek Polak dodaje, że do naszego regionu mogą wpłynąć dodatkowe pieniądze. Chociażby na tzw. obszary strategicznej interwencji (czyli zacofane lub przygraniczne) czy zintegrowane inwestycje terytorialne, a także na program Polski zachodniej. Na ostatnim konwencie marszałków w Zielonej Górze minister Elżbieta Bieńkowska obiecała, że na inwestycje zapisane w programie Polska zachodnia będą dodatkowe miliony.

Na pieniądze z inwestycji terytorialnych bardzo liczy Zielona Góra. - Gdyby to było przykładowo 100 milionów złotych, to za tę sumę moglibyśmy kupić ekologiczne autobusy, a ponadto wykonać jedną z większych inwestycji - nie ukrywa prezydent Janusz Kubicki. Na około 100 mln zł liczy też Gorzów. - Marzy się nam taka suma. A co zrobimy? Chociażby chcemy wyremontować torowiska, kupić nowe tramwaje czy zlikwidować piece, które zatruwają centrum miasta - wylicza prezydent Tadeusz Jędrzejczak.
Marszałek Polak powiedziała, że nasze województwo już wie, na co przeznaczyć pozyskane pieniądze. - Najkrócej: chcemy, by Lubuskie było zielonym regionem, dodatkowo z przewagą nowoczesnej technologii - stwierdza.

A konkretnie? - Mamy cztery główne cele. Pierwszym jest rozwój nowoczesnych technologii, zarówno w parkach naukowo-technologicznych, jak i w przedsiębiorstwach. Drugi niezwykle ważny to szeroka dostępność komunikacyjna i telekomunikacyjna. W przypadku dróg chcemy skomunikować autostrady i trasy szybkiego ruchu z innymi szlakami - wymienia marszałek Polak. Podkreśla też konieczność inwestowania w efektywną i sprawną administrację, ekologię, ochronę środowiska, oszczędność energii.

- Dlatego tak ważne jest, aby udało się pozyskać jak najwięcej pieniędzy z Unii. Tylko wtedy mamy gwarancję, że cele te osiągniemy - przekonuje marszałek Polak.
- Publikowane sumy są dopiero propozycjami do dyskusji i sporo może się zmienić - zauważa Stanisław Kwiatkowski z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. - Dlatego przewiduje się konsultacje z regionami, by poznać ich oczekiwania. Myślę, że ostateczne sumy mogą się mocno różnic od tych, które zaprezentowano w Białowieży.

LUBUSKIE NA SZARYM KOŃCU
(propozycje w mld euro)

Śląskie - 2,782
Małopolskie - 2,390
Wielkopolskie - 1,940
Lubelskie - 1,832
Łódzkie - 1,764
Podkarpackie - 1,744
Mazowieckie - 1,659
Dolnośląskie - 1,636
Kujawsko-pomorskie - 1,531
Pomorskie - 1,480
Zachodnipomorskie - 1,204
Warmińsko-mazurskie - 1,124
Świetokrzyskie - 0,998
Podlaskie - 0,974
Opolskie - 0,759
Lubuskie - 0,728

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska