Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie lasy pod kontrolą. Na grzyby możesz iść nocą. Musisz mieć tylko to!

bt
Do wyprawy do lasu trzeba się przygotować
Do wyprawy do lasu trzeba się przygotować Mariusz Kapala
Sezon grzybowy w pełni, ale ta informacja jest nie tylko dla grzybiarzy. Każdy kto wybiera się do lasu może zabłądzić, a utrata orientacji w środowisku dzikiej przyrody zawsze wiąże się z ryzykiem. Nowe technologie sprawiły, że zawsze wiemy gdzie idziemy i skąd przychodzimy dopóki... nie padnie nam bateria. Co dalej?

Dopóki jesteśmy w sieci

Dopóki mamy baterię panujemy nad sytuacją. Postęp techniczny ułatwił nam funkcjonowanie w wielu dziedzinach życia. Dotyczy ono nie tylko pracy, ale także spędzania wolnego czasu. Technologia w naszej służbie jest nam pomocą także w lesie. Dzięki niej wiemy dokładnie, gdzie jesteśmy. Lasy Państwowe dały nam do ręki narzędzie, z którego warto skorzystać. To aplikacja na urządzenia mobilne, którą można ściągnąć za darmo umożliwiająca bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach.

Lubuskie lasy pod kontrolą. Na grzyby możesz iść nocą. Musisz mieć tylko to!

Co nam daje aplikacja?

Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne BDL, takie jak: mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi użytkownik ma możliwość wyświetlenia predefiniowanych podkładów rastrowych, np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.

Działa offline

Bezcenną zaletą aplikacji jest to, iż po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, działa również w sytuacji braku łączności z siecią internetową. Nawet jeśli stracimy zasięg, co w przypadku wędrówek leśnych może się zdarzyć, aplikacja wydobędzie nas z tarapatów, wskazując drogę do domu. Jeśli w czasie użytkowania aplikacji nasuną nam się jakieś uwagi, warto zgłosić je Lasom Państwowym, które na bieżącą ją udoskonalają. Korzystanie z mapy na komórce jest proste i właściwie zamyka temat zbłądzenia w lesie, ale niestety telefon czy tablet zasilane są bateriami, a te mają ograniczony czas pracy. Może się zdarzyć, szczególnie w przypadku wypraw w nieznane (także na grzyby), że w urządzeniu mobilnym skończy się energia w baterii. Co wtedy?

Co trzeba mieć ze sobą?

Każdego roku lubuscy policjanci podejmują około 50 interwencji w poszukiwaniu zagubionych grzybiarzy. Policjanci apelują, żeby do wypraw leśnych być przygotowanym. To przygotowanie nie zajmuje ani zbyt wiele czasu, ani też niewiele nas kosztuje. Oprócz podstawowych rzeczy takich jak:

  • właściwy strój, który ochroni nas przed komarami, kleszczami i zmianą pogody
  • spray przeciw insektom
  • prowiant (oprócz kanapek warto mieć kawałek czekolady)
  • termos z gorącą kawą

warto mieć w plecaku:

  • mapę
  • kompas
  • podstawową apteczkę (woda utleniona, plastry, opaska uciskowa)
  • zapałki
  • latarkę

A jeśli się zgubię?

Każdy, kto zamierza spędzić trochę czasu na łonie natury, powinien nauczyć się sztuki znajdowania drogi. Aplikacja mobilna nie załatwi sprawy, kiedy telefon odmówi posłuszeństwa. Kiedy technologia w zderzeniu z naturą przegrywa, zostajemy sami, zdani na łaskę dzikiej przyrody. Wtedy pozostają nam stare sprawdzone metody:

  • wybór jednego kierunku marszu - przy określeniu kierunków geograficznych
  • odnalezienie słupka oddziałowego.

Wycieczka do lasu, by była przyjemna, wymaga od nas odpowiedzialności. Nawet jeśli wydaje nam się to niemożliwe, wychodząc z domu na dłuższą wyprawę do lasu, należy być przygotowanym, że przyjdzie nam spędzić tam noc. To się może zdarzyć! Las jest przyjemnym miejscem spędzania czasu, dopóki mamy pewność, że panujemy nad sytuacją. Pakując plecak, trzeba robić to z głową i myśleć o tym, by być przygotowanym na różne scenariusze, nawet te najbardziej ekstremalne i nieprawdopodobne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dronowa Dolina, czyli wydarzenie dla pasjonatów nowych technologii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska