Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuszanki ruszyły na badania! Po zmianach ministra zdrowia ponad 300 tys. kobiet zrobi darmowe badania | WIDEO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Ponad 246 tys. lubuskich kobiet może za darmo zrobić cytologię, a ponad 77 tys. – mammografię. To efekt zmian przedziału wiekowego pań, które objęte są programami profilaktycznymi. – To jest niby banał, ale to prawda, że badania profilaktyczne ratują życie – podkreśla Anna Czyż, prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek, która sama jest dowodem na prawdę tych słów.

Zdrowie. Programy profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy

Od 1 listopada obowiązują ważne zmiany w programach profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy, które wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Teraz więcej Polek może korzystać z bezpłatnych badań przesiewowych. Program Profilaktyki Raka Piersi obecnie adresowany jest do kobiet, które są w wieku 45-74 lat (wcześniej był to przedział 50-69 lat), nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach.

Lubuski NFZ podaje, że w województwie lubuskim przebadało się 44,28 % kobiet z populacji kwalifikującej się. Ponad 77 tys. lubuskich kobiet takiego badania nie wykonało, a może je bezpłatnie zrobić. Po zmianach przedziału wiekowego, Lubuszanki zaczęły się szybko rejestrować. – Zauważyliśmy już bardzo duże zainteresowanie. Panie, zarówno te starsze, jak i młodsze rejestrowały się już w październiku, by móc wykonać te badania – informuje Joanna Branicka, rzecznik prasowy Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zwiększyła się już liczba postojów mammobusów w województwie lubuskim. Porównując listopad do października tych pobytów jest o 13 więcej.

Rak piersi. Profilaktyka

– To jest niby banał, ale to prawda, że badania profilaktyczne ratują życie. W dzisiejszych czasach rak wcześnie wykryty, jest wyleczalny, tylko chodzi o to, żeby w odpowiednim momencie go zdiagnozować – podkreśla Anna Czyż, prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek. Wiem, że z badań profilaktycznych, które do tej pory były adresowane do pań w wieku 50 – 69 lat korzystało mniej niż 50 procent w skali kraju. Panie się nie badają mimo, że są zapraszane na te badania. Są źródła, że 16 lub nawet 19 kobiet codziennie w Polsce umiera z powodu raka piersi. To jest tragiczna wiadomość.

Prezes zielonogórskich Amazonek zaczęła badać swoje piersi w wieku 43 lat, bo wcześniej mama pani Anny miała raka piersi.

– 19 lat temu zostałam zdiagnozowana, a przez 7 lat byłam pod kontrolą onkologa, zarejestrowałam się do poradni, miałam robione badania, żeby się sprawdzać. Po siedmiu latach niestety okazało się, że mam raka, ale on był wcześnie wykryty i to było już dawno. Uważam się za całkowicie wyleczoną – mówi Anna Czyż.

Więcej kobiet może skorzystać też z programu profilaktyki raka szyjki macicy. Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy obecnie program adresowany jest do kobiet, które są w wieku 25-64 lat (wcześniej obowiązywał przedział 25-59 lat). W województwie lubuskim przebadało się 8,23 % kobiet z populacji kwalifikującej się. Ponad 246 tys. lubuskich kobiet takiego badania nie wykonało, a może je bezpłatnie zrobić. Badanie można zrobić w każdym gabinecie ginekologicznym posiadającym umowę z LOW NFZ – bez skierowania.

Harmonogram mammobusów i listę gabinetów, w których można wykonać cytologię można sprawdzić na portalu lubuskiego oddziału NFZ w zakładce „Profilaktyka”.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska