Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lucyna Nowak: - Wyjechało ponad dwa miliony

Czesław Wachnik 0 68 324 88 29 [email protected]
Lucyna Nowak. Od 1991 roku dyrektor Departamentu Badań Demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego. Mieszka w Warszawie, lubi muzykę poważną, taniec i turystykę.
Lucyna Nowak. Od 1991 roku dyrektor Departamentu Badań Demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego. Mieszka w Warszawie, lubi muzykę poważną, taniec i turystykę. fot. Paweł Janczaruk
Rozmowa z Lucyną Nowak, dyrektorem Departamentu Badań Demograficznych GUS w Warszawie.

- Nikt nie wie ile osób wyjechało z Polski przez ostatnie pięć lat. Może Pani zna takie dane?- Przyznaję, że są to nasze szacunki, ale obecnie za granicą przebywa 2,27 mln Polaków. Około 1,5 mln osób wyjechało po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Pod uwagę braliśmy jedynie Polaków, którzy za granicą przebywają ponad trzy miesiące. Wiemy też, że około 1,1 mln osób wybrało emigrację ponad rok temu i tam pozostaje.

- Gdzie najwięcej jest naszych rodaków?- W Wielkiej Brytanii i w Niemczech. W następnej kolejności wymienić trzeba Irlandię, Hiszpanię czy Włochy. Nie można zapominać też o Norwegii czy Szwecji.

- Czy GUS badał ile osób zamierza wrócić do Polski? - Nie, bo takie badania są praktycznie niemożliwe. Zbyt szybko byłyby nieaktualne. Pamiętajmy, że Polacy wyjechali głównie za pracą i obecnie, kiedy jej brakuje, mają przed sobą dwa scenariusze: wrócić do Polski lub szukać zatrudnienia w innym kraju Unii. Dlatego wielu Polaków z Irlandii czy Islandii, gdzie nawet zaczyna się ich zachęcać do wyjazdów, trafia do Norwegii lub Szwecji. Inni natomiast zaczynają się zastanawiać nad powrotem do Polski. To ilu wróci będzie zależało od sytuacji ekonomicznej w Europie i Polsce.

- A więc wrócą czy nie?

- Wielu tak. Kryzys sprawił, że już obecnie sporo Polaków straciło pracę w Anglii, Irlandii czy Islandii. Tymczasem w Polsce pracy będzie coraz więcej. Być może nasze płace są jeszcze mało satysfakcjonujące, ale perspektywa pewnego zatrudnienia po części to rekompensuje.

- Kto wyjechał - ludzie przedsiębiorczy czy tacy, którym się w Polsce nie udało?- W większości chyba jednak przedsiębiorczy, odważni, otwarci na ryzyko. Opuściło kraj też wielu absolwentów uczelni, ale oni najczęściej nie pracują w swoim zawodzie. I oni najszybciej wrócą. Wysokiej klasy specjaliści wyjechali na wcześniej uzgodnione kontrakty.

- A jak jest z emigracją Lubuszan?- Na razie nie mamy ostatecznych danych, ale opublikujemy je za kilka tygodni. Mogę jedynie powiedzieć, że Lubuskie ma swoją specyfikę. W porównaniu do innych regionów, wyjechało stąd mniej osób i większość jednak do Niemiec. Wielu Lubuszan zarabia w Niemczech, ale na weekend wraca do domu.

- Dziękuję.

O konferencji

Wczoraj w Zielonej Górze zaczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa "Przemiany demograficzne Europy Środkowej od XVIII wieku". Organizatorami są: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze, Uniwersytet Zielonogórski, Polskie Towarzystwo Historyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska