Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie nie dowierzają. Zielonogórski plac Bohaterów tonął w zieleni. Zamiast "betonu" był mały park, ludzie odpoczywali, to były czasy...

Michał Korn
Michał Korn
Te niesamowite fotografie pokazują, jak kiedyś wyglądał plac Bohaterów w Zielonej Górze. Kojarzycie palmy, drzewa, krzewy? Było tego więcej! Zobaczcie ZDJĘCIA >>>
Te niesamowite fotografie pokazują, jak kiedyś wyglądał plac Bohaterów w Zielonej Górze. Kojarzycie palmy, drzewa, krzewy? Było tego więcej! Zobaczcie ZDJĘCIA >>>Archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Plac Bohaterów w Zielonej Górze ma bogatą historią. To kultowe miejsce spotkań i ważnych dla miasta wydarzeń. Miejsce, które zmieniło się na przestrzeni ostatniego stulecia diametralnie. Czy wiecie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu plac ten wyglądem bardziej przypominał park? Była tu bujna zieleń, drzewa, krzewy, ławki zlokalizowane przy ścieżkach, gdzie mieszkańcy chętnie odpoczywali. Przeglądając te zdjęcia nieraz przetrzecie oczy ze zdumienia.

Spis treści

Kluczowe miejsce w centrum Zielonej Góry

To na placu Bohaterów jeszcze w XIX wieku stał pomnik niemieckiego cesarza. To tu przed laty znalazł się niewielki cmentarz, na którym pochowano radzieckich żołnierzy. I to tutaj, już w czasach współczesnych, zielonogórzanie tak chętnie odpoczywają przy fontannach czy spotykają się na ważnych uroczystościach państwowych.

Czytaj również:

Plac Bohaterów przypominał mały park

Muzeum Ziemi Lubuskiej podzieliło się niesamowitymi pocztówkami i fotografiami prezentującymi plac Bohaterów sprzed wielu lat. Na tych fotografiach widać wiatr zmian, który z czasem postępował. To jednak co przykuwa uwagę wszystkich skupia się wokół rosnącej w tym miejscu zieleni. Alejki pięknie zacienione drzewami, zdobione bujnymi krzewami, na każdym kroku ławeczka, żeby można było gdzie odpocząć. Nie uwierzycie, jak zobaczycie te fotografie.

Niesamowite zdjęcia i plac Bohaterów tonący w zieleni

Te niesamowite fotografie pokazują, jak kiedyś wyglądał plac Bohaterów w Zielonej Górze. Kojarzycie palmy, drzewa, krzewy? Było tego więcej! Zobaczcie ZDJĘCIA >>>

Ludzie nie dowierzają. Zielonogórski plac Bohaterów tonął w ...

Ciekawostki na temat placu Bohaterów

  • W 1894 roku powstał plac cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Platz). Było to niewielkie, ale bardzo urokliwe miejsce, tonące w zieleni, kwiatach i rabatkach, jak zresztą cały ówczesny Grünberg.
  • Na pocztówce z tego okresu nie tylko widać pomnik, który już dawno przeszedł do historii, ale i nieistniejące budynki przy dzisiejszej ulicy Bohaterów Westerplatte. Później będzie tu o wiele szersza trasa. I tu, już za czasów, gdy Grünberg będzie Zieloną Górą, powstanie Dom Towarowy Centrum.
  • Pod koniec Wielkiej Wojny (tak, ze względów oczywistych, określano często ten konflikt zbrojny jeszcze do 1939 roku) pomnik cesarza został... przetopiony na kule armatnie i amunicję. Jak informuje MZL, miało to miejsce w 1917 roku. Trudno się dziwić, materiał, z którego go wykonano, w czasach wojny był bardzo cenny.
  • Pomnik cesarz Wilhelma I stanął tutaj jeszcze w XIX wieku. Grünberczycy oddali cześć i hołd władcy, który doprowadził w 1871 r. do zjednoczenia Niemiec, i dzięki któremu Prusy zaliczały się do największych potęg ówczesnej Europy. Pomnik cesarza zwrócony był w stronę dzisiejszej ulicy Bankowej. Monument mógł imponować wielkością. Otoczony został łańcuchami i, jak informuje Dział Historyczny MZL, przetrwał aż do czasów I wojny światowej.
  • Po I wojnie światowej plac cesarza Wilhelma I nazywał się Freiheitsplatz (Plac Wolności), a później Hindenburg Platz na cześć niemieckiego feldmarszałka, polityka i prezydenta Rzeszy w latach 1925-1934 Paula Ludwika von Hindenburga.
  • Nadal królowała tu zieleń, która zachęcała do spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu.
  • Na przełomie 1945 i 1946 r. stanął tu pomnik Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim, zaprojektowany przez znanego zielonogórskiego niemieckiego architekta – Josepha Böhma. Pomnik otaczał cmentarz poświęcony żołnierzom radzieckim poległym w czasie działań wojennych. W 1953 r. ekshumowano szczątki poległych, pomnik rozebrano w 1965 r.
  • W tym miejscu powstał zaś ostatecznie pomnik wykonany według projektu Anny Krzymańskiej, który możemy oglądać na placu do dziś (przez lata i on nieco się zmieniał...).
  • W tle, na dawnej pocztówce, możecie już zobaczyć budynek słynnego Domu Kolejarza, w którym w późniejszych latach odbywały się próby orkiestry dętej czy zajęcia teatralne.

Zobacz film: Zielona Góra. Masowa akcja odśnieżania w Zielonej Górze w 1965 roku:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska