Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Madera - na półwyspie św. Wawrzyńca (zdjęcia)

(decha)
Dariusz Chajewski
Foldery przekonują, że to jeden z ostatnich dzikich zakątków w Europie. Może to i przesada, ale spacerem po półwyspie Sao Lourenço poruszony będzie każdy. To niepowtarzalny spektakl w wykonaniu skał i oceanu.
Na półwyspie mamy do wyboru kilka szlaków dla wędrowców

Madera - na półwyspie św. Wawrzyńca

Sao Lourenço (Św. Wawrzyniec) to najdalej na wschód wysunięty półwysep Madery. Nazwę zawdzięcza João Gonçalvesowi de Zarco, jednemu z trzech odkrywców wyspy, który dopływając do tego skalistego fragmentu wybrzeża krzyknął "São Lourenço, to za mało!". Niezwykły wygląd zawdzięcza półwysep aktywności wulkanicznej, zbudowany jest głównie z bazaltu z domieszką osadów wapiennych. Na końcu, po wspaniałym, chociaż nieco wyczerpującym spacerze, zobaczymy wysepki: Cevada, Metade lub Desembarcadouro Islet i Sao Lourenço, Farol lub Fora Islet.

Półwysep jest częściowym rezerwatem przyrody, podobnie jak Desembarcadouro Islet. natomiast ląd i wody północnego wybrzeża, do głębokości 50m, są częścią europejskiej sieci - Natura 2000. Musimy się przygotować na dość mocne podmuchy wiatru, próżno szukać tutaj schronienia wśród drzew, kilka palm rośnie obok punktu piknikowego. Spośród 138 gatunków roślin, przede wszystkim traw, które zobaczymy 31 to endemity występujące tylko na Maderze. Z fauny spotkamy wiele interesujących ptaków i do tego hałaśliwe mewy, które stacjonują głównie na wysepce Desembarcadouro. Przy sporym szczęściu w oceanie dostrzeżemy najrzadsze na świecie foki, znane na Maderze jako wilki morskie, czyli mniszki śródziemnomorskie.

Największym atutem półwyspu są oczywiście niesamowite widoki, które tworzy skalisty półwysep i wody oceanu. Niesamowite barwy, od czerni bazaltu, przez rozmaite odcieni żółci, rudego, czerwieni. Na horyzoncie na południu można zobaczyć Ilhas Desertas (Wyspy Pustynne) a na północy wyspę Porto Santo. W 1956 r. John Huston kręcił tutaj sceny połowu wielorybów do filmowej wersji "Moby Dicka". W 1981 r. skończyły się okrutne polowania, bo wody wokół Madery ustanowiono rezerwatem ssaków morskich: wielorybów, delfinów, fok. Można tutaj wybrać jedną spośród kilku tras, np. od punktu widokowego w stronę latarni morskiej (ok. 4 km) na jednej z dwóch wysepek będących niejako jego przedłużeniem. W sezonie musimy się liczyć z tłumami przeciskającymi się wąskimi czasem ścieżkami...

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska