MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Magiczna Noc Świętojańska pod Świebodzinem. To dzieje się tylko raz w roku | ZDJĘCIA

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 12 lat
W Wilkowie pod Świebodzinem mogliśmy zanurzyć się w magii Nocy Kupały. Nad tutejszym jeziorem przy wilkowskiej plaży odbyła się Noc Świętojańska w formie klimatycznego pikniku. Wydarzenie przyciągnęło sporo chętnych, którzy chcieli cofnąć się w czasie. To było wspaniałe przeżycie.

Właśnie nadszedł ten piękny moment w roku, gdy noce są krótkie i nadchodzi upalne lato. A jak przychodzi czas letniego przesilenia Słońca, to wiadomo, że na Ziemi Lubuskiej odbywają Noce Kupały. Święto, które co roku przyciąga sporo mieszkańców.

Czas letniego przesilenia

- W magicznym czasie letniego przesilenia chcemy czerpać pełnymi garściami z naszego kulturowego dziedzictwa. Noc Kupały to prasłowiańskie święto ognia, wody miłości, płodności, Słońca i Księżyca - wyjaśniają Lubuszanie.

W czasie pikniku Nocy Kupały pod Świebodzinem nie zabrakło gier, zabaw, konkursów łuczniczych, zaplatania wianków, koncertu pieśni ludowych, tańców, warsztatów... Oczywiście nie zabrakło części obrzędowej, czyli puszczania wianków i skoków przez ognisko. Wydarzenie swoją obecnością uświetniła także osada Bractwa Historycznego Drużyna Sulecha. A to wszystko możecie przeżyć raz jeszcze na zdjęciach naszego fotoreportera.

Więcej o tym niezwykłym wydarzeniu przeczytacie tutaj: Czym jest Noc Kupały i Noc Świętojańska?

Noc Kupały - ciekawostki

  • W krajach anglosaskich znane jest pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. Serbowie od dogasających o świcie ognisk zapalali pochodnie i obchodzili z nimi zagrody i domostwa, co chronić miało przed złymi duchami.
  • W Skandynawii palono ogniska na rozstajnych drogach albo nad brzegami jezior, wierząc, że woda, w której koniecznie należało się zanurzyć, miała podówczas właściwości lecznicze.
  • Święto to pod nazwą Līgo (23 czerwca) i Jāņi (24 czerwca) jest np. nieprzerwanie obchodzone i nadal bardzo popularne na Łotwie, gdzie ma charakter święta państwowego.
  • Kościół katolicki nie mogąc wykorzenić obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. Stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też Nocą Świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca. Współcześnie w różnych miastach Polski są organizowane obchody luźno nawiązujące do dawnych rodzimych tradycji.
Było przepięknie. Za nami niezwykła Noc Kupały w Cigacicach. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Za nami niezwykła Noc Kupały nad Odrą w Cigacicach. Było pię...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska