Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makarska to nie tylko plaże i nurkowanie (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Budowa makarskiej kolegiaty ruszyła w 1700 r. Jej główny ołtarz pochodzi z XVIII w.
Budowa makarskiej kolegiaty ruszyła w 1700 r. Jej główny ołtarz pochodzi z XVIII w. Dariusz Broźek
Makarska to popularny wśród naszych rodaków chorwacki kurort nad Adriatykiem. Jedną z jego osobliwości jest kolegiata św. Marka ze srebrnym ołtarzem i relikwiami św. Klemensa.
Makarska - jedna z uliczek miasta

Makarska. Katedra św. Marka

W sezonie turystycznym w Makarskiej wszędzie słychać mowę Mickiewicza. Na plażach, w porcie i w restauracyjkach wzdłuż nadmorskiego bulwaru. Oraz w miejscowej katedrze, która jest jedną z lokalnych osobliwości. Łatwo do niej trafić, gdyż sąsiadujący z nią plac położony jest zaledwie kilkadziesiąt metrów od promenady spacerowej. Zwłaszcza, że doskonałym punktem orientacyjnym dla turystów jest właśnie górująca nad miejscowością kościelna wieża.

Polaków przyciągają do Makarskiej przede wszystkim plaże i kryształowo czysta woda. To raj dla miłośników nurkowania, jachtingu i amatorów śródziemnomorskiej kuchni, opartej na rybach i owocach morza. Po leniuchowaniu na plaży i godzinach spędzonych w cieplutkim Adriatyku, lub restauracjach nad bulwarem, warto się wybrać na spacer po tym urokliwym miasteczku. Wycieczkę proponuję zacząć od rynku, którego patronem jest renesansowy poeta Andrij Kačić-Miošić. Stoi tam jego pomnik, postawiony w 1890 r. Oraz znacznie wcześniejsza studnia z 1755 r.

Rynek sąsiaduje z katedrą, do której prowadzą schody otoczone klombami kwiatów. Jej budowa ruszyła w 1700 r. z inicjatywy ówczesnego biskupa Makarskiej Nikolę Bijankovicia, Duchowny chciał wybudować barokową świątynię, która miała być centrum życia religijnego i jednocześnie siedzibą biskupów. Nie doczekał jednak finału prac, które trwały aż 76 lat. Projekt został zmieniony, dlatego kościół łączy

Lokalną osobliwością jest jeden z bocznych ołtarzy. Wykonany został w 1818 r. ze srebra, ofiarowanego jako wota przez wiernych. Kolejny boczny ołtarz powstał na początku XIX w., kiedy miasto spustoszyła dżuma. W prezbiterium przechowywane są relikwie św. Klemensa, który w chrześcijańskiej tradycji był czwartym biskupem Rzymu.

Ponad pół wieku temu w 1962 r. Makarską zniszczyło trzęsienie ziemi. Kataklizm uszkodził też kościół, który został jednak wyremontowany w następnych latach. Dla mieszkańców szczególną dniem jest 24 października. Fetują wtedy święto miasta, zaś sercem uroczystości jest właśnie kolegiata. Tegoroczne obchody były szczególnie uroczyste, gdyż miejscowość obchodziła swoje 1.480 urodziny. Pierwsza wzmianka o Makarskiej (łac. Muccurum) pochodzi bowiem z 533 r.

Wypoczywając w Makarskiej warto udać się na półwysep św. Piotra, który chroni port przed morskimi burzami. Zobaczymy tam kościół pod wezwaniem Św. Piotra, datowany na IX w. Podobnie jak makarska kolegiata, został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 1962 r. Jego odbudowa trwała aż 30 lat.

Przy ul. Franjevački put 1 w centrum Makarskiej możemy natomiast zwiedzić kościół i klasztor ojców franciszkanów (chor. Franjevačka crkva). W klasztorze znajduje się obecnie Muzeum Muszli (chor. Malakološki Muzej) z bogatymi zbiorami muszli z całego świata. Przy zatoce na zachód od przystani promowej zobaczymy należacy dawniej do zakony filipinów kościół pw. Św. Filipa Nero (chor. Sv. Filip Nero). Koło świątyni zachowało się kilka nagrobków z czasów rzymskich.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska