Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały łyk na zdrowie!

(mas)
- Moje nalewki rozchodzą się w rodzinie w mig - zapewnia Teresa Szałowska
- Moje nalewki rozchodzą się w rodzinie w mig - zapewnia Teresa Szałowska fot. Paweł Janczaruk
- Najlepiej zrobić wszystko samemu, a nie pójść na łatwiznę i kupić gotowe - śmieje się Teresa Szałowska z Zielonej Góry.

- Kupne ciasta nie smakują tak dobrze, jak te własnej roboty. A poza tym nie ma nic cudowniejszego, jak pochwały rodziny - dodaje. Pani Teresa bardzo lubi gotować i eksperymentować w kuchni.

Kiedy wnuki przywiozą jej nowy przepis, lub warzywa z działki, ona już sobie poradzi. - Ostatnio postanowiłam pozmieniać trochę stare przepisy. Pododawałam nowych składników i... wszystkim smakuje! - mówi zadowolona.

Pani Teresa poza gotowaniem uwielbia czytać książki. Przebrnęła przez tysiące tytułów i każdy pamięta. O przeczytanej lekturze mogłaby opowiadać bez końca. Lubi też podróże, co najmniej dwa razy do roku jest nad polskim morzem i za granicą. Zwiedziła Bułgarię, Litwę, Słowację i Niemcy.

Ajerkoniak

Składniki: 1/2 litra mleka, 1/2 kg cukru, 4-5 żółtek, 1/4 litra spirytusu, 8-10 sztuk cukru waniliowego lub laska wanilii.

Przygotowanie: ugotować cukier, mleko z laską wanilii. Ostudzić. Włożyć jajka, wsypać cukier waniliowy i dobrze wymieszać. Później dolewać po parę kropli spirytusu, cały czas mieszając, żeby nie zważyło się mleko. Najlepiej robić to mikserem. Gotowe!

Nalewka z aronii

Składniki: 1 kg aronii, 45 listków wiśniowych, 2 litry wody, 1,5 kg cukru, 30 gram kwasku cytrynowego (1,5 łyżki), litr spirytusu.

Przygotowanie: aronię i listki wiśniowe zalać wodą i wolno gotować przez godzinę. Następnie ostudzić i przecedzić. Dodać cukier, kwasek cytrynowy i spirytus oraz wszystko dokładnie wymieszać. Ostudzić i można już pić. Dobre na zbicie ciśnienia.

Nalewka z miodu

Składniki: szklanka miodu, szklanka wody, szklanka soku z cytryny, szklanka spirytusu

Przygotowanie: wodę przegotować i ostudzić. Musi być zimna. Dodać do niej miód, sok z cytryny i spirytus. Wszystko dokładnie wymieszać. Najlepiej pić zimą.

Nalewka z wiśni lub malin

Składniki: 2 kg wiśni lub malin, litr wódki zrobionej ze spirytusu, kg cukru

Przygotowanie: wiśnie lub maliny włożyć do słoika i zalać wódką z cukrem. Wiśnie zostawić w słoiku na sześć tygodni, a maliny na cztery tygodnie. Czasem potrząsnąć słoikiem, żeby cukier się wymieszał. Później zlać nalewkę przez sito i gazę do butelki. Owoce można zużyć do lodów lub deserów. Uwaga, są z alkoholem.

Nalewka z pigwy

Składniki: 2 kg pigwy, kg cukru.

Przygotowanie: owoce pigwy umyć i wydrylować. Następnie trzeba je zetrzeć na tarce (najlepiej na tej co buraki) i zasypać miąższ cukrem. Powinno postać 6-7 dni. Odlać sok, a owoce można przepuścić przez sokowirówkę, żeby było więcej soku, a miąższ można przeznaczyć na marmoladę.

Sałatka z buraków

Składniki: 8-10 buraków, 5 papryk, 5 dużych cebul, szklanka cukru, szklanka octu, szklanka wody, szklanka oleju, 1,5 łyżki soli, pieprz prawdziwy mielony, kilka listków ziela angielskiego.

Przygotowanie: buraki ugotować i pokroić w słupki. Tak samo należy przygotować papryki. Cebulę pokroić w plasterki. Następnie dodać cukier, ocet, wodę, olej, sól, pieprz, zielę i dokładnie wymieszać. Zostawić wszystko w misce na całą noc. Na drugi dzień włożyć do słoików. Jeśli wyjdzie za dużo soku, można go odlać. Pasteryzować 10-15 minut.

Sałatka ze świeżych ogórków

Składniki: 4 kg ogórków, 1/2 kg marchwi, 1/2 kg cebuli, 1/2 kg papryki, pół pęczka kopru, pół pęczka naci pietruszki, szklanka octu, szklanka cukru, szklanka oleju, 3 płaskie łyżki soli.

Przygotowanie: ogórki obrać, pokroić i posolić. Cebulę również pokroić i dodać do ogórków. Marchew pokroić w plastry, lekko podsmażyć na oleju i studzić, a następnie wlać do ogórków i papryki. Zalewa: ocet z cukrem zagotować i ostudzić (dodać trochę pieprzu i ziela). Warzywa wymieszać , zalać zalewą i dodać resztę oleju. Odstawić na godzinę lub dwie. W słoikach zagotować 10-15 minut.

Kapusta czerwona na surówkę

Składniki: 2 kg czerwonej kapusty, cebula, 1-2 kg jabłek, 1/2 kg cukru, sól.

Przygotowanie: kapustę i cebulę poszatkować i posolić. Odstawić na cztery godziny. Dodać trochę cukru i soli. Po czterech godzinach jabłka utrzeć na tarce i połączyć z kapustą. Pasteryzować 10-15 minut.

Kapusta biała na zimę

Składniki: 4 kg kapusty szatkowanej, kg papryki kolorowej pokrojonej w paski , kg marchewki startej na tarce, kg cebuli, plastrów podsmażonych na oleju, szklanka oleju, 3 łyżki soli, 1/2 szklanki cukru, 1/2 szklanki octu, pieprz czarny, liść laurowy, ziele angielskie.

Przygotowanie: wszystko wymieszać. Sprawdzić smak. Powinno być ostre. Wkładać do słoików, pozostawić na całą noc, żeby wszystko przeszło. Pasteryzować 10-15 minut.

Ogórki lub kabaczki w zalewie musztardowej

Składniki: 4 kg dużych ogórków lub kabaczka, szklanka octu, szklanka cukru, 5 szklanek wody, 5 łyżek musztardy sarepskiej, 2 płaskie łyżki soli, przyprawy.

Przygotowanie: ogórki lub kabaczki obrać ze skórki, pokroić w ósemki lub czwórki. Następnie ułożyć je w słoikach. Z reszty składników zrobić zalewę, czyli ugotować wszystko i wymieszać. Warzywa w słoikach zalać zalewą, ostudzoną. Pasteryzować 10-15 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska