Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamo, tato - rusz do szkoły!

(kali)
Dorośli mogą się kształcić zarówno w szkołach publicznych jak i niepublicznych.
Dorośli mogą się kształcić zarówno w szkołach publicznych jak i niepublicznych. fot. Archiwum
Na naukę nie jest za późno. Ale na złożenie papierów w wybranej szkole - może być za późno. Już za miesiąc mija termin składania dokumentów w szkołach, kształcących dorosłych.

Kształcenie dorosłych odbywa się w szkołach publicznych jak i niepublicznych. Do szkół dla dorosłych przyjmowane są osoby, które ukończyły 18 lat lub ukończą je w roku kalendarzowym, w którym organizowany jest nabór.
Jak się dowiadujemy w Lubuskim Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., do szkoły podstawowej dla dorosłych oraz do gimnazjum dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć ukończyła 16 lat, a w przypadku uczestników Ochotniczych Hufców Pracy - 15 lat, jeśli osoba ta ma zaległości w kształceniu i nie rokuje ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dzieci i młodzieży.
Osoby, które ukończyły gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową mogą kontynuować naukę w wybranym typie szkoły ponadgimnazjalnej dla dorosłych.
W szkołach dla dorosłych kształcenie odbywa się w cyklu semestralnym, a osoby kształcące się w szkole dla dorosłych posiadają status - słuchacza.
Są różne formy kształcenia, ale najpopularniejszą jest zaoczna, zajęcia odbywają się przede wszystkim w weekendy.
Mamy następujące typy szkół ponadgimnazjalnych dla dorosłych:

* Trzyletnie licea ogólnokształcące dla dorosłych

- ukończenie szkoły umożliwia uzyskanie wykształcenia średniego oraz świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Cykl kształcenia trwa trzy lata (6 semestrów), obowiązkowe zajęcia edukacyjne realizowane są w zakresie podstawowym i rozszerzonym (od 2-4 przedmiotów), zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego oraz ramowym planem nauczania dla tego typu szkoły.

* Trzyletnie licea profilowane dla dorosłych

- kształcące w profilach kształcenia ogólnozawodowego - ukończenie szkoły umożliwia uzyskanie wykształcenia średniego oraz świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Okres nauczania wynosi trzy lata (6 semestrów) i obejmuje kształcenie ogólne realizowane w zakresie podstawowym, zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego i ramowym planem nauczania dla tego typu szkoły oraz kształcenie ogólnozawodowe realizowane w ramach danego profilu kształcenia ogólnozawodowego.

* Czteroletnie technika dla dorosłych

- ukończenie szkoły umożliwia uzyskanie wykształcenia średniego oraz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu i świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.
Okres nauczania trwa cztery lata (8 semestrów) i obejmuje kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego i ramowym planem nauczania dla tego typu szkoły oraz kształcenie zawodowe w wybranym zawodzie, ujętym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, realizowane na podstawie programu nauczania dla danego zawodu.

* Zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych

- ukończenie szkoły umożliwia zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego oraz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie, umożliwia również dalsze kształcenie.
Okres kształcenia wynosi dwa lub trzy lata w zależności od rodzaju wybranego zawodu, ujętego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Obejmuje on kształcenie ogólne i kształcenie zawodowe, prowadzone zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu.

* Dwuletnie uzupełniające licea ogólnokształcące dla dorosłych

- są to szkoły, w których mogą kontynuować naukę osoby posiadające świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej (lub szkoły zasadniczej). Szkoła umożliwia uzyskanie wykształcenia średniego oraz świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.
Okres nauki wynosi dwa lata (4 semestry). Obowiązkowe zajęcia edukacyjne realizowane są w zakresie podstawowym i rozszerzonym, zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego oraz ramowym planem nauczania dla tego typu szkoły.

* Trzyletnie technika uzupełniające dla dorosłych

- są to szkoły, w których mogą kontynuować naukę osoby posiadające świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej (lub szkoły zasadniczej), która kształciła w zawodzie zbliżonym do zawodu wybranego w technikum uzupełniającym. Szkoła umożliwia zdobycie wykształcenia średniego oraz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie po zdaniu egzaminu i świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.
Trzyletni okres nauczania (6 semestrów) obejmuje kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, realizowane zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego i z ramowym planem nauczania dla tego typu szkoły oraz kształcenie zawodowe w wybranym zawodzie realizowane zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu.

* Szkoły policealne dla dorosłych (o cyklu kształcenia od 1 roku do 2,5 lat)

- są to szkoły, w których osoby posiadające wykształcenie średnie mogą uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie, ujętym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego - po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu.
WAŻNE DATY
Terminy dotyczące osób dorosłych, które zamierzają rozpocząć naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych w roku szkolnym 2009/2010:
* do 21 sierpnia 2009 r. - składanie wymaganych dokumentów w wybranej szkole,
* 25 sierpnia 2009 r. o godz. 12.00 - ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły dla dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska