Lubuski Park Naukowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie jest dopiero w powijakach. Dlatego marszałek Elżbieta Polak postanowiła podejrzeć jak też działa i rozwija się Wrocławski Park Technologiczny.

Przeczytaj też: Gorzów Wlkp. To będzie największa inwestycja drogowa

 - Funkcjonuje on znakomicie, a działa przy nim ponad 200 firm - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowe marszałek Polak. Wraz z nią sukcesy WPT obejrzą urzędnicy Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Obecnie analizujemy wiele projektów związanych z naszym parkiem i podpatrzenie jak podobne rzeczy funkcjonują we Wrocławiu może być dla nas znakomitą lekcją - dodała marszałek.

 Zaprzeczyła ona też, niektórym doniesieniom prasowym, że w sprawie parku nic się nie dzieje. Obecnie na terenie parku jest realizowanych lub rozpatrywanych sześć projektów o wartości ponad 100 mln zł, w których dofinansowanie z LRPO wynos i 85 proc.

We Wrocławiu dojdzie też do spotkania marszałków zachodnich województw w sprawie opracowania strategii Polska Zachodnia. Obecny na konferencji prasowej wiceminister w ministerstwie rozwoju regionalnego Waldemar Sługocki potwierdził, że istnieją duże szanse, by strategia Polska Zachodnia przyczyniła się do wzrostu ziem zachodnich, w tym Lubuskiego, co nie pozwoli na naszą marginalizację w Polsce i ściślej zwiąże nas z centrum i resztą kraju. Istnieje też szansa, że dzięki wspomnianej strategii, trafi do nas więcej pieniędzy.

Waldemar Sługocki dodał, że inicjatywa Polska Zachodnia doskonale wpisuje się w Koncepcję Zagospodarowanie Przestrzennego Kraju do 2030 roku. Ma ona być gotowa jeszcze w tym roku.

Przeczytaj też: Inwestycja Telewizji Polskiej w Gorzowie. Budowa miała wystartować w tym roku