Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2010. Dziś uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z przedmiotów dodatkowych (wideo)

(mon)
Paulina Suchecka zmagała się dziś z próbną maturą w Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze
Paulina Suchecka zmagała się dziś z próbną maturą w Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze fot. Piotr Jędzura
Dziś kolejny dzień próbnych matur. W Zespole Szkół Plastycznych uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z zakresu historii sztuki.

Zielonogórski Plastyk sam opracował wersję próbną egzaminu dojrzałości z tej niszowej dziedziny, jaką jest historia sztuki. Niewiele szkół ma taki profil, w związku z czym wydawnictwo OPERON nie przewidziało odpowiedniego arkusza. - Wielu z naszych uczniów planuje studia na Akademii Sztuk Pięknych - mówi Jolanta Kostek, dyrektorka placówki. - Już w kwietniu młodzi ludzie przystąpią do obrony dyplomu, majowy egzamin to dla nich małe piwo.

Adrian Lewandowski przyznał, że ma mimo wszystko pewne obawy. - Zadania maturalne są bardzo różnorodne. Trzeba znać plany wszystkich budowli, wiedzieć, kto jest autorem danego dzieła. Ogólnie myślę, że ten egzamin nie będzie trudny. W końcu uczymy się już przez trzy lata, chodzimy na fakultety. Matura próbna to okazja, żeby sprawdzić, nad czym muszę jeszcze popracować, czego się douczyć. Adrian interesuje się przede wszystkim sztuką współczesną, od XIX wieku do dzisiaj.

Ela Obacz nie bała się matury próbnej. - Od września chodzimy na zajęcia fakultatywne z historii sztuki. Także na lekcjach zgodnie z planem realizujemy kolejne tematy - mówi uczennica. - Od kilku lat zbieram też różne książki o sztuce. Najbardziej pasjonuje mnie architektura Egiptu - dodaje.

- Na koniec szkoły mamy obronę pracy dyplomowej, ja zajmuję się Breughlem - opowiada Justyna. Chciałabym taki temat zobaczyć na maturze. Natomiast barok zdecydowanie odpada. Historia sztuki to bardzo rozległa dziedzina.

Maturzyści rozwiązują wiele różnych zadań, muszą np. podpisać dane dzieło, podać jego autora, epokę, w której powstał, gdzie obecnie się znajduje itp. Dłuższe formy pisemne polegają z reguły na porównaniu trzech wybranych dzieł z określonego zakresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska