Matura 2021: Maturzyści nie muszą zdawać ustnych egzaminów. Zmniejszono wymagania także dla ósmoklasistów

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
By dostać świadectwo maturalne w 2021 roku, wystarczy otrzymać 30 procent punktów za każdy z trzech egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Egzamin ósmoklasisty i matura 2021: zobacz aktualny harmonogram egzaminów ----->Łukasz Gdak
W 2021 roku matury i egzaminy ósmoklasisty będą - ze względu na pandemię koronawirusa - przeprowadzone na podstawie specjalnie określonych wymagań. Różnią się one od tych, określonych podstawą programową. Nie będzie obowiązkowych ustnych matur, zmniejszono też liczbę lektur i zakres zagadnień, które trzeba znać. 28 grudnia CKE opublikowała aneksy do informatorów o egzaminach.

W 2021 roku maturzyści muszą przystąpić tylko do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego). By je zdać, trzeba uzyskać minimum 30 procent możliwych do zdobycia punktów.

Dla uczniów szkół lub oddziałów z nauczaniem języka mniejszości narodowej przewidziano czwarty obowiązkowy egzamin - z języka mniejszości narodowej.

Czytaj też

Bez ustnej matury, ale więcej dodatkowych przedmiotów

W tym roku szkolnym część ustna matur z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nie będzie obowiązkowa. Będą jednak mogli przystąpić do niej absolwenci, którym wynik z ustnej matury jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Chęć przystąpienia do egzaminu ustnego maturzyści muszą zadeklarować do 8 lutego 2021 roku. A przystąpić do nich będą mogli w dniach 19-21 maja. Co też nie mniej ważne, uzyskanie 30 procent punktów możliwych do zdobycia z części ustnej nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania świadectwa dojrzałości. Będzie na nim wydrukowany wynik egzaminu lub odpowiednia adnotacja, że egzaminu w 2021 roku nie przeprowadzono.

Maturzysta w 2021 roku nie ma obowiązku przystąpienia do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego, zdawanego na poziomie rozszerzonym. Obowiązek ten został zniesiony. Maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu nawet z sześciu przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym na studia. W przypadku nieprzystąpienia do tej części egzaminu pisemnego na świadectwie dojrzałości będzie zamieszczona adnotacja „W 2021 roku nie wymagano przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego”.

Czytaj też

Matura 2021: Aneksy ze zmianami już opublikowane

28 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała aneksy do wszystkich informatorów o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku, a także zaktualizowaną informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminów.

Jak wynika z aneksów, materiał potrzebny do zdania egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów został okrojony o około 30 procent, tak by był zgodny z „wymaganiami egzaminacyjnymi” przyjętymi wraz z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. W związku z tym zadania z poszczególnych działów z każdego przedmiotu zostały wykreślone. Nie będą też brane pod uwagę przy tworzeniu arkuszy egzaminacyjnych. Przez co zmniejszy się liczba zadań maturalnych.

"Czarnek do kuchni", "Przemek wróć do szkoły" - strajk oświatowy. Zobacz wideo:

Aneksy ze zmianami do egzaminu ósmoklasisty

Podobne zmiany wprowadzono do egzaminu ósmoklasisty. Testy z języka polskiego, matematyki i języka obcego będą przeprowadzane na podstawie specjalnych wymagań egzaminacyjnych. Z listy lektur wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza, w przypadku egzaminu z matematyki ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i bryłach przestrzennych. Usunięto mowę zależną i czas past perfect z języka angielskiego.

Zobacz też:

Półkolonie dla najmłodszych uczniów w czasie ferii. W Poznan...

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Wideo

Materiał oryginalny: Matura 2021: Maturzyści nie muszą zdawać ustnych egzaminów. Zmniejszono wymagania także dla ósmoklasistów - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie