Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto ma szansę na dofinansowanie

DAGMARA DOBOSZ 0 68 324 88 71 [email protected]
Zarząd Województwa Lubuskiego zatwierdził właśnie projekt rozszerzenia Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Znalazły się w nim dwie duże miejskie inwestycje.

Pierwszą listę indykatywną, czyli listę kluczowych dla województwa inwestycji o regionalnym znaczeniu, zarząd województwa ogłosił pod koniec lutego. O unijne dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego walczyło wtedy ponad 200 projektów, a dotacje otrzymało 116 inwestycji. Nowa Sól starała się wtedy o pieniądze na pięć projektów, ale na miejskie nie dostała wtedy ani złotówki. Władze nie kryły wówczas rozczarowania, ale postanowiły ubiegać się o miejsce na kolejnej, rozszerzonej liście. I opłaciło się. W projekcie rozszerzenia indykatywnego planu inwestycyjnego LRPO znalazły się dwie duże inwestycje: rewitalizacja dzielnicy portowej (ma kosztować 18,95 mln zł, z czego dofinansowanie ma wynieść 9,48 mln) oraz przebudowa dawnej przychodni przy ul. Bankowej i stworzenie tam Centralnej Biblioteki Miejskiej (koszt to 8,6 mln zł, a dotacja 7,12 mln zł).

Radość w Nowej Soli Teraz projekty będą poddane ocenie i konsultacjom społecznym. Doświadczenie jednak pokazuje, że te z listy dostają pieniądze.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli zrealizować te ważne dla nas i regionu inwestycje - mówi Jacek Milewski, wiceprezydent Nowej Soli. - Cieszę się, że marszałek województwa docenił rolę Nowej Soli w województwie i teraz nasze inwestycje mają szansę na 17 mln dofinansowania. Wiceprezydent podkreśla, że sukces nie byłby możliwy gdyby nie duże zaangażowanie i pomoc posła Bogdana Bojko i radnej sejmiku województwa Marii Małgorzaty Szablowskiej.

Port i biblioteka Nowosolscy urzędnicy mówią, że chcą miasto skierować w stronę rzeki, dlatego rewitalizacja dzielnicy portowej jest ważna. Jej celem jest ożywienie zdegradowanej części miasta oraz jej przystosowanie do nowej funkcji turystyczno–usługowej. W przyszłości, po zrealizowaniu projektu II etapu budowy portu, oczyszczenia kanału portowego ta cześć miasta ma stać się centrum sportu i rekreacji wodnej oraz regionalnym ośrodkiem rozwoju turystyki rzecznej opartej na tradycji i historii miasta. W planach jest m. in.: rewitalizacja zespołu zabytkowych budynków dawnego Urzędu Solnego, remont mostu zwodzonego z 1927 r., elewacji 16 kamienic przy współfinansowaniu wspólnot mieszkaniowych, nowe chodniki i ścieżki rowerowe, oświetlenie, tereny zielone i mostki przez kanały odwodnienia terenu.

Kolejnym projektem jest nowoczesna i przestronna biblioteka miejska przy ul. Bankowej. Budynek obecnej przychodni zostanie przebudowany na oddział dla dorosłych. W piwnicy kamienicy powstanie sala wystawowa i spotkań autorskich. Na parterze będzie można wypożyczyć książki i multimedia. Pierwsze piętro zajmą: dwie czytelnie, w tym jedna komputerowa oraz pracownia regionalna, czyli miejsce, w którym będą gromadzone książki, mapy i dokumenty dotyczące regionu. Natomiast na poddaszu budynku znajdzie się miejsce na magazyn i dział gromadzenia i opracowywania zbiorów. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska