Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzychód: Otwarto wystawę o Aborygenach

DARIUSZ BROŻEK. 095 742 16 83 [email protected]
- Aborygeni byli koczownikami, dlatego mieszkali w namiotach ze skóry. Ten jest z papieru, ale wygląda jak prawdziwy - mówi Malwina Korczyńska.
- Aborygeni byli koczownikami, dlatego mieszkali w namiotach ze skóry. Ten jest z papieru, ale wygląda jak prawdziwy - mówi Malwina Korczyńska. fot. Dariusz Brożek
Oryginalne bumerangi i oszczepy rdzennych mieszkańców Australii można zobaczyć w muzeum.

Na wystawie ,,Epoka snów i inne czasy'' eksponowane są przedmioty, których setki lat temu używali rdzenni mieszkańcy Australii. Skąd nazwa?

- Nawiązuje do podań i mitów Aborygenów. Takim terminem określają dawne czasy, które funkcjonują w ich zbiorowej pamięci w postaci legend i podań przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dla współczesnych to epoka powszechnej szczęśliwości. Odpowiednik naszego raju - wyjaśnia muzealniczka Mirosława Borowiak.

Nie lada gratką dla zwiedzających jest m.in. najstarszy na świecie instrument muzyczny, czyli didjerion. - To tak zwana trąbita, czyli rodzaj trąbki. Wykonana jest z drewna. Najstarszy didjerion ma cztery i pół tysiąca lat - zaznacza moja przewodniczka.

Prześwietlali na obrazach

Kolonizacja Australii przez Anglików rozpoczęła się pod koniec XVIII w. Przedtem mieszkało tam około 500 plemion różniących się językami i kulturą. Byli koczownikami, zajmowali się łowiectwem. Podczas polowań używali bumerangów - kloców drewna, które rzucone do celu wirowały wokół swej osi, co zwiększało ich pole i siłę rażenia. Ich uzbrojenie stanowiły oszczepy i tarcze, które są eksponowane w muzeum.

- Byli prymitywnym ludem. Izolacja kontynentu nie sprzyjała rozwojowi ich cywilizacji. Mimo tego mieli bardzo ciekawą i oryginalną kulturę - zaznacza muzealniczka.

.W muzeum są eksponowane m.in. malowane na skórach obrazy Aborygenów. To tzw. malarstwo kropkowe. Ich układy przypominają figury geometryczne, zwierzęta i rośliny. - Każdy taki układ ma jakieś znaczenie, dlatego Aborygen widzi na obrazie znacznie więcej, niż my - dodaje M. Borowiak.
Inne obrazy przypominają... rentgenowskie zdjęcia! Ich autorzy musieli znać anatomię zwierząt, gdyż w swoich dziełach uwiecznili m.in. układ kostny, kręgosłupy, płuca i żołądki portretowanych ptaków i zwierząt.

Wystawa do 10 stycznia

Egzotyczną wystawę zwiedzają uczniowie miejscowych szkół. Ostatnio była tam z klasą Malwina Korczyńska, którą zaciekawiły ozdoby Aborygenów. - Pierwszy raz widzę takie rzeczy - mówiła.
Eksponaty zostały wypożyczone z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, z którym od lat współpracują międzychodzccy muzealnicy. Eksponaty z Australii można oglądać w muzeum do 10 stycznia.

ZOBACZ ABORYGENÓW

Wystawę ,,Epoka snów i inne czasy'' można zwiedzać w godzinach pracy muzeum. W poniedziałki od 9.00 do 15.00, wtorek, środy i piątki od 9.00 do 16.00, w czwartki od 10 do 18.00, w soboty od 9.00 do 15.00, a w niedziele od 9.00 do 14.00. Nr tel. 095 748 27 01.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska