Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzychód: Recital Andrzeja Tatarskiego w Olandii

Dariusz Brożek
W czasie recitalu w Olandii prof. Andrzej Tatarski przetestował znakomity fortepian Calisia z limitowanej serii z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
W czasie recitalu w Olandii prof. Andrzej Tatarski przetestował znakomity fortepian Calisia z limitowanej serii z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Archiwum Olandii
Znany polski pianista zaprezentował w Prusimiu półtoragodzinny program składający się ze znanych kompozycji Fryderyka Chopina, Ludwiga von Beethovena, Franciszka Liszta, Ignacego Jana Paderewskiego czy George'a Gerchwina.

Profesor Andrzej Tatarski jest jednym z najbardziej znanych polskich pianistów
W swoim repertuarze solowym i kameralnym ma ponad 300 znanych kompozycji, jest pierwszym polskim artystą, który wykonał pełne cykle utworów Oliviera Messiaena - "Katalog ptaków" oraz "Sześć szkiców ptasich".

Ostatnio wirtuoza mogli usłyszeć na żywo mieszkańcy powiatu międzychodzkiego. Wystąpił z półtoragodzinnym recitalem w Sali Tulipanowej ośrodka Olandia w Prusimiu. Przy okazji przetestował znakomity instrument, zakupiony ostatnio przez właściciela Olafa Makiewicza - fortepian marki Calisia z limitowanej serii wykonanej z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i obejmującej zaledwie 100 egzemplarzy. Jak zaznaczał O. Makiewicz, instrument z Olandii jest wyjątkowy. Dlaczego? - Bo ma ostatni setny numer. Grali już na nim tacy mistrzowie jak Jan A.P. Kaczmarek oraz Leszek Możdżer - odpowiada.

Recitalu wysłuchało 75 osób. To była prawdziwa uczta dla melomanów i swoista podróż po twórczości Fryderyka Chopina, Ludwiga von Beethovena, Franciszka Liszta, Ignacego Paderewskiego czy George'a Gerchwina. Przewodniczą dla słuchaczy była małżonka artysty - prod. Nina Tatarska. - Zapowiadała kolejne utwory kolejnych kompozytorów opowiadając wątki z ich życia oraz otoczenia. Używała do tego kwiecistego i eleganckiego języka - informuje Katarzyna Makiewicz z Olandii.

Na zakończenie regionalista, dyrektor biblioteki i muzeum w Międzychodzie Antoni Taczanowski opowiedział słuchaczom o znakomitych muzykach z terenów obecnego powiatu międzychodzkiego. Właściciele Olandii zapowiadają kolejne koncerty w tym ośrodku.

Prof. A. Tatarski ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. Olgi Dąbrowskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1969-1970 doskonalił swe umiejętności pianistyczne u prof. Vlado Perlemutera w Paryżu. Występował w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji, brał udział w festiwalach Poznańska Wiosna Muzyczna, Pianistyki Polskiej w Słupsku, Warszawska Jesień, Dni Kompozytorów Krakowskich, Wratislavia Cantans, Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, dawał recitale chopinowskie w Żelazowej Woli, występował z koncertami muzyki Karola Szymanowskiego w kraju i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska