Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Radny wywalczył bezpłatne zajęcia dla dzieci

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Maciej Rębacz, przewodniczący komisji oświaty: - Wprowadzenie darmowej nauki pływania będzie korzystne i dla dzieci i dla naszego basenu.
Maciej Rębacz, przewodniczący komisji oświaty: - Wprowadzenie darmowej nauki pływania będzie korzystne i dla dzieci i dla naszego basenu. Dariusz Brożek
Od stycznia przyszłego roku wszyscy drugoklasiści ze szkół podstawowych gminy Międzyrzecz będą korzystać z bezpłatnej nauki pływania. To efekt interpelacji złożonej ostatnio przez przewodniczącego komisji oświaty Macieja Rębacza.

Podczas ostatniej sesji przewodniczący komisji oświaty w radzie miejskiej Międzyrzecza Maciej Rębacz zaproponował władzom opracowanie i wdrożenie programu bezpłatnej nauki pływania dla uczniów podstawówek. - Chodzi przede wszystkim o dobro dzieci. Nauczą się pływać i będą znacznie bezpieczniejsze podczas wypoczynku nad wodą - przekonywał.

Pomysł poparli wszyscy radni. M.in. lekkoatleta Krzysztof Kochan, kilkukrotny zdobywa Grand Prix woj. lubuskiego w biegach długodystansowych. Zaznacza, że pływanie rozwija ogólną sprawność i kondycję fizyczną, jest wyśmienitą formą rekreacji. Zgadza się z nim międzyrzeczanka pani Natalia (nazwisko do wiadomości redakcji), której dwoje dzieci uczy się w podstawówce. Nie potrafią jednak pływać. Dlaczego? Nie chodzą na basen, bo rodzice nie mają na to pieniędzy.

Bezpłatne zajęcia mają być prowadzone w pływalni Kasztelanka, która wchodzi w skład Międzyrzckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku. Skąd wziąć pieniądze na instruktorów i basen? Zdaniem M. Rębacza, gmina może przeznaczyć na to cześć dochodów z tzw. kapslowego, czyli pieniędzy za wydawane przez nią licencje na sprzedaż alkoholu. Burmistrz Tadeusz Dubicki zapewnia, że pracuje już nad wdrożeniem takiego projektu.

- Miałem to w swoim programie wyborczym. Budżet na ten rok mamy już uchwalony, dlatego bezpłatna nauka pływania rozpocznie się w styczniu przyszłego roku. Będzie z niej korzystać około 240 uczniów klas drugich szkół podstawowych - wylicza.

Kasa będzie z kapslowego

Przewodniczący komisji oświaty zwraca uwagę na kolejny aspekt sprawy. Wprowadzenie nauki pływania poprawi frekwencje na basenie, dzięki czemu zmniejszy się jego deficyt. Pływalnia jest bowiem sporym obciążeniem dla budżetu gminy. W ub.r. przyniosła około 1,3 mln. zł. strat. Zdaniem M. Rębacza, władze powinny zachęcać wójtów i burmistrzów ościennych gmin do wdrożenia podobnych projektów. Burmistrz zapewnia, że będzie o tym rozmawiać z samorządowcami całego powiatu.

- Czekamy na konkrety. Decyzja należy do rady gminy - mówi Anna Szyngiel, sekretarz Urzędu Gminy w Pszczewie.

Jak podkreśla kierownik ośrodka sportu Dariusz Stafyniak, podobny projekt jest już
realizowany w Kasztelance. Ma jednak znacznie mniejszy zakres, gdyż w bezpłatnych zajęciach uczestniczy około 20 dzieci. Dzięki gminnej dotacji, będzie nim można wszystkich drugoklasistów. Tak jak w Gorzowie Wlkp., gdzie już od dziewięciu lat identyczny program jest realizowany w pływalni Słowianka.
- Z nauki pływania korzystają wszyscy drugoklasiści. Najlepsi mogą kontynuować zajęcia w trzecich klasach, a potem także w ramach szkoły sportowej. Kształcimy w ten sposób kadrę pływacką. Za zajęcia płacą władze miejskie - zaznacza Joanna Kasprzak-Perka, dyrektor Słowianki.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska