Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Z sił rezerwowych do wojska

Dariusz Brożek
Do międzyrzecko-wędrzyńskiej brygady wcielono kolejnych żołnierzy sił rezerwowych.
Do międzyrzecko-wędrzyńskiej brygady wcielono kolejnych żołnierzy sił rezerwowych. 17. WBZ
Ponad 20 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych rozpoczęło etatową służbę w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Niebawem dołączą do nich kolejni.

- Zawsze marzyłem o tym, żeby założyć mundur i zostać żołnierzem a teraz to marzenie się urzeczywistnia. Niedawno zostałem szeregowym zawodowym i mogę się spełniać w służbie. Jednak zanim to się stało, uczestniczyłem w ćwiczeniach rotacyjnych Narodowych Sił Rezerwowych. Potem zaproponowano mi przejście do służby zawodowej i z tej okazji skorzystałem - opisuje szer. Michał Chocimko, radiotelefonista-zwiadowca kompanii rozpoznawczej międzyrzecko-wędrzyńskiej brygady.

W 17 WBZ dla żołnierzy NSR przygotowano 562 stanowiska. Do dyspozycji jest szeroki wybór specjalności zawodowych. M.in. kierowcy, mechanicy, kucharze, psycholodzy, lekarze. - Najlepszym żołnierzom NSR, którzy najbardziej angażują się podczas ćwiczeń, rotacyjnych składamy propozycje, aby zostali żołnierzami zawodowymi. W najbliższym czasie planujemy, aby większa liczba żołnierzy NSR przeszła do służby zawodowej, szczególnie ofertę takiej służby kierujemy do żołnierzy z korpusu szeregowych - wyjaśnia ppłk Dariusz Gajek, pełniący obowiązki szefa sztabu 17. WBZ.

W brygadzie czekają na ochotników

Już od poniedziałku, 12 września, przez kolejne dwa tygodnie, 110 żołnierzy sił rezerwowych będzie odbywało szkolenie rotacyjne w garnizonie Wędrzyn. - Najlepsi mają szanse związać swą przyszłość z mundurem na dłużej i zostać żołnierzami zawodowymi. Z pewnością wielu z nich dołączy do nas - dodaje dalej ppłk Gajek.

W każdą środę w 17 WBZ odbywa się rekrutacja chętnych do NSR. Podczas rekrutacji kandydaci do służby w siłach rezerwowych zdają egzamin sprawnościowy oraz uczestniczą w rozmowie kwalifikacyjnej. Podczas rozmowy sprawdzane są nie tylko kwalifikacje, ale również bierze się pod uwagę doświadczenie i dodatkowe umiejętności kandydatów.

Zdają prawie wszyscy

Egzamin sprawnościowy składa się z czterech konkurencji, przy czym wynik uzależniony jest od wieku zdającego. - Kandydaci sprawdzani są z ilości pociągnięć na drążku wysokim i skłonów mięśni brzucha w czasie dwóch minut ponadto ocenie podlega wynik uzyskany podczas biegu wahadłowego 10x10 i biegu na dystansie trzech tysięcy metrów. Warunkiem uzyskania oceny pozytywnej jest zaliczenie przynajmniej trzech konkurencji. Podkreślam, że niemal wszyscy chętni, którzy do nas przychodzą zaliczają ten egzamin - tłumaczy st. chor. Jacek Jackowiak, pełniący obowiązki szefa sekcji wychowania fizycznego i sportu.

Jak poinformował "GL" kpt. Artur Pinkowski z 17. WBZ, niebawem kolejnych 25 żołnierzy rezerwy oraz około 70 żołnierzy kończących służbę przygotowawczą w różnych ośrodkach szkoleniowych w Polsce zostanie wcielonych do NSR. - Potrzeby kadrowe są większe, dlatego zachęcamy do wstępowania w nasze szeregi kolejnych chętnych zwłaszcza tych, którzy chcieliby zostać żołnierzami zawodowymi i związać się z mundurem na przyszłość - tłumaczy kpt. Jacek Grabowski, oficer sekcji personalnej.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska