Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milet: Stąd Grecy rządzili Jonią (zdjęcia)

Dariusz Brożek
W starożytności Milet był potęgą handlową i centrum nauki. Teraz jego ruiny są jedną z atrakcji południowo-zachodniej Turcji.
W starożytności Milet był potęgą handlową i centrum nauki. Teraz jego ruiny są jedną z atrakcji południowo-zachodniej Turcji. Dariusz Brożek
Ponad dwa tysiące lat temu Milet był miastem portowym oraz ważnym centrum handlu i nauki. Teraz to malownicze morze ruin, oddalone o osiem kilometrów od Morza Egejskiego.
Milet: Ruiny są atrakcją Turcji Egejskiej

Milet - miasto filozofów i żeglarzy

Milet znajduje się w południowo-zachodniej Turcji. Najłatwiej tam dojechać z kurortu Kuşadası, który znajduje się około 50 km. na północ od malowniczego morza ruin. Wycieczki do Miletu są organizowane także z Bodrum oraz Selçuk, zazwyczaj są połączone ze zwiedzaniem Didymy i Piren. Dlaczego warto tam pojechać? Ponad dwa tysiące lat temu Milet był jednym z najważniejszych centrów nauki i handlu ówczesnej Grecji Jońskiej. Dorównywał takim potęgom jak Efez, Tyr czy Kartagina.

- Właśnie stąd pochodził słynny matematyk, astronom i filozof Tales, twórca twierdzenia o proporcjonalności odcinków na prostych równoległych przecinających ramiona kąta. W Milecie urodzili się także orator Aspasia, czy architekt Isidonis, którego dziełem jest bizantyjska świątynia Mądrości Bożej Hagia Sophia w Konstantynopolu - zaznacza Agnieszka, moja przewodniczka po zachodniej Turcji.

Panteon myślicieli pochodzących z Miletu uzupełniają filozofowie Anaksymenes i Anaksymander, geograf i historyk Hekatajos oraz autor erotyków Arystydes. W pierwszym wieku naszej ery dotarł tam również święty Paweł, wcześniej przebywał tam Aleksander Macedoński, który zdobył i zburzył miasto podczas wyprawy na Persję.

Ponad 2 tys. lat temu Milet rozsławiali także żeglarze i kupcy. Miasto leżało u ujścia rzeki Meander do Morza Egejskiego. Zaczęło podupadać, kiedy rzeka uległo zamuleniu. Obecnie leży aż osiem kilometrów od brzegu.

Teatr na 15 tys. widzów

Milet ma około 4 tys. lat. Od VIII do VI wieku przed nasza erą skolonizował kilka miast nad Propontydą i Morzem Czarnym. Blisko 2,5 tys. lat temu kupcy z Miletu dotarli do Naukratis nad Nilem, konkurowali z ówczesnymi potęgami handlowymi Kartaginą i Tyrem.

Po zdobyciu przez Persów miasto stało się zarzewiem konfliktów grecko-perskich wojen. Zaczęło podupadać po zburzeniu przez Aleksandra Wielkiego w czasie jego rajdu na Persję. Odzyskało świetność w czasach panowania rzymskiego. Właśnie z tego okresu (lata 120-130 przed naszą erą) pochodzi odnaleziona i zrekonstruowana przez Thomasa Wieganda brama miejska, znajdująca się obecnie w berlińskim Muzeum Pergamońskim.

Największą osobliwością Miletu są obecnie ruiny monumentalnego teatru, który mógł pomieścić około 15 tys. widzów. Kolejną atrakcją jest agora, czyli ogromny rynek, który w starożytności otaczały doryckie hale. Jedną z najważniejszych budowli było Delphinion - sanktuarium Apollina Delfickiego, który był patronem miasta.

Zwiedzając ruiny nie można pominąć Łaźni Faustyny (żony cesarza Marka Aureliusza) oraz sali posiedzeń Buleuterion, w której mogło obradować aż 1,3 tys. osób! Warto też zajrzeć do znajdującego się na uboczu meczetu Ilyas Bey Camii z XIV w.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska