Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na naukowe inwestycje w Zielonej Górze

Alicja Bogiel 0 68 324 88 46 [email protected]
Tak będzie wyglądać nowa elewacja biblioteki wojewódzkiej.
Tak będzie wyglądać nowa elewacja biblioteki wojewódzkiej.
To może być dobry czas dla instytucji edukacyjnych w Zielonej Górze . Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć przebudowa akademika Wcześniak, remont czeka bibliotekę wojewódzką, a w nowym roku stawiana będzie biblioteka uniwersytecka. A w planach jest jeszcze park naukowo -techniczny.

Grube miliony mają zostać wpompowane w zielonogórskie instytucje edukacyjne. Jako pierwsza ruszy przebudowa akademika Wcześniak. Przypomnijmy, że budynek groził zawaleniem i wyprowadzono z niego studentów. Za kilkanaście miesięcy żacy mają się znów tam wprowadzić. Jeszcze w tym miesiącu może się rozpocząć remont budynku. Na razie kończy się procedura przetargowa.

Wzmocniona zostanie konstrukcja akademika, rozebrane zostaną trzy górne kondygnacje. W budynku będą segmenty mieszkalne z wydzielonym aneksem kuchennym i łazienką, parter zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wymienione też zostaną trzy windy. Odnowienie Wcześniaka kosztować ma ok. 23 miliony złotych. Sporo, ale ok. 17 mln zł wykładają fundusze unijne.

Inwestycje w przyszłość

Wcześniak to niewielka inwestycja przy kolejnych planowanych przez uczelnię. W kampusie B przy al. Wojska Polskiego rozpocznie się wkrótce budowa wyczekiwanej biblioteki uniwersyteckiej. - Na razie zmieniany jest projekt budynku, bo będzie on mniejszy niż planowano - mówi Ewa Sapeńko, rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Pomniejszyliśmy projekt o elementy dydaktyczne i część sali konferencyjnej. Przystosowywany jest on również do nowego miejsca. Biblioteka stanie bowiem między budynkiem głównym a neofilologikum.

Budynek kosztować ma 45 milionów złotych, z czego 38,25 mln daje fundusz LRPO. W październiku uczelnia ma pokazać na wizualizacjach nowy gmach, w marcu zaplanowano początek budowy.

W przyszłym roku rozpocznie się też największa obecna inwestycja uczelni: park naukowo-techniczny w Kisielinie. Powstać ma tam centrum naukowe i biznesowe godne XXI wieku. - W planach są tam centra: technologii informatycznych, logistyczne, innowacji, technologii dla zdrowia człowieka oraz budownictwa i energii - wylicza E. Sapeńko. - Całość ma powstać do 2012 roku, a już w przyszłym zobaczymy w Kisielinie siedzibę logistyczną i placówkę, gdzie współpracować będzie nauka i gospodarka.

Na park naukowo-techniczny Unia daje uniwersytetowi aż 50 milionów złotych. - Na liście indykatywnej LRPO jesteśmy największym beneficjentem - przyznaje rzeczniczka uczelni. - Cieszymy się z tych 100 milionów, chociaż w innych województwach uczelnie dostały większe pieniądze.

czytaj też: Jak Uniwersytet Zielonogórski współpracuje z firmą ze strefy ekonomicznej

Biblioteka z kłopotami

Nie tylko uczelnia będzie się odnawiać dzięki unijnym dotacjom. W planach jest przebudowa biblioteki wojewódzkiej. Remont właściwie miał się już rozpocząć, ale są kłopoty z wyłonieniem wykonawcy przebudowy.

Na stronie internetowej biblioteka informuje właśnie o unieważnieniu przetargu. Konieczny będzie więc kolejny. Jeśli ten następny uda się już bez problemów, za 10 milionów złotych gmach dostanie nową elewację, ocieplenie dachu, nową wentylację i instalację centralnego ogrzewania.

Przypomnijmy, że po przebudowie część wysoka budynku będzie szklaną bryłą w kolorze butelkowej zieleni, a parter wyłożony zostanie granitem w kolorze piasku. Okna i drzwi będą zielone, a napisy ,,biblioteka” i ,,Norwid” zaplanowano w kolorze srebra. Mozaika Zbigniewa Prangi pozostanie. Czeka ją jednak lifting.

Czytaj też: 200 mln zł unijnych dotacji rozdane

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska