MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na Uniwersytecie Zielonogórskim. O czym dyskutowano z rektorami lubuskich uczelni?

Wideo
od 12 lat
W 2005 roku w Polsce studiowało 2 miliony żaków, dziś to 1,3 mln osób. To jeden z powodów, by mniejsze uczelnie łączyły się i tworzyły federacje – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego, który w piątek, 24 maja, gościł na Uniwersytecie Zielonogórskim

Wizyta ministra jest elementem cyklicznych spotkań ze studentami i władzami polskich uczelni. Poza marszałkiem Marcinem Jabłońskim w rozmowie z szefem resortu szkolnictwa wyższego będą brać udział także m.in.: marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, wicewojewoda lubuski Tomasz Nesterowicz, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski,
rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim dr Anna Czerkida oraz rektor Łużyckiej Szkoły Wyższej dr Roman Maciej Józefiak.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego na Uniwersytecie Zielonogórskim - 24 maja 2024 roku

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na U...

Uczelnie łączcie się w większe organizmy

Minister nauki Dariusz Wieczorek mówił o problemach, jakie są do rozwiązania w szkolnictwie wyższym. Będzie m.in. namawiał rektorów mniejszych uczelni do łączenia się w większe i silniejsze. Po co bowiem w jednym ośrodku pięć uczelni, które kształcą w tych samych kierunkach, walczą o studentów, podkupują kadrę. Dlatego, że dziś w Polsce studiuje o 700 tysięcy osób mniej niż jeszcze dziewięć lat temu.

- W przypadku województwa lubuskiego tego problemu nie ma, nie ma konieczności konsolidacji uczelni - podkreślał minister nauki. Przypomnijmy, że Uniwersytet Zielonogórski powstał z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Politechniki Zielonogórskiej, z czasem także Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie znalazła się w strukturach uniwersytetu.
Rektor dodał, że nikt nie będzie likwidował uczelni.

- Liczymy na mądrość senatów, rektorów i decyzje o łączeniu się w większe organizmy - mówił minister. Rząd dla tych uczelni przewidział dodatkowe subwencje.

Studenci muszą mieć lepsze warunki do studiowania

Minister mówił też o trwających pracach nad zmianami ustawy, by stworzyć bardziej sprzyjające studentom warunki nauki, chodzi o stypendia czy akademiki. Więcej podmiotów będzie mogło korzystać z funduszu na ich modernizacje i remonty.

- Studenci muszą mieć godne warunki do nauki i do mieszkania w ośrodkach akademickich - podkreślał Dariusz Wieczorek.
Minister zadeklarował też wsparcie dla gorzowskiej akademii im. Jakuba z Paradyża, którą miesiąc temu zniszczył ogień. Z pożarem walczyło 21 zastępów straży. Spłonął dach i jedno z pięter budynków. Uczelnia poniosła straty, liczone w milionach złotych.

Podczas spotkania marszałek Maciej Jabłoński dodał, że samorząd województwa nadal będzie wspierał uczelnie, chodzi o projekty badawcze czy stypendia dla studentów. A wicewojewoda Tomasz Nesterowicz zauważył, że nasze położenie blisko granicy powoduje, że powinniśmy także bardziej zawalczyć o studentów zagranicznych. Potencjał mamy duży...

To historyczna chwila. Pierwszy raz dzięki wizycie pana ministra Wieczorka mamy okazję spotkać się w gronie wszystkich rektorów uczelni lubuskich w jednym miejscu przy udziale władz wojewódzkich, to również warte podkreślenia – mówił po spotkaniu prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska