Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy świętowali z okazji 60-lecia Lubuskiego Towarzystwa Naukowego w Zielonej Górze. Były nagrody, koncert i tort

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
W czwartek swoje 60. urodziny świętowało Lubuskie Towarzystwo Naukowe. Nie tylko zaproszeni goście powtarzali, że LTN bardzo mocno przyczynił się do rozwoju środowiska naukowego w województwie i powstania uczelni wyższych. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Dokładnie 22 lutego 1964 roku powstało Lubuskie Towarzystwo Naukowe. Nie było to łatwe zadanie, bo przecież w regionie naukowych tradycji nie było. Ale dzięki wsparciu profesorów i doktorów z Poznania i Wrocławia mógł rozpocząć działalność Ośrodek Badań Naukowych przy Lubuskim Towarzystwie Kulturalnym, a potem LTN. Mogła się kształcić lubuska kadra na potrzeby powstających uczelni.

Uroczystości jubileuszowe - 60-lecie Lubuskiego Towarzystwa Naukowego - Zielona Góra, 22 lutego 2024 roku

Naukowcy świętowali z okazji 60-lecia Lubuskiego Towarzystwa...

Lubuskie Towarzystwo Naukowe i wyższe uczelnie w Zielonej Górze

- Prawdopodobnie nie przemawiałbym jako rektor uniwersytetu, nie byłoby wielu profesorów, gdyby nie Lubuskie Towarzystwa Naukowe – mówił prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Nie byłoby uniwersytetu, a wcześniej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (Wyższej Szkoły Nauczycielskiej) i Politechniki Zielonogórskiej (Wyższej Szkoły Inżynierskiej).
Rektor podkreślił bardzo ważną rolę LTN w integracji środowiska naukowego obu uczelni i regionalistów. I wierzy, że przed towarzystwem wiele ciekawych zadań, związanych nie tylko z badaniami regionalnymi.
Przez lata różnie bywało, trudny był okres transformacji ustrojowej. Wiele towarzystw upadło, a lubuskie trwa do dziś. Duża w tym rola, co podkreślali uczestnicy uroczystości, prof. dra hab. Józefa Korbicza, który przez 31 lat pełnił rolę prezesa LTN-u.
Jak dziś ocenia środowisko naukowe?
- Obecnie jest w dobrej formie. Jest różnorakie, Mamy też pełną paletę nauk, które są reprezentowane od humanistyki, inżynierii przez biologię, prawo, medycynę – podkreśla profesor Korbicz i dodaje, że bardzo dobrze widzi przyszłość LTN i wierzy, że nowa pani prezes zrealizuje wiele ciekawych pomysłów.

Wydawnictwa LTN

LTN dawał i daje możliwość publikacji naukowych. Najważniejszą publikacją LTN był „Rocznik Lubuski”. Inną serią wydawniczą były „Prace Lubuskiego Towarzystwa Naukowego”. W 1991 roku wspólnie z Wyższą Szkołą Inżynierską towarzystwo rozpoczęło wydawanie nowego periodyku tylko w języku angielskim pt. „Applied Mathematics and Computer Science”. Od 1993 roku jest on regularnie wydawanym kwartalnikiem naukowym o zasięgu międzynarodowym.
Dr hab. Ewa Narkiewicz-Niedbalec, prof. UZ, redaktor Rocznika zauważa, że czasopismo ukazuje się od 1959 roku. Bo najpierw wydawcą było Lubuskie Towarzystwo Kulturalne, potem przejęło to zadanie Lubuskie Towarzystwo Naukowe.

Nagrody i wyróżnienia dla działaczy LTN

Pierwszym prezesem LTN był prof. Jan Wąsicki z UAM w Poznaniu, a wiceprezesem dr Edmund Stuczyński z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Gorzowie Wielkopolskim.
Dziś funkcję tę pełni prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak, która została pierwszą kobietą prezesem w historii LTN-u. Jej zdaniem, nasz przygraniczny region jest bardzo ciekawy do prowadzenia badań naukowych i to pod różnym względem.
Jubileuszowa uroczystość było okazją nie tylko do wspomnień i planów, ale także uhonorowaniem najbardziej aktywnych członków LTN.

Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego z rąk marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego otrzymali:

prof. dr hab. inż. Józef Korbicz związany jest z Zieloną Góra od 1969 r. Reprezentuje nauki inżynieryjno-techniczne w obszarze automatyki oraz informatyki technicznej. Od samego początku pracy był zaangażowany organizacyjnie i naukowo w budowanie prężnego ośrodka naukowego w Zielonej Górze. Ponad 30 lat był prezesem Lubuskiego Towarzystwa Naukowego w Zielonej Górze. Był to okres działalności Towarzystwa w nowych warunkach społeczno-ekonomicznych, kiedy należało określić rolę i miejsce Towarzystwa bez tzw. statutowej dotacji finansowej ze strony państwa oraz regionu, jak również bez posiadania stałej siedziby. Pomimo tych trudności prof. Józef Korbicz umiejętnie wykorzystał nowe pojawiające się możliwości dofinansowania działalności konferencyjnej i wydawniczej, zarówno na poziomie centralnym oraz lokalnym.

prof. dr hab. inż. Andrzej Obuchowicz reprezentuje nauki inżynieryjno-techniczne w obszarze automatyki, informatyki technicznej oraz inżynierii biomedycznej. Prowadzi badania w zakresie zastosowań metod sztucznej inteligencji w diagnostyce technicznej i medycznej oraz optymalizacji globalnej. Wśród działań prof. Obuchowicza na rzecz Regionu Lubuskiego wyróżnić należy jego zaangażowanie w prace Ligi Informatycznej, której był pomysłodawcą i organizatorem. Szczególnie ważną działalnością regionalną prof. Obuchowicza było jego zaangażowanie w prace Lubuskiego Towarzystwa Naukowego w Zielonej Górze, w którym pełnił funkcję sekretarza naukowego przez blisko 30 lat i członka Zarządu.

Natomiast Złoty Medal Prezydenta Zielonej Góry z rąk prezydenta Janusza Kubickiego odebrali:

prof. dr hab. inż. Józef Korbicz
prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak - obecna prezes, odbudowała i wzmocniła pozycję LTN działającego na rzecz rozwoju zielonogórskiego i lubuskiego środowiska naukowego. Dzięki jej aktywności i pracy w Towarzystwie jest ono rozpoznawalne i ma wpływ na kształtowanie się życia kulturalnego i naukowego w Zielonej Górze.

dr hab. Bogdan Idzikowski – długoletni członek Zarządu i zastępca prezesa LTN, przez wiele lat pełnił również funkcję redaktora naczelnego „Rocznika Lubuskiego”, wydawanego przez Lubuskie Towarzystwo Naukowe i Uniwersytet Zielonogórski; inicjator licznych przedsięwzięć upowszechniających naukę, zasłużony na polu badań pedagogicznych i społecznych; jako członek Rady Fundacji „Ogrody Kultury” im. Księżnej Dino i członek stowarzyszenia „Nasze Zatonie” aktywnie działa na rzecz rozwoju miasta.

dr hab. Ewa Narkiewicz-Niedbalec – redaktor naczelna (a wcześniej sekretarz) „Rocznika Lubuskiego”, wydawanego przez Lubuskie Towarzystwo Naukowe i Uniwersytet Zielonogórski; przez wiele lat pełniła funkcję wiceprezesa LTN i członkini Zarządu LTN; badaczka ceniona w środowisku lokalnym i ogólnopolskim; autorka licznych publikacji socjologicznych i pedagogicznych, dotyczących naszego regionu; inicjatorka i organizatorka przedsięwzięć naukowych i naukowo-kulturalnych przyczyniających się do wzrostu znaczenia Zielonej Góry jako ośrodka naukowego.

dr hab. Maria Zielińska, prof. UZ – członkini Zarządu i wiceprezes Lubuskiego Towarzystwa Naukowego; inicjatorka i organizatorka serii ogólnopolskich konferencji ph. Transgraniczność w perspektywie socjologicznej, organizowanych pod egidą LTN oraz serii wydawniczej pod tym samym tytułem; wybitna badaczka, autorka licznych prac dotyczących mieszkańców Ziemi Lubuskiej; członkini Komitetu Socjologii PAN, aktywnie angażująca się w działalność na rzecz rozwoju lokalnego środowiska; jej badania nad społecznością regionalną znacząco wpływają na postrzeganie naszego ośrodka i podnoszą jego rangę.

Srebrny Medal Prezydenta Zielonej Góry odebrali:

dr hab. Zbigniew Bujkiewicz – w latach 2008-2011 członek Zarządu Lubuskiego Towarzystwa Naukowego; od roku 2012 przewodniczący Komisji Rewizyjnej LTN; autor licznych prac poświęconych Zielonej Górze, historii pogranicza Polski i Niemiec XIX i XX wieku; zasłużony dla rozwoju lokalnego środowiska.

prof. dr hab. Witold Jarczyk – członek Zarządu Lubuskiego Towarzystwa Naukowego, wybitny matematyk, zasłużony dla zielonogórskiej nauki i jej popularyzacji, aktywnie działający na rzecz rozwoju lokalnego środowiska; współorganizator konferencji i spotkań z nauką odbywających się pod auspicjami LTN.

mgr Ewa Lehmann – przez wiele lat wzorcowo prowadziła sekretariat Lubuskiego Towarzystwa Naukowego; zajmowała się dokumentacją stowarzyszenia, miała pieczę nad sprawami finansowymi i księgowymi; czuwała nad organizacją przedsięwzięć podejmowanych przez LTN – jej oddanie i zasługi na tym polu są nieprzecenione.

dr inż. Edyta Mianowska – wieloletnia członkini Zarządu Lubuskiego Towarzystwa Naukowego; od lat pełni funkcję sekretarza LTN i zarazem sekretarza „Rocznika Lubuskiego”; ma ogromne zasługi dla towarzystwa: prowadzi jego stronę internetową, czuwa nad przebiegiem konferencji, seminariów i spotkań, organizowanych przez LTN, a także nad realizacją projektów finansowanych ze środków Urzędu Miasta, prowadzi prace redakcyjne i edytorskie materiałów służących promowaniu działalności towarzystwa.
Prezes Lubuskiego Towarzystwa Naukowego prof. Małgorzata Mikołajczak przyznała dwa dyplomy - podziękowania za wieloletnie zaangażowanie i pracę na rzecz Lubuskiego Towarzystwa Naukowego oraz wybitne zasługi dla rozwoju społecznego ruchu naukowego na Ziemi Lubuskiej - dla prof. Michała Kisielewicza, prezesa LTN w latach 1976-1987 i prof. Hieronima Szczegóły - jednego z założycieli LTN, wieloletniego członka Zarządu.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo - prof. Małgorzata Mikołajczak o LTN :

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska