MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podsumował 100 dni pracy resortu

redakcja
Minister Sportu - Sławomir Nitras.
Minister Sportu - Sławomir Nitras. Fot. Anna Kaczmarz / Polska Press
Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podsumował 100 dni pracy resortu w nowym rządzie. W ciągu pierwszych stu dni Ministerstwo opracowało 27 programów, nowelizacja ustawy o sporcie oddana jest do prekonsultacji, a polscy kolarze uzyskali nowe możliwości finansowania przygotowań do Igrzysk Olimpijskich.

- Priorytetem jest dla nas sport powszechny. Najważniejsze jest, by wszyscy Polacy od najmłodszych po najstarszych mogli, przy wsparciu państwa, prowadzić zdrowe i aktywne życie. To znajduje odzwierciedlenie w naszych celach i realizowanych działaniach. Wartym podkreślenia jest fakt, że zwiększyliśmy budżet na sport powszechny przekraczając miliard złotych – powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie minister Sławomir Nitras. Wzmocnienie pozycji kobiet w sporcie, wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie poszerzenia możliwości wykorzystywania szkolnej infrastruktury sportowej, rozwój sportu dzieci i młodzieży w najpopularniejszych dyscyplinach, wsparcie sportu akademickiego i wsparcie współzawodnictwa sportowego na poziomie amatorskim to priorytetowe obszary przewidywanych zmian – podkreślił minister i wskazał pięć podstawowych programów i obszarów, których podczas 100 pierwszych dni kadencji dotyczyły intensywne prace.

Program Aktywna Szkoła

Po raz pierwszy w historii budżet przeznaczony na zadania sportu powszechnego przekroczył 1 miliard złotych. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie instrumentów systemowej zmiany w podejściu społecznym do aktywności fizycznej.

- Zależy nam na tym, żeby zniknęły weekendowe kłódki z płotów szkół. Zachęcam każdą polską szkołę do przystępowania do Programu Aktywna Szkoła. Ministerstwo gwarantuje pomoc w postaci finansowania zajęć sportowych dla młodzieży i społeczności lokalnych - podkreślił minister.

Największy program Aktywna Szkoła ma służyć aktywizacji lokalnych społeczności poprzez otwarcie placówek szkolnych i szkolnej infrastruktury sportowej. Dziś wiele placówek funkcjonuje jedynie w dni robocze. W ramach programu wsparciem objęte zostaną boiska, hale i sale sportowe a także kompleksy Orlik. Aktywna Szkoła to wsparcie dla lokalnych organizacji sportowych, które często mają problemy z dostępem do infrastruktury sportowej.

Po raz pierwszy w historii Ministerstwo Sportu i Turystyki wzięło na siebie 100 proc. odpowiedzialności za wynagrodzenie osób prowadzących zajęcia oraz wyrówna wszystkie stawki dla prowadzących zajęcia niezależnie od typu obiektu do 60zł brutto za godzinę zajęć. W ramach programu można uzyskać wsparcie dla trenerów, animatorów sportu. Szkoły, które w ramach programu otworzą się w weekendy, otrzymają możliwość zakupu sprzętu sportowego – dodaje minister.

Nowelizacja ustawy o sporcie

- W deklarowanym przez rząd Konkrecie 48. obiecaliśmy zmianę w obszarze walki z dyskryminacją, co znajduje odzwierciedlenie w nowelizacji ustawy o sporcie – podkreślił minister.

Celem jest wprowadzenie do polskiego prawa rozwiązań, które ograniczą negatywne zjawiska w sporcie, takie jak dyskryminacja, przemoc czy nierówne traktowanie.

Potrzebna jest gwarancja poczucia bezpieczeństwa i zamierzamy je zapewnić w ramach rozwiązań systemowych. Obowiązkiem będzie wprowadzenie przepisów antydyskryminacyjnych przez wszystkie instytucje współpracujące ze sportowcami – powiedział minister. Nowością jest powołanie instytucji rzecznika przeciw przemocy i dyskryminacji, którego rolą będzie między innymi zwiększanie świadomości i edukacja w temacie walki z przemocą i dyskryminacją w sporcie.

Jednym z kluczowych założeń nowelizacji jest poprawa sytuacji kobiet w polskim sporcie i zwiększenie ich roli w procesach decyzyjnych w związkach sportowych. Kluczowe narzędzie zapobiegające dyskryminacji kobiet w polskich związkach sportowych to wprowadzenie kwot płci. Oznacza to, że kobiety mają stanowić minimum 30 proc. we władzach związków. Sytuację kobiet poprawić ma również wzmocnienie ochrony dla mam po urodzeniu dziecka i zrównanie praw zawodniczek z prawami innych kobiet zatrudnionych na umowie o pracę.

Nowelizacja ma także zapewnić ochronę prawną dla sędziego sportowego jak dla funkcjonariusza publicznego. Oznacza to, że jego nietykalność cielesna, życie, zdrowie i godność osobista będą przedmiotem szczególnej ochrony.

Ustawa przewiduje wsparcie dla sportowców kontynuujących naukę. Zmiana ta ma zachęcać do zdobywania dyplomów i kontynuowania nauki, by zapewnić lepszą pozycję na rynku pracy po zakończeniu kariery sportowej. Sportowcy kadr narodowych łączący edukację z karierą sportową mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa wysokości 20 proc. dodatku do stypendium.

Ustawa wprowadza znaczącą zmianę w możliwości finansowania kadry narodowej przez Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy. Zmiany powstały m.in. w wyniku konieczności rozwiązania konkretnych sytuacji dotyczących braku ciągłości przygotowań kadr narodowych Polskiego Związku Kolarskiego oraz Polskiego Związku Hokeja na Lodzie do najważniejszych imprez sportowych.

Sportowe talenty – wielki test sprawności ruchowej

- Potrzebujemy instrumentu diagnozowania i oceny sprawności ruchowej dzieci i młodzieży, by odpowiednio reagować i prowadzić stosowne działania naprawcze. To ważne, by po kilku latach edukacji uczeń opuszczał szkołę sprawniejszy i bardziej rozwinięty sportowo niż wtedy, gdy do niej przyszedł. Ogromny regres sprawności fizycznej młodzieży niesie dramatyczne konsekwencje dla naszego społeczeństwa, dlatego musimy wspólnie podjąć starania, by temu przeciwdziałać – wskazał minister.

Rozwiązanie wprowadzone przez poprzedni rząd wymaga zmian, ale jest potrzebne aby modelować politykę zdrowotną dzieci i młodzieży. Ministerstwo Sportu i Turystyki razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej będą razem pracować nad udoskonalaniem programu Sportowe Talenty.

Programy budowy i rewitalizacji kompleksów sportowych Orlik

225 mln zł przeznaczono na Program budowy Orlików – to nowy rozdział w dostępie do wysokiej jakości obiektów sportowych dla lokalnych społeczności. Baza 2604 istniejących Orlików zostanie poszerzona o 1000 nowych obiektów w perspektywie najbliższych lat.

Intensywna eksploatacja istniejących Orlików doprowadziła do ich znacznego zużycia, co wymaga pilnej modernizacji, aby zachować atrakcyjność dla społeczności lokalnych. Program ma na celu skuteczne unowocześnienie i przywrócenie pełnej funkcjonalności Orlików, aby nadal spełniały swoją rolę.

Akademie Piłkarskie

- Piłka nożna jest najpopularniejsza wśród młodych ludzi a praca z młodzieżą, w tym wspieranie szkolenia młodych piłkarek i piłkarzy, jest priorytetem naszego resortu – mówił minister, ogłaszając uruchomienie dwóch programów wsparcia dla akademii piłkarskich. Następuje przekierowanie kwot dotychczas przeznaczonych na promocję klubów piłkarskich na szkolenie młodzieży w ramach akademii.

Bardzo ważny jest zwłaszcza program wsparcia szkolenia piłkarskiego kobiet - po raz pierwszy wdrażany jest program skupiony na aktywności fizycznej dziewcząt w tym sporcie. Piłka nożna kobiet jest jednym z najbardziej rozwijających się sportów na świecie. Ważne jest, aby w Polsce rozwijała się w tempie zbliżonym do innych krajów.

Nowy Program wspierania kolarstwa w Polsce

Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo ogłosiło nabór wniosków na realizację zadań w zakresie wspierania kolarstwa w Polsce. -Ministerstwo podjęło szczególne kroki, by uzdrowić sytuację polskiego kolarstwa, wspierając najlepsze zawodniczki i zawodników oraz umożliwiając wyselekcjonowanym zawodnikom realizację przygotowań do najważniejszych imprez sportowych – podkreślił minister Sławomir Nitras.

„Program wspierania kolarstwa w Polsce” jest skierowany do stowarzyszeń o zasięgu ogólnokrajowym albo związków stowarzyszeń o zasięgu ogólnokrajowym, działających w sporcie kolarstwo (z założeniem wyboru tylko jednego podmiotu) i umożliwia dofinansowanie udziału zawodników w zgrupowaniach krajowych i zagranicznych oraz zawodach krajowych i zagranicznych (z wyłączeniem Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy), zakupu sprzętu sportowego i specjalistycznego, wynagrodzenia kadry trenerskiej i współpracującej, ubezpieczenie zawodników oraz badań diagnostycznych. Nabór wniosków trwa do 29 marca, rozstrzygnięcie nastąpi do 5 kwietnia 2024 roku.

Krajowy Plan Odbudowy dla branży turystycznej

W obszarze turystyki za kluczowy uznany został plan działań ujęty w Krajowym Planie Odbudowy zakładający wsparcie wysokości 1,3 mld zł dla przedsiębiorców i pracodawców dotkniętych skutkami pandemii. Już od marca rusza program przeznaczony na wsparcie w tym sektorze. Rok 2024 ma przynieść zmiany dotyczące najmu krótkoterminowego i regulacji dotyczących kwestii istotnych dla branży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Karny był ewidentny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podsumował 100 dni pracy resortu - Sportowy24

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska