MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz skrzypiec - Konstanty Andrzej Kulka - zagrał w Filharmonii Zielonogórskiej. Ten koncert z pewnością przejdzie do historii miasta

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Na scenie Międzynarodowego Centrum Muzycznego, koncert skrzypcowy D-dur op. 35 – Piotra Czajkowskiego, mistrzowsko wykonał skrzypek - maestro Konstanty Andrzej Kulka.
Na scenie Międzynarodowego Centrum Muzycznego, koncert skrzypcowy D-dur op. 35 – Piotra Czajkowskiego, mistrzowsko wykonał skrzypek - maestro Konstanty Andrzej Kulka. Jarosław Wnorowski
Do Filharmonii Zielonogórskiej wróciła twórczość Piotra Czajkowskiego i to w jakim wykonaniu! W piątek (14.06) o godz. 19 na scenie Międzynarodowego Centrum Muzycznego, koncert skrzypcowy D-dur op. 35 – Piotra Czajkowskiego, mistrzowsko wykonał skrzypek - maestro Konstanty Andrzej Kulka.

Stara dobra szkoła

Konstanty Andrzej Kulka to jeden z najwybitniejszych polskich artystów „starej szkoły”. Jest wirtuozem skrzypiec, który zachwycał i nadal czaruje swoją grą publiczność na całym świecie.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w 1971 r). Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył pierwszą nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera.

Do Filharmonii Zielonogórskiej wróciła twórczość Piotra Czajkowskiego i to w jakim wykonaniu!
Do Filharmonii Zielonogórskiej wróciła twórczość Piotra Czajkowskiego i to w jakim wykonaniu! Jarosław Wnorowski

Miesiąc i koncert gotowy

Koncert Czajkowskiego jest jedną z najpopularniejszych kompozycji tego rosyjskiego twórcy na skrzypce, pełną tajemniczości i uroku. Zaliczany do jednego z najtrudniejszych pod względem technicznym utworów na skrzypce. Koncert powstał zaledwie w ciągu miesiąca, w 1879 roku w Szwajcarii. Kompozytorowi towarzyszył skrzypek, który doradzał mu w kwestiach technicznych gry skrzypcowej. Prawykonanie utworu miało miejsce 4 grudnia 1881 w Wiedniu pod batutą Hansa Richtera. Partię solową wykonał wtedy Adolf Brodski.

Dyrygent z Zielonej Góry

Orkiestrą dyrygował Jakub Przybycień. To absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze, który zdobywa liczne nagrody dyrygenckie podczas konkursów na całym świecie.

Na sezon 2023/24 i 2024/25 Jakub Przybycień został mianowany asystentem dyrygentury Maestro Ludovic Morlot przez Barcelona Symphony Orchestra i Narodową Orkiestrę Katalonii. Jakub został wybrany jako jeden z 6 półfinalistów Konkursu Dyrygenckiego Malko 2024, w którym prowadził Duńską Narodową Orkiestrę Symfoniczną przez trzy rundy. W marcu 2023 roku Jakub został finalistą Konkursu Dyrygenckiego Donatelli Flick z London Symphony Orchestra. W 2022 roku był finalistą kursów mistrzowskich z Critical Orchestra Berlin.

- jak podaje strona artysty.

Morze, francuskie morze

Orkiestra FZ podczas wieczoru wykonała na początku ponadto „Uwerturę Egmont” L. v. Beethovena, zaś na koniec cykl „La mer” (Morze) – Claude’a Debussy’ego. Kompozytor poszczególnym częściom nadał poetyckie tytuły: I. „Od świtu do południa na morzu”, „Gra fal” i „Rozmowa wiatru z morzem”. Utwór skomponowany w latach 1903-1905 miał swoją premierę w Paryżu w październiku 1905. Początkowo nie został dobrze przyjęty, ale po premierze w USA w 1907 r., Wielkiej Brytanii w 1908 r. i po drugim wykonaniu w Paryżu w 1908 r., szybko stał się jednym z najbardziej podziwianych i najczęściej wykonywanych dzieł orkiestrowych Debussy'ego. Nagrania dźwiękowego doczekał się już w 1928 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska