MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Symfonia fantastyczna" - Berlioza oraz koncert na harfę porwały słuchaczy w Filharmonii Zielonogórskiej. Przed nami kolejne atrakcje

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W programie wieczoru znalazł się m.in. Koncert Es-dur na harfę i orkiestrę op. 7 - Reinhold Gliera, który wykonał muzyk rezydent filharmonii – Joel von Lerber.
W programie wieczoru znalazł się m.in. Koncert Es-dur na harfę i orkiestrę op. 7 - Reinhold Gliera, który wykonał muzyk rezydent filharmonii – Joel von Lerber. Jarosław Wnorowski
Na zakończenie festiwalu "Muzyka bez granic", Filharmonia Zielonogórska, w ostatni piątek maja (31.05), zaprosiła na koncert z harfą w roli głównej. Nie obyło się również bez „Marsza na szafot” w pewnej symfonii.

Niebiańskie dźwięki harfy

Tym razem orkiestra symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej zagra pod batutą Basema Akikiego. To Libańczyk z pochodzenia, który w 2016 r. został nominowany do najważniejszej operowej nagrody „International Opera Awards” w kategorii najlepszego dyrygenta młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura chóralna) oraz studia magisterskie w klasie dyrygentury na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie obronił rozprawę doktorską. Artysta posiada bardzo bogaty i różnorodny repertuar symfoniczno-operowy. Dyryguje m.in. dziełami Mozarta, Verdiego, Bizeta, Straussa, Offenbacha, Pucciniego, Czajkowskiego, Musorgskiego, Bartóka, Szymanowskiego, Góreckiego, Mykietyna, Kulenty czy Knapika. Współpracuje z licznymi orkiestrami i zespołami artystycznymi w Niemczech, Belgii, Libanie, Polsce, Francji, we Włoszech, USA i Kanadzie. W programie wieczoru znalazł się m.in. Koncert Es-dur na harfę i orkiestrę op. 7 - Reinhold Gliera, który wykonał muzyk rezydent filharmonii – Joel von Lerber.

Artysta już w wieku sześciu lat zaczął pobierać lekcje gry na harfie w Konserwatorium Muzycznym w Bernie w Szwajcarii. Uczył go Nathalie Chatelain i Simon Bilger. Studia akademickie rozpoczął w 2009 roku w Hochschule für Musik w Bazylei w Szwajcarii, a w 2012 podjął studia Master of Performance w Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu, które ukończył wyróżnieniem. Jego egzamin końcowy w maju 2019 roku był jednocześnie jego debiutem jako solisty z Konzerthausorchester w Berlinie. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. Międzynarodowego Konkursu Harfowego w Meksyku, w Akko w Izraelu gdzie zdobył 2 nagrody specjalne, jedna za najlepszą interpretację „Wełtawy” - Bedricha Smetany i druga za najlepszą interpretację izraelskiego utwór „Hed Meruchak”. Współpracuje z wieloma orkiestrami m.in. Sinfonią Varsovią.

Marsz na szafot

W drugiej części, orkiestra brawurowo w powiększonym składzie (cztery fagoty, dwie tuby, trzech kotlistów) wykonała „Symfonię fantastyczną - Epizod z życia artysty” op. 14, francuskiego kompozytora - Hectora Berlioza. Młody artysta uczęszczał do paryskiej uczelni medycznej, po czym przeciwstawił się rodzinie i zajął się muzyką. W 1830 roku (w wieku 27 lat), zdobył najważniejszą nagrodę muzyczną Francji – „Prix de Rome”. Jego dzieło, które usłyszymy to tzw. symfonia programowa okresu wczesnego romantyzmu w muzyce, składająca się wyjątkowo z pięciu części (zwyczajowo są cztery), której prawykonanie odbyło się w Konserwatorium Paryskim 5 grudnia 1830 r.

Berlioz nawiązał do romantycznych cierpień utalentowanego artysty, który otruł się opium z powodu nieodwzajemnionej miłości, a w rzeczywistości szekspirowskiej aktorki Harriet Smithson , która w 1833 została żoną kompozytora. Berlioz dostarczył własną przedmowę i notatki programowe do każdej części dzieła tj. „Marzenia-namiętności”, „Bal”, „Scena na wsi”, „Marsz na szafot” i „Sabat czarownic”, opisane na partyturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska