Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi duchem integrują Sulechów w swojej kuchni społeczno-artystycznej

Małgorzata Sobol
Kuchnia społeczna w Sulechowie
Kuchnia społeczna w Sulechowie archiwum prywatne
Kuchnia społeczna zaczęła działalność 8 sierpnia. Daniel Stachuła, koordynator projektów, opowiada o pomysłach stowarzyszenia Stella Polaris.
Daniel Stachuła, koordynator projektów
Daniel Stachuła, koordynator projektów Ksenia S. Fotografia/archiwum prywatne

Daniel Stachuła, koordynator projektów
(fot. Ksenia S. Fotografia/archiwum prywatne)

Skąd pomysł na sulechowskie spotkania w kuchni społecznej ?
Narodził się przy projekcie “Młodzieżowe Biuro Informacji Artystycznej ArtCafé" w ramach programu “Młodzież w działaniu" (dofinansowanego przez UE). Nic tak przecież nie otwiera drugiego człowieka jak rozmowa przy własnoręcznie przygotowanych potrawach. Wszyscy mogą wypowiedzieć się na temat tego, co ich zdaniem jest ważne dla wspólnoty lokalnej. Chcieliśmy zintegrować mieszkańców Sulechowa i pokazać, że młodzież ma inicjatywy dla naszej lokalnej społeczności.

Czy spodziewacie się dużego oddźwięku dla tej inicjatywy?
Chcemy, żeby kuchnia społeczna odbiła się szerokim echem w naszym mieście. Zdajemy sobie jednak sprawę z wewnętrznych ludzkich oporów, które powodują, że znaczna część nie zechce wziąć udziału w spotkaniach, bo “przecież i tak nic się nie zmieni". A właśnie chodzi o to, aby pokazać, że to my, obywatele, mieszkańcy tego miasta mamy prawo decydować o tym, jak ono wygląda.
Czy takie spotkania będą się odbywać również po wak acjach?
Oczywiście, planujemy cykliczne spotkania. Nawet gdyby przychodziło niewiele osób. Ważna jest pasja i chęć działania. Przyjemniej rozmawiać na zewnątrz latem niż zimą, więc grudniowa kuchnia społeczna mogłaby by być wyzwaniem, ale kto wie.

Jakie są plany stowarzyszenia?
Współpraca lokalnych organizacji pozarządowych i stworzenie dla nich inkubatora. Będzie przedsięwzięcie o sztuce ulicy (m.in. graffiti, murale miejskie, street-art, hip-hop, rap), realizowane po raz kolejny przez młodych członków stowarzyszenia. Jesteśmy po rozmowach w środowisku lokalnych raperów alternatywnych i sprawa idzie w dobrym kierunku. Chcę też zrealizować projekt o tożsamości tego miejsca, narracji związanej z Sulechowem i regionem. Te tereny to nieodkryte pokłady drobnych, prywatnych opowieści, wspomnień, które układają się w ciekawą, mozaikową historię o miejscu naszego życia. Nazwa projektu: “Sulechów: Minna" jest częścią refleksji nad kulturą pogranicza, w której splot wzajemnych relacji narodów wymaga ponownego rozpatrzenia. To, co na styku, gdzieś pomiędzy, jest dla mnie najbardziej interesujące, bo i takie płynne, i niedookreślone. Jakaś próba (de)konstrukcji/(re)konstrukcji tożsamości wspólnoty lokalnej lubuskiego miasteczka w oparciu o historię Minny (Wilhelminy) Herzlieb - platonicznej miłości Goethego.

Kim są ci aktywiści?
Obok młodych, członkowie stowarzyszenia to znani artyści i działacze kultury. Więcej informacji o nich na naszej stronie internetowej: www.stellapolaris.org.pl.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska