Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież sięga po papierosy, narkotyki i alkohol z ciekawości

Anna Białęcka 076 833 56 65 [email protected]
Robert Porzak zajął się analizą wyników badań zleconych przez Miejski Ośrodek Profilaktyki Uzależnień. Przedstawił je podczas konferencji w Głogowie. Jest on psychologiem, adiunktem w Zakładzie Psychologii Wychowawczej UMCS w Lublinie. Jest także ekspertem w kancelarii prezydenta RP.
Robert Porzak zajął się analizą wyników badań zleconych przez Miejski Ośrodek Profilaktyki Uzależnień. Przedstawił je podczas konferencji w Głogowie. Jest on psychologiem, adiunktem w Zakładzie Psychologii Wychowawczej UMCS w Lublinie. Jest także ekspertem w kancelarii prezydenta RP. fot. Anna Białęcka
Badania miały pokazać jak mocno głogowscy uczniowie oraz ich rodzice są zagrożeni uzależnieniem od alkoholu, narkotyków i tytoniu. I pokazały, że w naszym mieście problem istnieje.

- Badaniom poddanych zostało 900 osób - mówi dyr. Miejskiego Ośrodka Profilaktyki Uzależnień Elżbieta Szarek. - Wyniki tych badań posłużą nam do przygotowywania odpowiednich programów profilaktycznych, zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.
Ankiety wypełniali uczniowie podstawówek, gimnazjów, uczniowie średnich i zasadniczych szkół zawodowych oraz liceów ogólnokształcących. Przebadano także dorosłych głogowian. Średnia wieku kobiet to 39 lat, a mężczyzn 40 lat.

Palą papierosy

Ponad 75 proc. uczniów podstawówek nigdy nie paliło papierosów. Wśród gimnazjalistów to niewiele ponad połowa, W zasadniczych szkołach zawodowych nie paliło nigdy 28,9 proc uczniów. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najczęściej abstynencję tytoniową deklarują licealiści. Codzienne palenie deklaruje aż 42,2 proc. uczniów zawodówek, 27,9 proc. średnich i co dziesiąty licealista. W gimnazjach 11,9, w podstawówkach nikt nie zgłosił codziennego palenia. W grupie dorosłych uzależnienie od tytoniu deklaruje 22,1 proc. respondentów. Najczęstszym powodem sięgnięcia po papierosy jest ciekawość.

Piją alkohol

Największa grupa badanej młodzieży spożywa alkohol raz w miesiącu. Istotnie częste picie występuje wśród uczniów zawodówek. C piąty uczeń tych szkół zadeklarował picie raz w tygodniu. Wśród uczniów podstawówek 60 proc. nie piło alkoholu, a 95 proc. nigdy się nie upiło. Wśród gimnazjalistów odsetek ten spada ponad trzykrotnie do 18,2 proc. Ponad 27 proc. gimnazjalistów deklaruje, że pije kilka razy w miesiącu.

Dorośli piją alkohol z podobną częstotliwości co młodzież. Co trzeci dorosły pije alkohol kilka razy w miesiącu, niemal 9 proc. dorosłych podało, że pije alkohol kilka razy w tygodniu lub codziennie. Młodzież najczęściej pije z rówieśnikami, a także podczas uroczystości rodzinnych. Wiek inicjacji alkoholowej waha się między 10 a 14 rokiem życia.

Zażywają narkotyki

Zdecydowana większość badanych nie zażyła nigdy narkotyku. Co najmniej jeden raz zażyło 6,2 proc. ogółu. W podstawówkach pojedyncze osoby zadeklarowały zażycie narkotyku raz lub kilka razy w życiu. Wśród gimnazjalistów prawie 8 proc., inicjacje narkotykową zadeklarowało 12 proc. licealistów, w zawodówkach 22 proc. Wśród dorosłych zażywania doświadczyło 5 proc. Do narkotyków, które badani najczęściej mieli okazję zażyć należy marihuana, na drugim miejscu jest amfetamina. W zawodówkach dominuje amfetamina.

Najczęściej podawanym powodem pierwszego zażycia narkotyku jest ciekawość.
Niektórzy uczniowie i osoby dorosłe wymieniają jako miejsce zakupu środków psychoaktywnych szkolę lub jej bezpośrednie otoczenie. Jest to niewielka grupa uczniów różnych szkół i osoby dorosłe. Konkretne miejsca dostępu do narkotyków wskazane przez uczniów to dyskoteki Protektor i Mayday a także sprzedawcy "dopalaczy".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska