Monolityczne budownictwo kopułowe jako architektura przyszłości

Artykuł sponsorowany MITRA TECH
„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.” Słowa wygłoszone 25 wieków temu przez greckiego filozofa Heraklita z Efezu wydają się być aktualnie bardzo na czasie. Szczególnie ostatnie lata przynoszą ludziom tak duże zmiany, że ciężko za nimi nadążyć

Pamiętajmy jednak, że bez zmian nie byłoby rozwoju, który przynosi ludziom wiele korzyści. Nauka wyjaśnia zjawiska, które pomagają nam lepiej zrozumieć świat, nowoczesna medycyna ratuje ludzkie życia, które w przeszłości nie miałyby żadnych szans a rozwój technologiczny ułatwia wykonanie wielu czynności. Rzeczy niemożliwe stają się realne. Ludzki mózg jest niesamowicie plastyczny, kreatywny i lubi tworzyć nowe rzeczy.

Jednocześnie ludzka natura lubi trzymać się tego co dobrze znane i sprawdzone. Daje to poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Co zatem musi się wydarzyć, żeby otworzyć się na nowe rozwiązania? Zazwyczaj są to właśnie większe zmiany ekonomiczne, polityczne, gospodarcze, społeczne czy środowiskowe.

Monolityczne budownictwo kopułowe jako architektura przyszłości

Aktualnie mamy teraz taki czas i już można zaobserwować inne oczekiwania na przykład w budownictwie. Osoby decydujące się na budowę wymarzonego domu rozumieją bardziej niż kiedykolwiek, że musi być on energooszczędny, ekonomiczny w utrzymaniu i wyposażony w nowoczesne technologie, bardziej przyjazne środowisku. Niestety przy pompujących obecnie cenach, koszty budowy klasycznego budynku wzrosły niemal dwukrotnie, więc jak poradzić sobie z budową nowoczesnych domów? Może warto przyjrzeć się nowym technologiom i nowym możliwościom?
Przeanalizujemy w tym momencie technologię monolitycznego budownictwa kopułowego firmy Mitratech.

Na czym polega nowoczesne budownictwo w technologii Mitratech?

Budynek w całości (fundament, ściany i dach) jest wykonywany na budowie przy użyciu formy i materiału wytworzonego na miejscu. Proces budowlany został zoptymalizowany w tym przypadku do minimum. Sprowadza się on do przygotowania terenu pod budowę, rozstawienia formy do której wlewa się wytworzony na budowie jednorodny materiał na bazie pianobetonu (cement, woda i 100% biodegradowalna piana proteinowa). Po odpowiednim czasie forma zostaje rozszalowana i mamy gotową bryłę. Po wycięciu w niej otworów na okna i drzwi mamy gotowy budynek w stanie otwartym.

Monolityczne budownictwo kopułowe jako architektura przyszłości

Jakie są główne korzyści takich budynków?

Monolityczne budynki kopułowe przede wszystkim są najbardziej trwałymi obiektami. W rejonach dotkniętych huraganami kopuły są jedynymi budynkami, które są w stanie przetrwać taki kataklizm bez większego szwanku. Dodatkowo technologia monolityczna (całość zbudowana z jednego materiału, bez spoin ani łączeń) gwarantuje dodatkową wytrzymałość.[/i]

Użyty do budowy materiał gwarantuje bardzo dobre współczynniki przenikalności cieplnej, dzięki czemu budynek nie wymaga dodatkowego ocieplenia. Dzięki temu jest też ekonomiczny w utrzymaniu jeśli chodzi o zapotrzebowanie w energię cieplną. Higroskopijność muru sprawia, że warunki wilgotnościowe są bardzo sprzyjające. Przekłada się to na jakość powietrza wewnątrz oraz brak możliwości pojawienia się pleśni czy grzybów.

Możliwość pominięcia niektórych etapów budowlanych oraz ograniczenie użytych materiałów obniża koszt budowy (brak więźby dachowej, dachówki, opierzeń, elementów ocieplenia, ław fundamentowych i skomplikowanych izolacji. Mniejsza ilość godzin roboczych pracowników na budowie także odbije się na cenie końcowej.

Kolejna korzyść to łatwość rozbudowy takiego budynku. Łatwość dobudowy kolejnych kopuł do już istniejącej, daje możliwość nie tylko tworzenia ciekawych architektonicznie obiektów, ale również ułatwia rozłożenie inwestycji w czasie. Nie ma konieczności budowy całego domu od razu. Można postawić jedną kopułę i mieszkając w niej dobudowywać kolejne, powiększając swój dom. W dzisiejszych czasach może to być dla niektórych świetne rozwiązanie, które umożliwi realizowanie marzenia o budowie domu, bez konieczności brania dużego kredytu na raz.

Projekty budynków proponowane przez biuro architektoniczne firmy Mitratech, powstają w oparciu o założenia architektury organicznej. W szczególności propozycje zagospodarowania terenu, nawiązują do kształtów obserwowanych w naturze, fraktalnych i powtarzających się wzorów.

Nie można pominąć też faktu, iż wizualnie budynki kopułowe robią duże wrażenie. Nie da się przejść koło nich obojętnie. Jest to odważna i oryginalna architektura w porównaniu do panujących standardów. Dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób lubiących się wyróżniać.

Monolityczne budownictwo kopułowe jako architektura przyszłości

Jak widać nowoczesne technologie mogą znacznie ułatwić niektóre procesy. Powyżej opisano podstawowe korzyści technologii Mitratech. Jednak zachęcam do zapoznania się ze stroną producenta, gdzie znajduje się więcej informacji: https://mitratech.pl/

Warto zauważyć, że budynki zwieńczone kopułą nie są projektem obecnych czasów. Już w starożytności budowniczy wiedzieli, że taki kształt dachu daje niesamowite możliwości. Najbardziej znanym obiektem tego typu jest Panteon w Rzymie, wybudowany w 125 roku n.e., na miejscu prostokątnej świątyni z 27 roku p.n.e., zniszczonej przez pożar na początku II wieku. Oczywiście jest wiele więcej budowli kopułowych, które stoją po dziś dzień miedzy innymi: Hagia Sophia w Stambule czy kopuła bazyliki św. Piotra, zaprojektowana przez Michała Anioła w 1547 roku.

Wizje przyszłości przedstawiane w filmach z gatunku science fiction również ukazują nowoczesną architekturę opartą głównie o kształty kopułowe i eliptyczne. Wystarczy przypomnieć sobie film „Gwiezdne Wojny”, „Marsjanin” czy nawet serial dla dzieci „Dragon Ball”.

Czy budynki kopułowe staną się bardziej popularne w obecnych czasach? Myślę, że tak, ponieważ tak ciekawa architektura, która charakteryzuje się też niezwykle mocną konstrukcją musi zyskać w końcu powszechne uznanie. Pojawienie się możliwości ułatwiających budowanie obiektów kopułowych z pewnością pomoże w popularyzacji nowoczesnego budownictwa kopułowego.

Mitra Tech Facebook

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska