Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mostar: Meczet na celowniku (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Meczet Koski Mehmed Paszy znajduje się nad Neretvą w lewobrzeżnej, muzułmańskiej części Mostaru.
Meczet Koski Mehmed Paszy znajduje się nad Neretvą w lewobrzeżnej, muzułmańskiej części Mostaru. Dariusz Brożek
Jednym z najciekawszych zabytków Mostaru jest meczet Koski Mehmed-Paszy. Został poważnie uszkodzony przez Chorwatów podczas zakończonego 20 lat temu oblężenia muzułmańskiej części miasta. Po odbudowie przyciąga turystów z całego świata.
Meczet wybudowano na skale nad Neretvą

Meczet Koski Mehmed-Paszy w Mostarze

Meczet Koski Mehmed-Paszy jest jedną z kilku islamskich świątyń w Mostarze. Znajduje się przy ulicy Kujundziluk w lewobrzeżnej części miasta. To serce muzułmańskiej starówki, która niczym magnes przyciąga turystów z całego świata. W dawnych warsztatach kotlarzy i sukienników obecnie znajdują się sklepiki z pamiątkami i restauracje. Wyraźnie czuć tam orientalną duszę miasta. Choćby w aromatycznej i piekielnie mocnej kawie po turecku, serwowanej tutaj w mikroskopijnych filiżankach z kubeczkami wody i rachatłukum - słodkimi galaretkami, które mają otomański rodowód.

Idąc do meczetu mijam kolejne kramy z barwnymi kilimami i wyrobami z metalu. Pamiątki można też kupić w sklepiku przy świątyni, która sąsiaduje z medresą, czyli ze szkołą koraniczną. Jej dziedziniec zdobi tradycyjna fontanna (szadrwan), przy której muzułmanie obmywają stopy przed wejściem do meczetu. Nieco dalej znajduje się niewielki cmentarz.

- Meczet został wzniesiony w 1617 r. na skale nad przecinająca miasto rzeką Neretvą. Jego osobliwością są doskonale zachowane malowidła - mówi miejscowy przewodnik Jurko.

Niestety, nie mogę zobaczyć i sfotografować finezyjnych fresków, gdyż akurat rozpoczęło się nabożeństwo. Przed drzwiami modli się kilku mężczyzn. Są bez butów, gdyż islam zabrania wchodzenia do świątyń w obuwiu.

Meczet został poważnie uszkodzony podczas wojny domowej w byłej Jugosławii w pierwszej połowie lat 90. minionego wieku. Po ogłoszeniu niepodległości przez Bośnię i Hercegowinę miejscowi Bośniacy i Chorwaci wpierw przepędzili Serbów, a potem zaczęli walczyć między sobą. Od maja 1993 do lutego 1994 r. Chorwaci oblegali wschodnią, muzułmańską część miasta. W trakcie ostrzałów artyleryjskich zniszczono starówkę i wiele zabytków. M.in. sławny most z połowy XIV w., o którym pisaliśmy 7 lipca ub.r. na naszym portalu w artykule: "Mostar: To najbardziej znany most na Bałkanach".

Równo 20 lat temu, w lutym 1994 r., podpisano rozejm. Mimo upływu lat, ślady wojny wciąż są tutaj widoczne. W mieście jest wiele ruin, a fasady budynków są pokiereszowane odłamkami granatów i seriami z broni ręcznej. Bośniaków, Chorwatów i nielicznych Serbów wciąż dzieli morze przelanej krwi, choć - jak zapewnia Jurko - obecnie turyści nie powinni się już obawiać o swoje bezpieczeństwo.

Zwiedzając Mostar koniecznie trzeba zobaczyć znajdujący się przy Kujundziluk dom turecki (Dom Biśćevicia) z 1635 r. A także Dom Muslibegovića z 1876 r. To jedna z ostatnich budowli z okresu osmańskiego w tym mieście.

Oprócz świątyni Koski Mehmed-Paszy w Mostarze warto zwiedzić meczet Karadjoz-Beja z 1557 r. z charakterystycznym, bardzo wysokim minaretem oraz meczet Nesut-agi Vucjakovicia z 1564 r. Kolejną turystyczną osobliwością tego miasta to Tara - kamienna wieża na lewym brzegi Neretvy, w której dawniej przechowywano amunicję i proch.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska