Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na grzyby w lubuskich lasach na razie nie ma co liczyć [MAPA, WIDEO]

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
- Na grzyby poczekamy jeszcze kilkanaście dni, ale temperatura nie możne spaść mocno poniżej zera- mówi Piotr Pietkun, nadleśniczy z Bogdańca
- Na grzyby poczekamy jeszcze kilkanaście dni, ale temperatura nie możne spaść mocno poniżej zera- mówi Piotr Pietkun, nadleśniczy z Bogdańca Jakub Pikulik
- Na grzyby poczekamy jeszcze kilkanaście dni, ale temperatura nie możne spaść mocno poniżej zera - mówi Piotr Pietkun, nadleśniczy z Bogdańca.

Za nami kilka deszczowych dni. Czy można się już wybrać do lasu na grzyby, czy może jest jeszcze za wcześnie?
(śmiech) Zdecydowanie jest jeszcze za wcześnie, grzybów w lesie jeszcze nie ma. Nie jestem ekspertem, ale na terenie nadleśnictwa mamy leśniczego, który grzyby zbiera pasjami. On zawsze mówi, że najpierw potrzebne są intensywne opady deszczu, powinny trwać co najmniej jeden dzień. Potem trzeba jeszcze odczekać 12 dni i dopiero wtedy jedziemy na grzyby.

Zobacz też: Lubuskie lasy są pełne grzybów. Zobacz, gdzie jest ich najwięcej

Czyli jeszcze nie ma się po co wybierać do lasu?
To nie jest tak, że grzyby pojawiają się w lesie od razu po opadach deszczu. Trzeba odczekać kilkanaście dni. Ale to nie wszystko. Dochodzi jeszcze czynnik temperatury. Jeżeli w ciągu tych kilkunastu dni temperatura spadnie mocno poniżej zera, to rzeczywiście grzybów w tym roku może być jak na lekarstwo. Nawet na terenie naszego nadleśnictwa nie spotkaliśmy dziś żadnych grzybiarzy_(z nadleśniczym rozmawiamy w czasie, gdy jest w terenie - dop. red.). W lesie jesteśmy od kilku godzin i nie spotkaliśmy ani jednego grzybiarza, nie widzieliśmy też ani jednego grzyba.

To nie jest tak, że grzyby pojawiają się w lesie od razu po opadach deszczu. Trzeba odczekać kilkanaście dni.

A jeśli już grzyby się pojawią, to które najpierw, które będzie można znaleźć najłatwiej?
Myślę, że gdy pojawią się podgrzybki, to już jest sygnał, że można wyjść na grzyby. Ale nie tylko. Jeśli warunki są sprzyjające, to możemy szukać również prawdziwków. Jeśli natomiast temperatura spada, to idziemy w kierunku zajączków i innych, które znoszą niższe temperatury, spadające nawet poniżej zera.

Zobacz też: W Lubuskiem Czytelnicy znajdują coraz więcej grzybów [ZDJĘCIA]

W jakim lesie szukać grzybów? Liściastym, iglastym, mieszanym?
W tym przypadku mamy dowolność, chociaż łatwiej grzyby się zbiera w lesie iglastym, gdzie na podłożu nie leżą liście. Ale w tym przypadku nie ma reguły. Jeśli już grzyby się pojawią, to są i w lesie sosnowym, i w liściastym, na przykład bukowym. Zawodowcy, którzy chodzą za prawdziwkami wiedzą, że pod tymi konkretnymi bukami zawsze można znaleźć dorodne okazy. Do tego jednak potrzebne jest doświadczenie.

Padało w poniedziałek, więc na grzyby najlepiej wybrać się...?
Za kilkanaście dni. Ale warunkiem jest pogoda, trzeba obserwować temperaturę. Jeśli będzie dodatnia, to jest szansa na grzyby. Ale prognozy nie są sprzyjające. Dziś rano mieliśmy cztery stopnie powyżej zera.

Dziękuję.

Czytaj więcej o pogodzie w Lubuskiem: **Pogoda w Lubuskiem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska