MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na spacer po Sławie się nie wybierzecie. Ale sprawdźcie, co jest robione, aby było piękniej i ciekawiej, kiedy znów przyjadą turyści

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Inwestycje w Sławie 2020
Inwestycje w Sławie 2020 Urząd Miejski w Sławie
W parku nad jeziorem Sławskim w Sławie trwają prace przy budowie ścieżek. Nasadzona została większa część zieleni. Są gotowe nowe lampy. Co jeszcze zmienia się w mieście?

– Ruszyła budowa dwóch fragmentów murów podkreślających symboliczne wejście do parku od strony rynku. Oba mury będą się składały z wyższych słupów zwieńczonych czterospadowymi czapami oraz niższego muru nakrytego dwuspadowym daszkiem – czytamy w informacji urzędu miejskiego w Sławie.

ZOBACZ TEŻ:Nowa plaża w Sławie gotowa. Zobaczcie, jak tam jest pięknie. To jedna z największych inwestycji w ostatnim czasie nad Jeziorem Sławskim

Powstaje nowe wejście do parku

Mur po lewej stronie wejścia będzie miał szerokość 242 cm, mur po prawej stronie – 382 cm. Przejście piesze będzie miało szerokość 670 cm.
Konstrukcja zostanie obłożona płytami z piaskowca w kolorze naturalnym. Aby nie wjeżdżali kierowcy samochodów, ustawione zostaną trzy słupy żeliwne stylizowane. Tylko służby obsługi i utrzymania parku w razie potrzeb będą mogły je zdemontować.
– Na przęsłach murów, pod czapami, projekt przewiduje montaż rzeźbionych kształtek ozdobnych z piaskowca. Dodatkowo wejście oświetlone zostanie dwoma lampami, które architekturą będą nawiązywać do pozostałych punktów oświetleniowych rozmieszczonych na terenie parku – czytamy dalej w informacji urzędu.

Powstaje aleja lipowa

Przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego w ramach prac, które odbywają się w Parku Miejskim, powstaje aleja lipowa. – Trzeba przypomnieć, że dawniej park i cała okolica pałacu bardziej przypominała ogród, niż dzisiejszy miejski las. Większość drzew (głównie olch i akacji) wyrosła sama, zakłócając założenia Karla Eduarda Petzolda. W miejsce starych drzew są sadzone kilkuletnie lipy – informuje urząd miasta.
Na skraju parku wzdłuż chodnika przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego będzie rosło 25 nowych lip.

Prace w Parku Miejskim

Na ścieżkach w parku usypana jest warstwa podkładowa z kruszywa mineralnego. Trwają prace przy budowie ścieżek, nasadzona została większa część zieleni (w sumie będzie jej 1334 krzewów oraz 118 nowych drzew) oraz zamontowane zostały słupy oświetleniowe z oprawami.

Przypomnijmy zakres prac

  • wymiana nawierzchni parkowych z ziemnych na żwirowe,
  • remont mostka nad ciekiem wodnym,
  • remont kładki dla pieszych,
  • nasadzenia i pielęgnacja zieleni wraz z budową infrastruktury związanej z ochroną siedlisk przyrodniczych,
  • wykonanie bramy wejściowej do parku,
  • montaż tabliczek informacyjnych o charakterze dendrologicznym na wybrane drzewa okazowe w parku,
  • ścieżka dydaktyczna w parku miejskim,
  • oświetlenie LED,
  • monitoring.

Inwestycja jest wsparta środkami unijnymi w wysokości ok. 3,3 mln zł, czyli 85 proc. wartości całkowitej projektu.

Inwestycje w Sławie. Gotowy Park linowy

Gotowy jest nowoczesny samoobsługowy park linowy przy stadionie miejskim im. Zbigniewa Gołembskiego w Sławie. – Dzieci będą mogły z niego ponownie bezpiecznie i dowolnie skorzystać jak tylko stan epidemiologiczny na to pozwoli. Od momentu odbioru spełniał on wszystkie warunki techniczne i wymogi bezpieczeństwa, a tym samym został dopuszczony do użytkowania – poinformował urząd miejski.

Kwiaty w Sławie na poprawę nastroju

Miejskie gazony zdobi 2500 sztuk bratków w różnych kolorach. – Mają sprawić, by początek wiosny i ten trudny czas, w jakim się znaleźliśmy, był dla mieszkańców Sławy choć trochę przyjemniejszy. W nieco cieplejszym okresie sadzone będą kolejne odmiany kwiatów, a w mieście będzie można dostrzec wielkie kolorowe donice. Dodatkowo na Nowym Rynku w miejscach nasadzeń roślin uzupełniona została brakująca kora – powiadomił urząd miasta.

DZIEJE SIĘ W POWIECIE NOWOSOLSKIM

ZOBACZ TEŻ:
Tajemnicze zabytki w Lubuskiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska