Nagość, przemoc, zdjęcia. Nowy regulamin Facebooka trzeba zaakceptować do 25.05.2018. O czym muszą wiedzieć facebookowicze? Co się zmienia?

Redakcja

Wideo

Jeśli chcesz korzystać z serwisu społecznościowego, jakim jest Facebook, musisz zaakceptować jego regulamin. To pierwsza taka sytuacja, kiedy najpopularniejszy serwis szczegółowo podaje, co możemy, a czego nie możemy publikować na jego łamach. Chodzi o zdjęcia, słowa, filmy i nie tylko...

Przemoc i zachowanie sprzeczne z prawem

"Naszym celem jest przeciwdziałanie potencjalnym aktom przemocy w związku z treściami publikowanymi na Facebooku" - czytamy w tym punkcie regulaminu na Facebooku. Serwis Marka Zuckerberga chce zwracać uwagę na tak zwane "wiarygodne groźby użycia przemocy".

Niebezpieczne osoby i organizacje

Facebook stara się zapobiegać wyrządzaniu krzywdy innym osobom oraz utrudniać działania tego typu, dlatego dla osób i organizacji dopuszczających się:
działalności terrorystycznej;
propagowania nienawiści;
przestępstw i aktów przemocy;
handlu ludźmi;
masowych lub wielokrotnych morderstwa;
na Facebooku nie będzie miejsca.

Nagość i wykorzystanie seksualne dzieci

Ten punkt skierowany jest przede wszystkich do rodziców, którzy - nie mając złych zamiarów - publikują zdjęcia noworodków czy dzieci. Tego typu materiały mogą być wykorzystywane przez osoby niepożądane, dlatego serwis będzie je usuwał "ze względu na możliwość wystąpienia nadużycia ze strony innych osób oraz w celu uniemożliwienia innym osobom wykorzystania lub przywłaszczenia tych zdjęć".

Ponadto Facebook zabrania publikowania treści przedstawiające wykorzystywanie seksualne dzieci lub zagrażające dzieciom w kontekście seksualnym. Zgodnie z obowiązującym prawem każdy udokumentowany przypadek wykorzystywania dziecka jest zgłaszany do organizacji National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Treści budzące zastrzeżenia

W punkcie tym zawarte jest propagowanie nienawiści i przemocy, nagość oraz treści pornograficzne czy okrucieństwo i niestosowność.
Nienawiść - zwłaszcza ta uderzająca w pochodzenie, rasę, czy orientację seksualną to współcześnie bardzo poważny temat, który jasno jest opisany w regulaminie Facebooka. Ten określa, co będzie karane. Ponadto posty przestrzegające przed nienawiścią, jeśli źle zostaną sformułowane mogą być blokowane przez serwis. Jeśli jednak chodzi o żarty czy dyskusje na te tematy, to nie będa one blokowane.

W ramach starań o promowanie przyjaznej atmosfery na Facebooku usuwane będą treści zachęcające do samobójstwa lub samookaleczenia, w tym transmisje w czasie rzeczywistym, które mogą zachęcić inne osoby do podobnego zachowania.

Portal zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie często wyrażają swoje niezadowolenie lub brak zgody z czymś poprzez potencjalne groźby czy nawoływanie do przemocy. Zdają sobie sprawę również z tego, że większość z tych opinii nie przekłada się nijak na rzeczywiste zamiary. Poprzez analizę wiarygodności gróźb, portal zaznacza, że może usuwać materiały, blokować konta a nawet będzie współpracować z organami ścigania, jeśli uzna to za niezbędne, dla ochrony czyjegoś życia.

Zabronione będzie: odczłowieczanie, porównywanie do zwierząt lub gorszych ludzi, szydzenie z ofiar przestępstw (także ogólnie, gdy nie dotyczy, to konkretnej osoby) i obraźliwe karykatury.

Zakazane słowa na Facebooku

Za atak na Facebooku uznaje się:
Twierdzenia o niższości: twierdzenia lub frazy sugerujące ułomność fizyczną, psychiczną lub moralną osoby lub grupy.
Ułomność fizyczna (na przykład: „zdeformowany”, „niedorozwinięty”, „odrażający” lub „brzydki”).
Ułomność psychiczna (na przykład: „opóźniony w rozwoju”, „kretyn”, „niskie IQ”, „głupi” lub „idiota”).
Ułomność moralna (na przykład: „puszczalska”, „oszust”, „skąpiec”, „na krzywy ryj”).
Treści wyrażające pogardę. Przykłady:
„Nienawidzę...”
„Nie lubię...”
„X są najgorsi”
Treści wyrażające obrzydzenie. Przykłady:
„Ohyda”
„Paskudztwo”
„Obrzydlistwo”
Twierdzenia obraźliwe względem osoby lub grupy osób o cechach chronionych.
Treści zawierające obelgi rozumiane jako słowa powszechnie uznane za obraźliwe w odniesieniu do wymienionych wyżej cech.

Zobacz również: Po przesłuchaniu Marka Zuckerberga. Czy będą regulacje mediów społecznościowych?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Złe wyrażanie się w stosunku do imigrantów

Facebook potępia wszystkie formy obrażania imigrantów. Co innego jeśli dyskurs toczy się wokół polityki imigracyjnej. Zakazane jest także wyrażanie zadowolenia z czyjegoś cierpienia.

Polecamy również Państwa uwadze:

Facebook wie o Tobie wszystko. Przechowuje Twoje sms-y, rozmowy, wiadomości, zdjęcia, filmy. Jak sprawdzić co wie o nas Facebook? [PORADNIK]

Nagość

Facebook jasno opisuje, które materiały przedstawiające nagość czy charakter seksualny będą blokowane na portalu. Za dozwolone będą jedynie te zawierające formę artystyczną czy medyczną.

Fałszywe konta, informacje i podszywanie się pod innych

Zmyślone nazwisko na Facebooku nie jest dobrze postrzegane. "Uważamy, że ludzie czują się bardziej odpowiedzialni za swoje wypowiedzi i działania, gdy znana jest ich prawdziwa tożsamość", a zatem "wymagamy od użytkowników Facebooka używania imion i nazwisk, którymi posługują się na co dzień".

W regulaminie czytamy, iż nie można tworzyć kont na serwisie w oparciu o fałszywe imiona i nazwiska. Ponadto zabronione jest również podawanie błędnej daty urodzin, dzielenie się kontem z inną osobą (np. Janina i Bogusław Kowalscy) czy tworzenie nowego konta, kiedy poprzednie zostanie usunięte lub zablokowane.

Fałszywe informacje

Ograniczenie rozprzestrzeniania się fałszywych informacji na Facebooku jest trudnym i delikatnym problemem. "Chcemy, aby ludzie mieli dostęp do informacji bez szkody dla jakości debaty publicznej. Fałszywe informacje od satyry czy zwykłych opinii oddziela cienka linia. W związku z tym nie usuwamy fałszywych informacji z Facebooka, tylko w znacznym stopniu ograniczamy ich zasięg, wyświetlając je niżej w Aktualnościach".

Uproszczając. Powyższy komunikat oznacza, że serwis nie idzie na wojnę z fake newsami. Nie będzie ich usuwał, jednak będą one niżej wyświetlane w aktualnościach.

Własność intelektualna

Facebook podkreśla jak dużą wagę przykłada do kwestii ochrony praw własności intelektualnej i uważa, że "własność intelektualna jest istotnym czynnikiem w promocji środków wyrazu, kreatywności i innowacyjności wśród społeczności użytkowników. Użytkownik jest właścicielem wszystkich materiałów i informacji publikowanych przez siebie w serwisie i samodzielnie określa sposób ich udostępniania poprzez ustawienia prywatności oraz ustawienia aplikacji".
Warto jednak pamiętać, aby przed publikacją jakiegokolwiek materiału na FB upewnić się, czy rzeczywiście mamy do niego prawo. "Regulamin Facebooka zabrania użytkownikom publikowania treści, które naruszają prawa własności intelektualnej innych osób, w tym prawa autorskie i prawa do znaków towarowych".

Polecamy również Państwa uwadze:

Google nagrywa nasze rozmowy i przechowuje je w chmurze. Możecie je odsłuchać w każdej chwili. Jak dużo wie o nas internet? Jak się chronić?

Usuwanie kont na Facebooku

Facebook spełniał będzie następujące prośby:
- o usunięcie kont zgłaszane przez ich właścicieli.
- o usunięcie kont zmarłych użytkowników zgłaszane przez członków najbliższej rodziny lub wykonawców testamentu.
- o usunięcie kont użytkowników nieodwracalnie niezdolnych do samodzielnego działania zgłaszane przez osoby upoważnione.
- o usunięcie kont osób małoletnich.
- wnioski organów administracyjnych o usunięcie materiałów graficznych przedstawiających przemoc wobec dzieci, zawierających na przykład następujące elementy: bicie przez osobę dorosłą; duszenie lub dławienie przez osobę dorosłą; prośby opiekunów prawnych o usunięcie treści atakujących osoby nieletnie, które stały się popularne w sposób niezamierzony.

---> TUTAJ ZNAJDZIESZ CAŁY REGULAMIN FACEBOOKA.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie