Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Google nagrywa nasze rozmowy i przechowuje je w chmurze. Możecie je odsłuchać w każdej chwili. Jak dużo wie o nas internet? Jak się chronić?

Redakcja
Google nie tylko nagrywa komendy głosowe, ale także niektóre fragmenty rozmów.
Google nie tylko nagrywa komendy głosowe, ale także niektóre fragmenty rozmów. istock
Niestety jest to prawdą. Google nagrywa nasze rozmowy np. ze znajomymi i dane te zapisuje w chmurze. Wszystko możemy odsłuchać, jeśli wiemy gdzie szukać. Dlaczego tak się dzieje? Jak to wpływa na nasze bezpieczeństwo?

Jeśli kiedyś zastanawialibyście się nad tym, czy nasze rozmowy są gdzieś przez kogoś nagrywane, to spieszymy z odpowiedzią. Tak! A konkretniej robi to Google. Mało tego. Niektóre fragmenty swoich rozmów możecie odsłuchać.

Jak się okazuje Google nagrywa nasze rozmowy. Robi to za sprawą urządzeń z których korzystamy. Zapisywane są nie tylko komendy głosowe, ale także fragmenty rozmów np. z kolegami, czy koleżankami z pracy. Związane jest to z funkcją wyszukiwania głosowego, która zdaje się móc rejestrować niemal wszystko.

Dlaczego tak się dzieje?

Czy funkcja ta ma na celu inwigilowanie nas? Tutaj zdania są podzielone. Niemniej jednak dla wszystkich użytkowników jest to bardzo ważna wskazówka mówiące o tym, że Google wydaje się z dnia na dzień wiedzieć o nas coraz więcej. Reasumując, funkcja wyszukiwania głosowego nie jest włączona wyłącznie wtedy, kiedy my tego chcemy. Jak się okazuje program rejestruje głos w celu weryfikacji, czy przypadkiem nie używamy w danej chwili komend głosowych i nagrywa wszystko. Zdarza się, że wypowiedziane komendy i niektóre fragmenty naszych rozmów są zapisywane w chmurze. Podobnie jest m.in. z historią wyszukiwania, e-mailami, dokumentami Office, danymi lokalizacji, zdjęciami i... no właśnie, co jeszcze zapisywane jest na wirtualnych dyskach Google'a? Po co właściwie są te dane przechowywane?

Wszystkie nasze dane są trafiają do chmury Google. Gigant chce w ten sposób rozwijać swoje narzędzie wyszukiwania używając specjalnych algorytmów mających na celu późniejsze lesze dopasowanie wyników wyszukiwania oraz skuteczniejsze oferowanie reklam. Jak czytamy w materiale na stronie Kasperky.com, to właśnie z powodu reklam, Google daje nam nam swoje aplikacje i usługi „za darmo”. Ceną za nie są nasze dane i oglądanie reklam.

Co zatem w przypadku, kiedy ktoś zhakuje nasze konto Google? Cóż, taka osoba jest w stanie dowiedzieć o nas naprawdę wielu rzeczy.

Co mogę zrobić, aby nie być nagrywanym?

Na szczęście jest rozwiązanie. Jeśli nie życzysz sobie, aby twoje dane były w jakikolwiek sposób przechowywane, to możesz wyłączyć tę funkcję. Możesz też odsłuchać wszystkie zarejestrowane pliki. Wystarczy wejść na stronę history.google.com. Wszystko o czym wcześniej wspomniałem znajdziecie w sekcji Voice & Audio. Znajdujące się tam pliki (zapisy rozmów, komendy) można usunąć a samo nagrywanie po prostu wyłączyć.

Bankowości przez internet. Uważajcie!

Uważajcie na nieznane połączenia zaczynające się od +53. To oszustwo. Nie oddzwaniajcie. Jak się bronić?

# podbiły 2017 rok. Są skierowane również do ciebie!

Toksyczne menu. Potrawy i produkty, które spożywamy i mogą nam zaszkodzić

ZOBACZ RÓWNIEŻ: jak uchronić się przed cyberatakiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska