Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsza kandydatka ma 22 lata

Redakcja
rys. Tomasz Wilczkiewicz
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Lubuskie będzie miało 12 posłów. O te miejsca ubiega się 161 kandydatów.

O trzy miejsca senatorskie stara się 12 osób. 21 kandydatów ma doświadczenie parlamentarne.

Siedem komitetów wyborczych zgłosiło 162 kandydatów na posłów w okręgu lubuskim. Już po rejestracji z ubiegania się o mandat zrezygnował kandydat PO. Dwa lata temu o 12 mandatów ubiegało się 270 osób z 14 komitetów, siedem lat temu - 227 osób z 11 komitetów.

Wśród nich jest 29 kobiet i 162 mężczyzn. 21 osób już zasiadało w Sejmie lub Senacie.

Najwięcej stołecznych

Po 19 kandydatów do Sejmu mieszka w Gorzowie i Zielonej Górze. 15 podało jako miejsce zamieszkania Nową Sól, po czterech - Międzyrzecz, Strzelce Kraj. i Żary. Po trzech mieszka w Słubicach i Sulechowie. Z Sulęcina, Wschowy i Żagania - jest po dwóch. Wielu kandydatów mieszka w miejscowościach wokół Gorzowa i Zielonej Góry, np. w Raculi, Wilkanowie, Janach, Deszcznie, Kłodawie, a pracuje w stolicach regionu.

Każdy powiat ma swojego reprezentanta, ale nie na każdej liście. Najbardziej "uterenowione" są listy LiD, PiS, PO i LiD.

Poza regionem lubuskim mieszka sześciu kandydatów, wśród nich są mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wrocławia, śląskich Lędzin, Sulejówka i Głogowa.

Dużo nauczycieli

Najlepiej byłoby, gdyby w Sejmie zasiadali reprezentanci wszystkich grup zawodowych. Tak, niestety, nie jest. Wśród 161 kandydatów w Lubuskiem 28 to przedstawiciele środowiska nauczycielskiego. Rolników i leśników jest 24. Przedsiębiorczością zajmuje sie16 osób. Tylko dziewięciu kandydatów ma wykształcenie prawnicze. Siedmiu to lekarze medycyny i weterynarii.

Najwięcej osób z przygotowaniem zasadniczym zawodowym jest na liście Polskiej Partii Pracy. Kandydaci z wykształceniem wyższym dominują na liście PO.
Emerytów i rencistów jest czworo.

Mało kobiet

Tylko 29 kobiet ubiega się o mandat sejmowy. PO zarejestrowała dwie kobiety, LPR, PiS i PSL - po trzy, Samoobrona - cztery, LiD - sześć, PPP - dziewięć. Ich wiek średni to 43 lata. Najmłodsza jest na liście PPP - ma 22 lata.

Spośród 161 kandydatów 132 to mężczyźni. Ich wiek średni wynosi 46 lat. Najstarszy jest na liście PSL - ma 69 lat.

Średni wiek wszystkich lubuskich kandydatów wynosi 45 lat. Najmłodsza jest lista PPP - 36 lat, najstarsza PSL - 52. Średni wiek innych kandydatów: LPR - 44 lata, PiS - 47, PO - 48, Samoobrona - 39, LiD - 45.

Izba wyższa

O trzy mandaty do Senatu walczy 12 osób: trzy kobiety i dziewięciu mężczyzn. Sześcioro to mieszkańcy Zielonej Góry. Trzech mieszka w Gorzowie, dwóch - w Strzelcach Kraj. i jeden - w Żarach. Doświadczenie parlamentarne mają cztery osoby.

Na liście jest dwoje adwokatów, politolog, socjolog, czterech inżynierów. Ich średni wiek wynosi 51 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska