Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napisali list

TATIANA MIKUŁKO (roch) (68) 324 88 19 [email protected]
Dzięki pieniądzom z WOŚP może się leczyć w zielonogórskim szpitalu mała Wiktoria Kanduła. Na zdjęciu z mamą Joanną i dziadkiem Janem.
Dzięki pieniądzom z WOŚP może się leczyć w zielonogórskim szpitalu mała Wiktoria Kanduła. Na zdjęciu z mamą Joanną i dziadkiem Janem.
Bez nowoczesnego sprzętu do diagnostyki dzieci dłużej leżą w szpitalach i cierpią. Dlatego otwórzmy swoje serca i przyłączmy się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dwumiesięczna Shaherezada (imię wybrał tata zafascynowany Baśniami z tysiąca i jednej nocy) cierpi na zakażenie dróg moczowych. Do zielonogórskiego szpitala trafiła dwa tygodnie temu. Towarzyszy jej mama.
- Podczas każdego finału wielkiej orkiestry wrzucałam parę złotych do puszki. Żal mi było chorych dzieci - zdradza mama dziewczynki Kornelia Pawlak. - Jestem wzruszona, bo w tym roku pieniądze zbierane będą także na leczenie mojej córeczki. To bardzo piękna akcja. Dzięki niej szpitale mają nowy sprzęt, maluchy leczone są w lepszych warunkach i szybciej wracają do zdrowia.
Ordynator chirurgii dziecięcej gorzowskiego szpitala Piotr Gajewski nie ma złudzeń. - Gdyby nie sprzęt od orkiestry, oddział nie miałby szans na działanie - przyznaje. - Przez lata fundacja podarowała nam wszystko, co niezbędne. Od łóżeczek po wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt.

Napisali list

W tę niedzielę orkiestra Jurka Owsiaka po raz kolejny zagra dla noworodków i dzieci. Pieniądze wrzucone do puszek wolontariuszy pójdą na nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Skorzysta z niego prawie każdy mały pacjent.
- Zapalenie płuc osłuchujemy słuchawką, biegunkę stwierdzamy od razu, ale gdy trafia do nas dziecko chore, niespokojne, rozpalone, które traci na wadze, musimy je zdiagnozować. Wtedy wiemy, jak mu ulżyć - tłumaczy Kazimiera Kucharska-Barczyk, ordynator oddziału dziecięcego w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze. - Dlatego bardzo przydaje się nowoczesny sprzęt, który nam ułatwia pracę, a pacjentom oszczędza czasu i bólu.
Niedawno na oddziale dziecięcym popsuł się gastroskop wykorzystywany do badania żołądka. Nowy kosztuje 35 tys. zł. Ordynator Barczyk napisała list do fundacji Owsiaka, by w tym roku z pieniędzy orkiestry kupił dla nich właśnie ten sprzęt. - Musimy go mieć. Gastroskop dla dorosłych się nie przydaje. Ma za grubą rurkę - wyjaśnia lekarka.
Do tej pory z fundacji na oddział trafiły cztery pompy infuzyjne, dwie pompy do karmienia jelitowego, pompa strzykawkowa, kardiomonitor, pulsoksymetr, aparat do całodobowego pomiaru krwi. Wszystko bardzo się przydaje. Pompy pracują całą dobę.

Przekazali inkubator

Lista potrzebnego sprzętu jest długa. W Świebodzinie niezbędna jest lampa diafanoskopowa (uwidacznia żyły, dziecko nie cierpi przy pobieraniu krwi), lampa do fototerapii, strzykawka automatyczna. W Sulechowie przydałby się rentgen przyłóżkowy (nie trzeba by było przenosić noworodków na prześwietlenie). W Nowej Soli najbardziej potrzebują inhalatorów, a w Międzyrzeczu - sprzętu do oznaczania poziomu dwutlenku węgla i bilirubiny przyskórnie, diagnostyki immunologicznej.
- Sprzęt, który dostajemy od fundacji, jest na wagę złota - podkreśla ordynator oddziału dziecięcego w Nowej Soli Maria Jarma-Kofla. - Sama chętnie biorę udział w finałach orkiestry i wrzucam parę złotych do puszki wolontariuszy, bo wiem, że nie są to pieniądze zmarnowane. Każda taka akcja przynosi wiele dobrego.
Marzeniem gorzowskich lekarzy byłoby odnowienie starego sprzętu. - No i przydałby się dobrej klasy ultrasonograf, urządzenia do endoskopii. Zresztą, wszystko by się przydało... - kończy doktor Gajewski. W podobnym tonie mówią ordynatorzy oddziałów dziecięcych z Żar i Wschowy.
- Też byśmy chcieli dobrej klasy USG z głowicami dla dzieci - mówi Danuta Łukasik z Żar. A marzeniem ordynatorki wschowskiego szpitala Julii Białej jest defibrylator i specjalistyczny dziecięcy respirator.
Nawet jeśli szpitale nie zawsze otrzymują od fundacji to, czego najbardziej im potrzeba, sprzęt nie stoi bezużyteczny. Szpital w Świebodzinie przekazał inkubator transportowy z respiratorem dla szpitala w Zielonej Górze, bo tam częściej jest potrzebny.

CO DOSTALIŚMY (dane pochodzą ze strony WOŚP i obejmują lata 2002-2004)

  • Choszczno: urządzenie do przesiewowych badań słuchu
  • Drezdenko: urządzenie do przesiewowych badań słuchu
  • Głogów: urządzenie do przesiewowych badań słuchu
  • Gorzów: dwa inhalatory pneumatyczne, koncentrator tlenu, dwa materace przeciwodleżynowe, dwie pompy strzykawkowe, dwa przenośnie ssaki elektryczne, pulsoksymetr, samochód minivan, terminal Scovery Xs z oprogramowaniem i monitorem kolorowym, urządzenie do badania słuchowych potencjałów wywołanych, urządzenie do rejestracji otoemisji akustycznych, 884 wkładki uszne do otoemisji klinicznej, trzy końcówki do sondy zewnętrznej, 739 wkładek usznych, aparat USG, pięć haczyków i rozwórek do oftalmoskopu pośredniego, oftalmoskop, dwie soczewki do oftalmoskopów pośrednich oraz laserów diodowych, urządzenie do przesiewowych badań słuchu metodą otoemisji akustycznych, monitor nieinwazyjny, ciśnieniomierz, holter EKG, dwa monitory nieinwazyjne, analizator do mikrometod, inkubator zamknięty, pięć haczyków i rozwórek do oftalmoskopu, dwa urządzenia do przesiewowych badań słuchu, dwie soczewki do oftlamoskopu, oftlamoskop, monitor nieinwazyjny
  • Gubin: urządzenie do przesiewowych badań słuchu, dwa koncentratory tlenu, dwa łóżka rehabilitacyjne, materac odleżynowy, dwie pompy strzykawkowe, dwa przenośne ssaki elektryczne, pulsoksymetr, samochód minivan
  • Kostrzyn n.O.: monitor nieinwazyjny
  • Krosno Odrz.: monitor nieinwazyjny
  • Międzychód: dwie pompy strzykawkowe, pulsoksymetr, dwa ssaki elektryczne, ciśnieniomierz, monitor nieinwazyjny
  • Międzyrzecz: urządzenie do przesiewowego badania słuchu
  • Nowa Sól: ssak elektryczny, aparat EKG, ciśnieniomierz, monitor nieinwazyjny, urządzenie do przesiewowego badania słuchu
  • Skwierzyna: urządzenie do przesiewowego badania słuchu
  • Słubice: urządzenie do przesiewowego badania słuchu
  • Szprotawa: ssak elektryczny, urządzenie do przesiewowego badania słuchu
  • Świebodzin: urządzenie do przesiewowego badania słuchu
  • Wolsztyn: stanowisko do resuscytacji noworodka, urządzenie do przesiewowego badania słuchu, monitor nieinwazyjny, ssak elektryczny
  • Wschowa: urządzenie do przesiewowego badania słuchu, ssak elektryczny, aparat EKG, ciśnieniomierz, monitor nieinwazyjny
  • Sulechów: urządzenie do przesiewowego badania słuchu, inkubator zamknięty
  • Sulęcin: urządzenie do przesiewowego badania słuchu
  • Zielona Góra: otoemisja kliniczna, haczyk i rozwórka do oftlamoskopu, oftlamoskop, dwie soczewki do oftlamoskopu, urządzenie do przesiewowego badania słuchu, inkubator otwarty, pompa strzykawkowa, pompa do karmienia jelitowego, aparat do znieczuleń, diatermia elektrochirurgiczna, kardiomonitor inwazyjny, lampa operacyjna podwójna, pompa objętościowa, sześć pomp strzykawkowych, ruchome stanowisko zabiegowe dla noworodków, ssak elektryczny, dwa wodne materace grzewcze dla noworodków, terminal Scovery XS, urządzenie do badania słuchowych potencjałów wywołanych, urządzenie do rejestracji otoemisji, 442 wkładki uszne do otoemisji klinicznej, kardiomonitor inwazyjny, cztery pompy objętościowe, dwa pulsoksymetry, dwa respiratory noworodkowe, dwa ssaki, holter ciśnieniowy
  • Żagań: urządzenie do przesiewowego badania słuchu
  • Żary: defibrylator dwufazowy, dwa ssaki elektryczne, tympanometr, namiot półpneumatyczny, urządzenie do przesiewowych badań słuchu, monitor nieinwazyjny.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska